Minimalismus v bydlení je prostě IN. Jak si přizpůsobit i svůj domov

Možná i vy jste doslova přesyceni interiéry, které jsou doslova přeplácané nepotřebnými vizuálními kýči a předměty, o které jejich majitel nezakopne, jak je rok dlouhý. Vsaďte na minimalismus.

Co ten všechen balast dát do krabic a užít si úžasnou lehkost bydlení a žití? Pojďte se s námi podívat na pár tipů, jak si vyšperkovat minimalistický byt.

Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

Přečtěte si také: Jak vnést minimalismus do svého života, nejen do bydlení?

Minulost? Do krabic

V prostoru, kde vládnou bývalé zážitky a vzpomínky na doby dávno minulé, se nedá tvořit přítomnost, ani budoucnost. Prvním krokem k vašemu vytouženému prostoru, kde bude hrát hlavní roli minimalismus, je pořádné vytřídění minulosti. Dejte si předměty do krabic a zavřete je do sklepní kóje, v ideálním případě je věnujte na dobročinné účely nebo je zaneste do bazarů. Když vyklidíte spousty skříněk, najednou uctíte, jak skvěle se vám v novém prostoru dýchá a tvoří.

Na barvy zapomeňte

Byli jste zvyklí, že v kuchyni vládla žlutá, v obýváku fialová a v ložnici modrá výmalba? Minimalistický styl vám dopřeje si odpočinout od všech nesmyslů a přežitků. Na stěny zvolte čistě bílou nebo šedou, v podobných tónech volte i bytový nábytek a doplňky. Skvělou tečkou na minimalistickém dortu je drobný stylový doplněk – třeba skleněné těžítko ve formě červeného jablka. Rozhodně se ale nepouštějte do experimentů s pastelovými barvami, to by byl opět návrat ke Kocourkovu.

Zdroj foto: Antoha713 / Shutterstock.com

V jednotě je síla

Aby celý prostor působil vzdušně a svěže, je dobré jej co nejvíce sjednotit. Stejné by měly být dveře v celém interiéru, podobně jako podlahová krytina. Pokud vám bývá často zima od noh, zabudujte si do ní podlahové vytápění. Litá nebo dřevěná podlaha – obojí se hodí pro použití v celém bytě. Minimalisticky si vybavte i okna – v současné době frčí například moderní rolety. Opět zvolte stejný typ do celého bytu.

S nábytkem se vyřádíte

Najednou zjistíte, že toho opravdu moc nepotřebujete. A když už je váš prostor vzdušný a příjemný, můžete do něj vložit solitérní kus. Třešničku na dortu. Minimalistický nábytek si dokonale vychutnáte. Originální ručně vyráběné sofa, postel kovaná kovářem, jídelní stůl vyrobený podle vašich představ u truhláře nebo lustr od českého skláře. Tyto kousky vyšperkují celý interiér, do kterého již nepotřebné věci nebude potřeba ukládat.

Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

Světla není nikdy dost

Ani minimalismus nezapomíná na dostatek světla. Ba naopak! Právě světlo je důležité pro to, aby se člověk v daném prostoru cítil příjemně a svěže. Obzvláště v dlouhých zimních měsících oceníte trochu snahy, kterou vynaložíte před tím, než se do nově upravené místnosti nastěhujete. LED pásky zabudujte do podsvícení kuchyňské linky, stolku v obýváku, nebo využijte skvělý tip na nejlepší možnost, jak celý byt dostatečně osvětlit – namontovat pásky s LED svítidly okolo soklu na celém stropě je skutečná módní trefa!

Mistrovské dílo dotvořte osobitě

Pokud v bytě vládne minimalismus, obrazy rozhodně nebudou zavěšeny hustě vedle sebe a na všech zdech. To ale neznamená, že máte nechat prostor zcela volný. Máte ve své sbírce jedinečný kousek, ke kterému máte osobní vztah? Pověste jej doprostřed obývací stěny. Solitér skvěle doplní váš vyladěný prostor a stane se osobní součástí celého konceptu bydlení. Do prostoru takto můžete umístit třeba plástev po dědovi – včelařovi, hůl z putování po Svatojakubské cestě nebo třeba vlastnoručně vytvořený obraz.

Zdroj foto: Antoha713 / Shutterstock.com

Gratulujeme vám! Právě jste svůj životní prostor pasovali na mistrovské dílo. Bude se vám zde skvěle žít, tvořit, pracovat i odpočívat. Minimalismus je celý koncept žití. Možná, že jej v brzké době uvítáte například i ve vašem šatníku. Důležité je, aby s vámi rezonoval.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.