Jak si zlepšit sebevědomí 5x jinak. Proč je tak důležité mít zdravé sebevědomí?

Křičí to na nás ze všech stran: sebeláska, sebevědomí a sebehodnota. Proč se stalo sebevědomí, a všechna další slova s ním spojená, tak populárními tématy? A jak je vysoké či nízké vaše sebevědomí?

Zdroj foto: pathdoc / Shutterstock.com
Zdroj foto: pathdoc / Shutterstock.com

Proč je sebevědomí tak důležité?

Určitě se hodí odpovědět na klíčovou otázku: proč je pro náš život sebevědomí tak důležité? Sebevědomí je nedílnou součástí naší osobnosti a určuje to, do jaké míry jsme schopni uvědomovat si své možnosti, dovednosti a také jak se dokážeme mít rádi.

Nízké, nebo vysoké? Jak na tom jste?

V první řadě, pokud se chcete dozvědět, jak na tom jste se svým sebevědomím, je důležité, podstoupit test. Ten najdete na internetu, pokud do vyhledávače zadáte: „test sebevědomí“. A na základě vašeho výsledku pak můžete postupovat dále.

Co je typické pro lidi s nízkým sebevědomím

Pokud se vám nechce podstupovat testy, můžete si výši svého sebevědomí určit z následujících popisů. Lidé s nízkým sebevědomím jsou většinou žárliví, závislí na svém partnerovi, odkládají své povinnosti, neumí říkat „ne“, jsou v neustálém stresu a mají sklony k pesimismu.

Máte vysoké sebevědomí?

Na druhou stranu lidé s vysokým sebevědomím nejsou na svém partnerovi závislí. Dokážou trávit čas sami, jsou skvělí organizátoři a umí si uspořádat priority a svůj volný čas, méně se strachují o svou finanční budoucnost, umí říci „ne“, odmítnutí neberou jako svou prohru a jsou ve větší psychické pohodě.

Zvýšení sebevědomí? Žádný problém!

Protože je více rozšířené to, že lidé mají nízké sebevědomí, přinášíme vám několik triků, díky nimž si své sebevědomí zvýšíte, patří k nim:

  • Meditace,
  • všímání si toho, co vás rozčiluje na ostatních,
  • čtení kvalitní literatury,
  • naučení se nové dovednosti,
  • zeptat se ostatních na jejich názor.

Proč meditovat?

Díky meditacím si uvědomíte spoustu věcí. Jestliže s nimi teprve začínáte, berte to krok za krokem. Nejprve se souseďte na svůj dech a postupně si během meditací klaďte další a další úkoly. Až vám nebude dělat problém soustředit se, přemýšlejte během meditací nad tím, čeho chcete dosáhnout a co chcete ve svém životě změnit.

Buďte vnímaví ke svému okolí

Zároveň si všímejte i toho, co vás rozčiluje na lidech ve vašem okolí. A nemusí se jednat pouze o lidi, které znáte. Pozorujte náhodné kolemjdoucí a pokud vás některý z nich svých chováním rozčílí, zamyslete se nad tím, proč. Tato metoda totiž může odhalit, že věci, které vás rozčilují na ostatních, jsou zároveň i věcmi, které vy sami děláte.

Zdroj foto: ldutko / Shutterstock.com
Zdroj foto: ldutko / Shutterstock.com

Čtení tě mění

Věnujte se četbě kvalitní literatury a uvidíte, že to bude mít blahodárný vliv nejenom na vaše sebevědomí, ale také si rozšíříte své obzory a svou slovní zásobu.

Zkuste něco nového

Láká vás již delší dobu osvojení si nového koníčku? Tak jděte do toho. Tím, že se neustále budete učit novým a novým věcem, si zároveň budete také budovat své sebevědomí. Jakmile si totiž své vysněné hobby osvojíte, zvýšíte si tím automaticky své povědomí o své osobě.

Poslouchejte ostatní

A v neposlední řadě se ptejte na názory svých přátel a lidí, kteří vás dobře znají. Počítejte s tím, že pokud od nich budete chtít slyšet upřímný názor, ne vždy se vám to, co se dozvíte, bude líbit. Buďte tedy připraveni přijmout konstruktivní kritiku a pracovat s ní.

Sebevědomí je potřeba budovat. Jen málokdo se rodí s vysokým sebevědomím. Stejně jako se utváří naše osobnost, s tím, jak rosteme a prožíváme nové a nové věci, roste, či se snižuje, naše sebevědomí. Máte-li pocit, že na vás více sedí charakteristika jedince s nízkým sebevědomím, začleňte do svého života činnosti, díky kterým své sebevědomí zvýšíte.

Zdroj: hbr.org

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.