Lepší spánek a kvalitní odpočinek – myslete i na sebe a dejte se do čtení knih

Není divu, že mnozí z nás si chodí pro rady k prarodičům. Staří lidé mnoho pamatují a jsou velice sečtělí. Jistě můžeme přičítat důvod i tomu, že v dřívějších dobách se četly knihy více, než je tomu dnes. Kniha nám může přinést ale jen samá pozitiva. Ať už v nich hledáme inspiraci, informace, anebo jen dobré odreagování či pochopení. Proč je čtení důležité?

Čtení knih rozhodně není ztrátou času

Trend čtení knih se téměř vytratil, avšak dnes se k obracení stránek vrací více mladších ročníků. Vede nás k tomu i dnešní doba, kdy jsme téměř nuceni hodně informací hledat na internetu, ale saháme i po odborné literatuře.

Kdekdo si nedokáže představit večerní usínání bez přečtení několika stránek oblíbené knihy, někdo třeba jedinou knihu v životě nepřečetl. Lidé jsou různí, mají své priority a předsevzetí. Čtení knih však má své výhody, ať už na naše psychické zdraví nebo sociální a společenské aspekty.

Zdroj foto: photolinc / Shutterstock.com

Zábavná hra formou čtení

Rodiče jistě zavzpomínají na dobu, kdy svým malým ratolestem předčítali pohádky. Jako batolata jsme si prohlíželi obrázkové knížky, později jsme se podle nich mohli učit rozpoznávat například zvířátka, barvy, čísla, tvary nebo všelijaké předměty. Plno z nás si určitě vybaví nejednu situaci, která nám tuto dobu připomíná.

Čtení, ať už jen to obrázkové, má velkou funkci na rozvoj dítěte, na jeho paměť i představivost. Velice dobrá forma čtení pro děti, které vlastně ještě písmena nerozeznávají, je předčítání před spaním. Je dokázáno, že dítě tak usíná mnohem klidněji a jeho spánek je také kvalitnější.

Neoblíbené čtení u školáka

Ve svém okolí nacházíme plno lidí, kteří vzpomínají na doby, kdy byli ještě školou povinní a byli téměř nuceni denně přečíst několik řádek z knihy, nejlépe nahlas před celou rodinou. Taková situace pro nás byla přinejmenším trapná, ani jsme si nedokázali připustit, jak moc je pro nás důležitá a jaké nám přináší výhody. Toto čtení nahlas stimuluje mozek dítěte, aby zůstal zdravý a aktivní. Také v této době rozvíjí jazykové dovednosti a slovní zásobu.

Zdroj foto: Evgeny Atamanenko / Shutterstock.com

Hledání informací

U pubescentního jedince je čtení knih téměř nepředstavitelné. Jakmile se nejedná o oblíbený komiks, málokdy vidíme takového člověka s knihou v ruce. Když už člověk sám studuje a potřebuje zjistit nějaké informace, jako první si jistě sedne k počítači s internetem. Ne však všechny informace lze zjistit na internetu, a ne pokaždé jim lze věřit. Proto přichází na řadu odborná literatura. Kdo z nás si ještě vzpomene na kvalitní encyklopedii? Takové knihy určitě nechybí v žádné dětské či studentské knihovně.

Čtení jako odpočinek i trénink

Dospělí se často vymlouvají na to, že na čtení knih nebo jiných článků nemají čas. Musí se starat o děti, musí chodit do práce, mají spoustu jiných povinností a na čtení si nedokážou najít čas. Pak se najdou i ti, kteří se nakonec k nějaké knize odváží, ale otevřou ji jen třeba jednou za měsíc. Je však dokázáno, že pravidelné čtení každý den prospívá nejen našemu mozku.

Nikde není psáno a nikdo netvrdí, že je potřeba přečíst každý den jednu knihu. To je snad nemožné i pro typické milovníky knih. Pravidelnější čtení je však velice prospěšné pro naši náladu, psychické zdraví i pro odbourání stresu. Doporučuje se číst alespoň 15-20 minut před spaním a hned bude náš spánek kvalitnější. Také je dobré přečíst si pár stránek před svou prací a hned dostaneme pochvalu od šéfa za svou soustředěnost.

Důležité je vybrat si žánr, který vás baví. Nezáleží na tom, zda zvolíte kvalitní scifi knihu, román nebo příběh podle skutečné události. Čtěte o tom, co vás baví a co vás donutí těšit se na každou další přečtenou stranu.

Zdroj foto: Ivan Kruk / Shutterstock.com

Udržení sociálních kontaktů a zlepšení paměti

Není výjimkou, že lidé důchodového věku hodně čtou. U mužů je to třeba denní tisk, u žen pak například romány a romantické povídky. Je to dáno také tím, že i staří lidé chtějí zůstat nějakým způsobem mezi lidmi, a ne izolovaní mimo realitu. Je to však velice správně.

Kdo jiný si hodně pamatuje než starší lidé? Těm se také doporučuje čtení knih z důvodu toho, že si tak trénují paměť, obohacují slovní zásobu a zlepšují komunikaci s okolním světem. Čtení knih je však prospěšné pro všechny věkové kategorie. Úplně každému jedinci přináší jen samá pozitiva.

Ať už čteme z jakéhokoliv důvodu, je to jen dobře pro náš život. Někdo čte, protože si chce udržet nějakou roli ve svém okolí, někdo z důvodu vzdělávání, další pak proto, že je určité téma knihy zajímá, anebo z důvodu, že ho čtení knih zkrátka baví a přináší potěšení.

Dnes již existují miliony titulů, které jsou vhodné pro každou věkovou kategorii. Každý si vybere a najde se v něčem, do čeho se opravdu začte a nebude se moci od knížky odtrhnout.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.