Rasy psů pro seniory: Kteří jsou ideálními společníky?

Mnoho důchodců se uzavírá doma a nechodí ven. Jejich zdraví chátrá a samozřejmě strádají i duševně. Proto je velmi vhodné pořídit seniorovi pejska. Jaké rasy psů jsou nejvhodnější?

Rasy psů pro seniory
Zdroj foto: Boryana Manzurova / Shutterstock.com

Psi mají blahodárný vliv na lidi již odnepaměti, zajistí seniorovi zábavu, něhu ale i aktivitu. Při výběru vhodného psa ale buďte opatrní. Je nutné zohlednit zdravotní stav seniora, jeho možnosti a také sílu. Jaká plemena se hodí pro starší lidi nejvíce? Rozhodně pejsci menšího vzrůstu, oddaní, veselí a snadno vycvičitelní.

Pudl

Pudlíci jsou velmi kontaktní psi, mají rádi svého pána a dokážou se mu plně oddat. Jsou inteligentní, takže se naučí poslouchat velmi snadno a od svého pána se nehnou. Dokonce se využívají i jako asistenční psi, takže pro seniory se opravdu výborně hodí. Jejich srst vyžaduje sice péči, ale zase doma tolik nelínají.

Francouzský buldoček

Francouzský buldoček je malý, nenáročný, a hlavně se hodí i do malého bytu. Strádat nebude, stačí mu krátké procházky a hlavně potřebuje přízeň svého pána, kterému se dokáže naprosto oddat. Buldočci si umí zvykat snadno na povely, i oni jsou inteligentní a nepotřebují žádný speciální výcvik. Jsou to roztomilí miláčci, kteří budou skvělými parťáky pro starší osoby.

Mops

Mopsi jsou přítulní, roztomilí, nepotřebují dlouhé procházky, vlastně se jim ven mnohdy ani nechce. Toto plemeno se považuje za jedno z vůbec nejvhodnějších plemen pro seniory. Péče o srst je nulová, jediné, co opravdu potřebují a vyžadují, je mazlení a hlazení, samozřejmě vleže na gauči. Jen se připravte na to, že mopsi mají malé tak trošku zaražené čumáčky, takže když spí, opravdu hlasitě chrápou.

Maltézský psík

Maltézáčci jsou miláčci, jsou tuliví, hodní a na svém pánovi hodně visí. Nevadí jim dlouhé procházky, ale spokojí se i s těmi kratšími. U maltézů je nevýhodou pouze to, že někteří bývají až příliš uštěkaní a živí, takže je ocení spíše aktivnější důchodci, kteří mají rádi legraci.

Jorkšírský teriér

Jorkšírský teriér je maličký a dost často a rád štěká, bývá i dost aktivní, zase na druhou stranu díky jejich vzrůstu si ho můžete vzít v podstatě kamkoliv. Aby se z jorkšírského teriéra nestal malý terorista, chce to čas a trpělivost, tito psi mohou mít různou povahu, takže hodně záleží na tom, jak jej vychováte a jak si ho naučíte. Díky jejich srsti se ale můžete vyřádit, jsou to ti psíci, co dost často nosí na hlavičkách malé culíčky, jako děti.

Brabantík

I tohle plemeno je malého vzrůstu, brabantíci doslova nesnášejí samotu. Když jsou sami doma dlouho, skutečně tím trpí, i proto se hodí pro seniory, kteří už nechodí každý den do zaměstnání a mohou jim tak být na blízku. Brabantíci mají ale sklony k obezitě, musí se jim tedy hlídat strava, procházky mají rádi, chodí poslušně u nohy svého pána, a proto není potřeba fyzické zdatnosti na jejich kočírování. Ovšem umí štěkat, a to poměrně dost nahlas a zřetelně. Jinak jde ale o poslušné a milé plemeno, které má rádo mazlení.

Jezevčík

Jezevčíci potřebují výchovu, jinak hrozí, že si s nimi neporadíte. Proto se hodí spíše pro aktivní důchodce, kteří se mu budou ochotni naplno věnovat. Jakmile ale jezevčík projde výcvikem, stává se z něj zábavný a poslušný pes, se kterým se nikdo nikdy nebude nudit. Jezevčíků je více druhů, ti krátkosrstí a drsnosrstí nepotřebují, abyste se jim starali o srst, to u dlouhosrstého jezevčíka počítejte s tím, že potřebuje srst pravidelně vyčesávat.

pes senior
Zdroj foto: Photolines / Shutterstock.comseniory

Čivava

Čivavy jsou roztomilé, maličké a nenáročné. Ale i ony umí docela hlasitě štěkat a není s nimi vždy lehké pořízení, protože mají svou hlavu. Nejsou ale náročné na výchovu, a navíc s nimi člověk nemusí chodit na dlouhé procházky. Stejně jako jorkširského teriéra i čivavu si díky jejich vzrůstu pak můžete vzít s sebou takřka kamkoliv.

Labrador nebo zlatý retrívr

Pro seniory jsou lepší menší plemena, ale pro aktivní důchodce, kteří se nebojí chodit na delší procházky, budou skvělou volbou i labradoři nebo zlatí retrívři. Jsou totiž poslušní, inteligentní, a i oni se stejně jako pudlové cvičí jako asistenční psi.

Lidem tak rozumí a dokážou s nimi navázat velmi silné pouto. Labradoři jsou velmi přátelští, oddaní a svého pána nade všechno milují. Potřebují ale pohyb, naučí se i chodit na vodítku, takže to není takový problém. Ocení je ale opravdu jen dobře pohybliví důchodci.

Voříšci

Vždy je lepší pořídit důchodci pejska odrostlejšího, ne každý senior totiž zvládne pejska vychovat od štěněte, ty jsou totiž vždycky živější. Pokud přemýšlíte nad tím, že své babičce a dědečkovi pejska pořídíte, nemusíte se ohlížet jen po čistokrevných plemenech. V útulcích je plno voříšků, kteří čekají na nového pána. I ti jsou obvykle dost chytří, a navíc si budou vážit toho, že našli nový domov. Personál v útulku vám navíc jistě poradí a řekne, co má daný pejsek už za sebou. Podle toho se můžete rozhodnout.

Pořídit seniorům psa je moc dobrý nápad. Jen přemýšlejte, které rasy psů se k nim hodí. Možností je také vzít vašeho blízkého do útulku, kde si bude moci vybrat nového přítele přesně podle sebe. Pejsci z útulku umí být za váš dobrý skutek velmi vděčný, což se projeví v jejich věrném přátelství.

Zdroj: koule.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.