Co je retro styl bydlení a jak vybavit domov?

Možná i vy patříte mezi milovníky retro stylu. Mnohem častěji se k této variantě pro svůj byt odhodlávají mladí a kreativní lidé, rozhodně tedy nejde o nostalgické vzpomínání na lepší časy.

Pojďte se s námi podívat, čím se pravé retro vyznačuje a co by interiéru zařízeném v tomto stylu nemělo chybět.

Láska na první pohled

Mnoho lidí různého věku se neztotožňuje se současnou nabídkou konvenčních prodejců nábytku a touží po tom zařídit si svůj obývací pokoj čistě podle svého gusta. Retro nábytek je jednou z možností, jak si dopřát krásný a neotřelý interiér. Jeho nadčasovost je skvělá, rozhodně se totiž nestane, že by za několik málo let přestal být módním hitem. Přímo naopak – jeho hodnota s postupem času ještě narůstá. Pro mnohé lidi je tento nábytek doslova láska na první pohled.

Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

Jednoduchost a elegantní křivky

Když se budete brouzdat fotografiemi zachycujícími starý obývací pokoj, napadne vás možná toto: jedná se o příjemně barevný prostor, ve kterém vládne jednoduchost a tvary nábytku, které jsou velmi elegantní. Praktické kousky jsou navíc prověřeny časem, a tak nemusíte dlouze přemýšlet nad tím, zda náhodou ze židle nespadnete. Dřevěný retro nábytek je záruka toho, že si domů nepořídíte předražený kousek s nulovou užitností.

Barevné kombinace, co pohladí

Je jedno, zda budete nakupovat retro křesla, obývací stěnu nebo třeba televizní stolek. Při každé návštěvě specializovaného obchodu nebo třeba bazaru s nábytkem, se dostanete k unikátním kouskům. Je už pak jen na vás, jak je zasadíte do celkového interiéru. Retro styl se vyznačuje příjemnou barevností. Doslova vás pohladí. Například vyzkoušejte kombinaci tmavě modré, hořčicové barvy a dřeva. Tyto kousky můžete renovovat i do červené barvy. Kombinace růžové a bronzové barvy je pak jasná stylová trefa.

Zdroj foto: Followtheflow / Shutterstock.com

Oblé rysy, to je ono

Zatímco dnešní nábytek má jasně ohraničené a ostré hrany, styl šedesátých let minulého století definovaly oblé rysy. Retro stolek do obýváku by tak rozhodně měl mít oblé tvary, stejně jako křesla. Elegantní a nadčasová linie se zde snoubí s praktičností věci. Nebojte se přitom hledat své nové poklady například v bazarech s nábytkem nebo na internetu, kde lidé prodávají předměty právě v retro stylu. Ty budete následně potřebovat obrousit, zatmelit jejich nedokonalosti a ošetřit lazurou. Někdy bude třeba vyměnit čalounění a dát tak starému kousku nábytku nový dech.

Všeho s mírou

Když si prohlédnete fotky, kde hraje hlavní roli retro design, nábytek rozhodně nebude zaplňovat celou místnost. Ta naopak působí velmi vzdušně. Právě tento koncept byste měli dodržet i vy – držte se jednoduchého hesla, že méně je více. Není potřeba koketovat s minimalismem, ale už jen barevná výmalba stěn a pár solitérních kousků nábytku bohatě postačí k optickému zaplnění místnosti. Když si k tomu přidáte pokojové rostliny, bohatě to stačí. Vyvarujte se přeplácanosti.

Tyhle materiály jsou top

Až si budete pořizovat retro stolek, jistě se zamyslíte nad vhodnými materiály pro nábytek i doplňky. Abyste dostáli retro stylu, do interiéru volte dřevěný nábytek, umakartové retro doplňky a chromové nebo vinylové detaily a dekorace. Právě tyto materiály jsou vkusné a nenásilnou formou vás převedou o několik desetiletí nazpět.

Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

Stylová svítidla

Abyste krásu celku dokázali vyzdvihnout i během večera, pořiďte si dostatek svítidel. Retro styl bydlení přímo miluje světla v industriálním stylu. Geometrické tvary a experimenty s materiály jsou pro období druhé poloviny minulého století typické.

Zdroj foto: Followtheflow / Shutterstock.com

Máte v plánu vzít retro styl velmi poctivě? V tom případě se poohlédněte i po tapetách. S jejich pomocí se dokážete přenést v čase dokonce o mnoho desetiletí nazpět, až do doby, kdy svou kariéru začínal Elvis Presley. S pomocí tapet pak vytvoříte působivý neotřelý celek.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.