Rekonstrukce bytu krok za krokem: Jak na to?

Už vás nebaví, jak vypadá váš byt po několika letech nebo jste se nastěhovali do bytu, či domu a čeká vás rekonstrukce? Nebojte se toho, poradíme vám, jak na rekonstrukci krok za krokem.

Zdroj foto: Zakhar Mar / Shutterstock.com

Možná vás odrazují různé úřední věci, které musíte zařizovat, nebo velká finanční investice. Tohle všechno sice budete muset zvládnout, ale stojí to za to. Není nad to se ve svém bytě nebo domě cítit pohodlně, a především spokojeně. Tady máte pár postupů a pravidel, které vám s rekonstrukcí zajisté pomůžou.

Vše pořádně promyslete

Než začnete s úpravami, je důležité si uvědomit, jestli chcete dělat kompletní rekonstrukci, nebo jenom třeba částečnou.

Pokud máte v plánu bourat, či přidělávat stěny, je vhodná rekonstrukce celého bytu, jelikož budete zasahovat i do ostatních místností. Nezapomeňte na elektrické rozvody. Pořiďte si nový elektrický rozvaděč.

Pokud však chcete opravit jen některý z pokojů, například pro nového člena rodiny, stačí pouze oprava dané místnosti a nemusíte kvůli tomu bourat a měnit jiné místnosti.

Co tedy zařídit před začátkem rekonstrukce?

  1. Jako první je důležité si zjistit, zda potřebujete k rekonstrukci stavební povolení, anebo jestli ho mít nemusíte.
  2. Vhodné je také informovat vaše sousedy a stanovit si pravidla, která budou obě strany respektovat.
  3. Pokud patříte pod družstevní byty, je vhodné zažádat, zdali můžete rekonstrukci provést.

Důležité je si i vše finančně promyslet a spočítat. Zvolte si částku, do které byste se chtěli vejít, a poté zkuste prostředky pro rekonstrukci vyhledat online, protože na internetu i kamenných prodejnách naleznete spoustu stejných sortimentů za různé ceny. A kdo by nechtěl ušetřit?

Pokud si s finacováním nevíte rady, je určitě dobré se s někým poradit. Vstupní informace můžete taktéž získat například z článků, které se zabívají srovnáním hypoték.

Materiál byste tedy měli – a teď ještě někoho, kdo vám vše zařídí podle vašich představ. Nejlepší variantou je, pokud máte někoho známého, kdo se této práci věnuje, a byl by ochotný vám rekonstrukci provést. Tahle varianta by pro vás byla z finanční stránky velice přínosná, a hlavně pokud je to někdo známý, tak provede svou práci kvalitně.

Pokud nikoho takového nemáte, zvolte renomovanou stavební firmu, vždy si ale vyhledejte reference, abyste se nesetkali s nekvalitně odvedenou prací.

Naplánujte práci

Už jste si vyřídili veškeré dokumenty a můžete se pustit do práce.

  • Než začne práce, domluvte se s dělníky na termínu, kdy chcete, aby byla rekonstrukce dokončena.
  • Může se stát, že přijdou problémy a rekonstrukce se prodlouží, ale kdo by nechtěl vědět konečný termín, kdy se bude moci nastěhovat?
  • S termínem seznamte všechny sousedy a raději uveďte termín skončení o týden nebo dva později.
Zdroj foto: anatoliy_gleb / Shutterstock.com

Rekonstrukce

Vždy je nejlepší začít tou nejšpinavější práci.

  1. Takže pokud bouráte stěny nebo příčky, udělejte to jako první.
  2. Stěny jsou zbourané a můžete se vrhnout na podlahu.
  3. Další na řadě je například líčení, lišty, nové zásuvky či vypínače, také osvětlení a ostatní drobnosti.
  4. Následně vás čeká ta zábavná část, kterou budete už dělat úplně sami, a to je vybavování pokoje. Není to také nic lehkého a je důležité vše pořádně promyslet do detailů.
  5. Zvolte vhodný nábytek, který se bude hodit k podlaze a zároveň vám pokoj opticky zvětší. Vyberte vhodné doplňky, které vám místnost sjednotí a udělají útulnější.

Chybu určitě neuděláte ani doplněním místnosti květinami. Tohle vše stačí dodržet a vaše rekonstrukce proběhne v klidu a bez problémů.

Zdroj: bydleme.cz, poctivyzednik.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.