Potřebujete pro svou práci řezací plotr? Potom stojíte před poměrně komplikovanou otázkou výběru. Je nutné vybrat si tak, abyste později své volby nelitovali. Proto je důležité zejména si ujasnit, co od takového plotru očekáváte. V našem článku se podíváme na to, co byste měli při výběru plotru zohlednit a pokusíme se vám výběr zjednodušit.
Druhy plotrů
Plotr jako takový může být v obecné rovině označen také za velkoformátovou tiskárnu, která dokáže pracovat s formáty až o velikosti A0. Taková tiskárna tiskne pomocí inkoustové tiskové hlavy, která je velice podobná klasické tiskárně. Na trhu však rovněž existují také řezací plotry. Ty používají vyřezávací nůž, který vyřeže šablonu na určený materiál. V základu tedy rozlišujeme tyto druhy plotrů:
- řezací plotr,
- kreslící plotr,
- řezací a kreslící plotr.
Rozdíl mezi řezacím a kreslícím plotrem je tedy v tom, že první zmiňovaný používá nůž, kdežto druhý inkoust. Můžete si pořídit také univerzální řešení, kdy hovoříme o kombinaci řezacího a kreslícího plotru.
Řezací plotr a jeho využití
Samotný řezací plotr má široké využití. Jeho zásadní vlastností je schopnost realizovat komplikované řezy, a to na rozmanité povrchy. Své hlavní uplatnění má tento nástroj hned v několika průmyslových odvětvích:
- polygrafický průmysl,
- stavební průmysl,
- strojírenský průmysl.
Primárně je řezací plotr nástrojem polygrafického průmyslu, kdy se polygrafie jako taková díky velkoplošnému tisku uplatňuje v celé řadě dalších odvětví, jako jsou právě architektonické projekty nebo strojařské projekty a díky svým schopnostem zde má zcela nezastupitelnou úlohu.
Řezací plotr je naprosto nezbytný pro toho, kdo potřebuje vyrábět nápisy a bannery. Své uplatnění tak mají například rovněž v grafických studiích a reklamních agenturách. Uplatní se všude tam, kde je potřeba něco navrhovat. Příkladem může být i výroba triček.
Jak řezací plotr funguje?
Princip fungování řezacího plotru je jednoduchý. Můžete si jej představit jako tiskárnu, která netiskne, ale řeže. Připravíte si předlohu, kterou chcete vyřezat a odešlete jí z počítače do plotru. Do samotného přístroje je potřeba vložit materiál, na který chcete vyřezávat, tedy nejčastěji speciální fólii, případně papír a další. Základní plotry zvládají vyřezávat do tloušťky zhruba 2 mm.
Mezi nejdůležitější součásti řezacího plotru samozřejmě patří řezací nůž a držák nože. Může se však jednat třeba také o stojan, který je s některými plotry dodáván. Dále zde může být nástavec na kreslení a další příslušenství.
Klíčové specifikace výběru
Již v úvodu jsme si řekli, že vždy je potřeba si nejprve ujasnit, co od kupovaného zařízení očekáváte. Proto se nyní podíváme na to, co je naprosto zásadní zvážit při koupi. Při výběru vhodného plotru tady zvažujte především:
- rozměry,
- materiály,
- životnost.
Jedná se o zásadní parametry, které je potřeba zvážit při výběru, a tak si je nyní rozhodně rozebereme podrobněji. Pokud si vše ujasníte, pravděpodobně se vám podaří si vybrat ten správný řezací plotr a vyhnout se zklamání.
Jak velký plotr budete potřebovat?
Na první pohled se to může zdát jako nepodstatné, ale je velice nutné zamyslet se nad požadovanou velikostí řezacího plotru. Tento parametr totiž má vliv na konečnou podobu výsledků vaší práce, ale také na pořizovací cenu. Proto je důležité vědět, k čemu vlastně budete plotr používat. Plánujete-li například řezání dlouhých reklamních ploch, může vám postačit menší model. Pokud se ve vašich zakázkách objevují například velké nápisy, je nutné investovat finance do většího modelu.
Výběr vhodného rozměru úzce souvisí také s velikostí fólií, které se do plotru umísťují. Je typické, že plotrovou fólii koupíte od šířky 38,1 cm a pokud si koupíte menší model plotru, bude nutné nadbytečnou fólii odstřihnout. To vás jednak bude zdržovat od práce, ale také to znamená plýtvání materiálem.
S jakými materiály potřebujete pracovat?
Tím se dostáváme k tomu, jaké se vlastně u řezacích plotrů využívají materiály. Ujasněte si, s jakými materiály chcete pracovat a podle toho si vyberte vhodný plotr. Pokud například budete chtít řezat pouze již zmiňované plotrové samolepící fólie, bude vám stačit některý z levnějších modelů. Cena plotru půjde nahoru, pokud potřebujete řezat silnější materiály. Může se jednat například o textilie, ale také třeba plasty.
U silnějších materiálů je důležité, aby vám plotr byl schopen zajistit přesnost řezu. Pokud si pořídíte kvalitní pevné řezací plotry, jsou vám schopny zajistit dokonalou kontrolu nad přítlakem a přesné umístění řezacího nástroje. Právě to je naprosto klíčové pro vedení přesného řezu.
