Retro nábytek je hitem současných domácností: Patříte i vy k oblíbencem retro stylu?

Retro styl je stále v kurzu. I když někomu může připadat jako starý nábytek, právě závan minulosti je to, co se lidem líbí. Je možné jej kombinovat s různými styly. Ideálně se k němu hodí skandinávský či boho styl, popřípadě vintage. Správnou kombinací si vytvoříte útulný a krásný domov, kde bude mít každý pečlivě vybraný kousek své místo. Ať už jde o nábytek nebo doplňky, retro je zpátky. Neuděláte s ním rozhodně chybu, jen to chce správně kombinovat s tím, co máte doma. Jak na retro domácnost?

Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

Co je to retro?

Jde o trend, který miluje celý svět. Retro totiž nemusí být nutně jen o nábytku a doplňcích, ale také o firmě, které je retro vzhled a propagace výrobků blízká. Jde o návrat k tradici, pro mnohé návrat k dětství. Hodně retro kousků se soustředí na lokální výrobu. Firmy, které dříve na trhu působili, nyní začínají opět vyrábět.

Hlavně jednoduchost

V rámci retro nábytku a stylu je důležité vsázet na jednoduchost, elegantní křivky, tvary, které nejsou zbytečně ostré a silné a také na příjemné barvy, které umí vyvolat dobrou náladu. Není pravdou, že retro znamená splácat dohromady několik vzorovaných kusů nábytku, jako tomu možná bylo kdysi, kdy nebyl tak široký výběr a muselo se brát to, co bylo na skladu. Sáhněte po praktických a účelových kouscích, obvykle nejde o nábytek, který nemá žádnou funkci.

Zdroj foto: united photo studio / Shutterstock.com

Jaký nábytek do retra zařadit?

Každý si představí pod pojmem retro něco jiného, ale asi všichni jsme zažili u babiček nebo v rodině pohodlné křeslo zvané ušák, které nesmělo chybět snad nikde. Podobný styl křesel je nyní velmi módní, a když z něj uděláte dominantní kousek, například zvolíte netypický tvar nebo sytou barvu, neuděláte chybu!

Materiál? Ideální je chrom, vinyl nebo umakart, který příjemně zkombinujete se dřevem. Plastové židle, které jsou lisované a mají kovové nohy, jsou strefou do černého. Tedy barevného, protože barvy by měly u těchto židlí vládnout.

V rámci retro stylu si pořiďte svítidla, lampy a lustry. Čím větší, tím lepší. Pozor, nesmí to uškodit interiéru. Vhodné je volit industriální styl. Nemusíte se soustředit na dobovou patinu nebo vše, co musí být z chromu či vinylu. Jestliže bude výrazný nábytek, měla by být malba méně výrazná. Naopak k barevným tapetám vhodně dokombinujte jednobarevný nábytek.

S barvami chybu neuděláte. Sáhněte po šedé, která se bude hodit světlá i tmavá. Následně velmi oblíbená hořčicově žlutá, oranžová nebo citrónově žlutá. Dále se hodí blankytně modrá, olivově zelená a vínově červená. Z červené je fajn také jasně červená.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.