Co pes nesmí jíst a proč? Které pochoutky váš pes nemůže

Co váš pes nesmí jíst i když dělá smutné oči. Někdy je těžké psům nepodlehnout, a tak se možná tu a tam v jeho tlamě ocitne dobrota, kterou by zrovna neměl jíst. Proč jsou ale pro psa zrovna sladkosti tak nebezpečné? Zjistěte ty nejzásadnější důvody, a už budete navždy naprosto zásadoví.

Jídlo pro psa
Zdroj foto: Ksenia Raykova / Shutterstock.com

Váš pes mlsně kouká

Psi si často myslí, že máte zrovna tu nejlepší a nejchutnější věc na světě, a tak mlsně koukají, dokud jim nedáte ochutnat. Přitom zrovna ze sladkostí nemají zase tak velký požitek, jak si myslíte. Navíc každý cukr vašemu psovi spíš ubližuje, a tak se připravte na smutné oči předem.

Mám pro vás osobní typ – Pokud přijdete domů a těšíte se na chvíli osobní siesty s kávičkou a malou sladkostí, buďte připraveni i na vašeho psa. Dejte si stranou tři pamlsky, které mu můžete nabídnout při vaší chvilce sladké pohody. Váš pes bude spokojený, že dostal něco dobrého. Zároveň budete mít klid na vychutnání kousku čokolády, sušenky či dezertu.

Co pes nesmí jíst?

Všichni ví, že obzvlášť s rafinovanými cukry rozhodně hmotnost nemůžete redukovat, naopak budete přibírat. To samé platí i u psů. Pravidelná konzumace malého množství sladkého vašemu psovi vytvoří zbytečné zásoby tuku, s nimiž se brzy přiblíží až k obezitě. Ta u psů rozhodně není zdravá, zejména pak při pohybu kvůli končetinám a kloubům. Obézním psům se špatně dýchá, mají problémy se srdcem a sklony k lenosti či apatii.

S přibíráním na váze může souviset i psí cukrovka. Právě diabetes je jedno velké riziko, kterému psa vystavujete při konzumaci sladkého. Cukrovka se projevuje také na špatné funkci veškerých orgánů i celého organismu. S příjmem rafinovaného cukru se v psím těle zvedá také vyplavování inzulinu. To způsobuje velké změny v hormonální rovnováze, při ukládání tuku nebo také v celém imunitním systému.

Proč pes nemůže sladké

S cukrem se u psů mohou projevit velké zažívací problémy. U některých plemen se i malé množství cukru může projevit tým, že pes zvrací a má průjem. Rafinovaný cukr dokáže velmi narušit střevní mikroflóru. Díky tomu dochází k dlouhodobým problémům s trávením.

Podobně jako cukr může ublížit vašemu psovi i další pochoutka. Mezi rizikové potraviny patří například:

  • sůl
  • kyselá okurka
  • cibule
  • hrozinky
  • rajče
  • česnek
  • cibule

Problémy v tlamě

Také dutina ústní vašeho pejska vám za sladkosti rozhodně nepoděkuje. Při konzumaci cukru se totiž snižuje pH v tlamě. To způsobuje zvýšenou tvorbu zubního kazu nebo další problémy se zuby. Trpí tak zubní sklovina, mohou se objevit nepříjemné a bolestivé záněty nebo dokonce dojít k brzkému vypadání zubů.

Přečtěte si také: Pes v zimě vnějšku. Jak o něj správně pečovat a na co dát pozor

Zdroj: bondvet.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.