Pro silnější materiály jsou obvykle vhodnější stolové plotry. Potřebujete-li řezat silnější materiály často, zaměřte se na možnost nastavení síly přítlaku nože. Právě sílu přítlaku je potřeba měnit v závislosti na tom, jak silný materiál potřebujete řezat.
Jak je to s životností a podporou?
Ačkoliv dnes koupíte relativně levný plotr, obecně se jedná o stále poměrně vyšší investici. S rostoucími požadavky samozřejmě roste také cena. Proto určitě chcete, aby vám plotr nějakou dobu vydržel. Je zde pochopitelně také aspekt opotřebení, který se týká především řezacího nože. Ten se vlivem používání tupí. U plotrů bývá udáváno, kolik toho zvládne řezací nůž vyřezat, ale samozřejmě je to závislé na tvrdosti materiálu a také na správném vysunutí řezacího nože.
Právě vysunutí řezacího nože je věc, kterou dokážete ovlivnit jeho životnost. Mělo by být jen o 0,1 mm větší, než je tloušťka řezaného materiálu. Optimální vysunutí nože lze ověřit jednoduchým testem. Vysunete nůž z držáku a ručně pouze přítlakem ruky s ním zkusíte provést řez do požadovaného materiálu. Nůž postupně vysouvejte tak, dokud se vám nepodaří materiál ručně proříznout. Tehdy je nůž optimálně nastaven.
Není to ovšem pouze mechanické opotřebení, které má vliv na životnost. Nůž lze vyměnit, ale co může být větší problém, to je třeba doba podpory zařízení. Důležitá je samozřejmě dostupnost náhradních dílů a také jejich cena. Aby např. nože nebyly příliš drahé. Roli hraje ale také technická podpora. Proto se raději vyhněte nákupu zastaralých zařízení nebo zařízení, které už se nevyrábějí. Může to být také potíž při nákupu plotru z druhé ruky. Vždy proto raději volte zařízení nová, kde je předpoklad další technické podpory. Je potřeba si uvědomit, že tento přístroj používáte zpravidla k podnikání, a proto je důležité, aby byla technická podpora rychlá a dostupnost náhradních dílů bezproblémová. Každý ztracený čas, kdy nemůžete přístroj používat, totiž samozřejmě ve výsledku stojí peníze.
Tvorba šablon
Vlastní předlohy pro řezací plotry lze vytvářet v běžných grafických programech. Nejčastěji se používají vektorové grafické programy. Pro tvorbu šablon také bývá s plotry dodáván speciální software, který rovněž můžete využít. Je to samozřejmě typické profesionální použití, kdy je potřeba pracovat s velmi přesnými řezy. Existují však také řezací plotry, které jsou schopny si předlohu naskenovat. V takovém případě již nemusíte šablonu zpracovávat na počítači, ale jednoduše ji nakreslíte třeba rukou a o vše ostatní už se postará řezací plotr.
V našem článku jsme se už také zabývali tím, že vyřezávat lze na nejrůznější materiály. Vždy to závisí na schopnostech konkrétního plotru. Obecně však lze říci, že pro tvorbu šablon se nejčastěji používají:
- samolepící fólie,
- papír nebo karton,
- textilie.
Je to ale samozřejmě celá řada dalších materiálů, například také tvrdé plasty. V profesionálním nasazení se pracuje skutečně s materiály různých tlouštěk. Pro jednodušší aplikaci si však vystačíte s klasickými samolepícími fóliemi nebo papírem.
Typy řezacích plotrů
Samotné řezací plotry si můžeme rozdělit do několika dalších kategorií. Jak jsme již několikrát zmínili, výběr vhodného plotru je především o vašich požadavcích. Podle toho také máme různé kategorie zařízení, které se hodí pro různé nasazení a můžeme si z tohoto pohledu řezací plotry rozdělit na:
- profesionální,
- průmyslové,
- hobby.
Profesionální vs. hobby použití
Profesionální plotry se vyznačují vysokou spolehlivostí a přesností řezu, které je předurčují pro ty nejnáročnějších aplikace. Podporují řezání různých médií, od těch nejtenčích fólií, až po silné reflexní fólie, které se používají třeba pro dopravní značení. Vyznačují se také vysokou rychlostí, která je v profesionálním nasazení důležitá. Průmyslové plotry potom patří rovněž mezi profesionální zařízení, které však mohou být velice specifické s ohledem na konkrétní požadavky a nasazení.
Samozřejmě také v kategorii plotrů najdete zařízení, která jsou určena vysloveně pro hobby použití. Jejich nesporným kladem je cenová dostupnost, díky které si může práci s plotrem vyzkoušet prakticky každý. Mohou být využity pro jednoduché domácí použití, pro tvorbu jednoduchých šablon v domácích podmínkách nebo třeba pro začínající grafiky. Takové plotry jsou často uzpůsobeny zejména na vyřezávání motivů, které si vytiskněte na inkoustové nebo laserové tiskárně. Ty nejjednodušší modely seženete již od několika tisíc korun a jsou ideální na domácí tvoření. Můžete si vyrábět nejrůznější popisky, samolepky, originální dekorace do bytu, jmenovky, vlastní razítka nebo třeba potisky na oblečení, ale také mnoho dalšího.