Pes jako domácí mazlíček: Tipy, jak jej zvládnout

Každý majitel chce, aby byl jeho pes nejen skvělý přítel, ale také dobře vychovaný a poslušný. Naučit se ovládat špatné chování psa je nezbytné pro jeho řádný výcvik.

Zdroj foto: 4 PM production / Shutterstock.com

Zásadním krokem při eliminaci zlých návyků domácího mazlíčka je určit příčinu jeho reakcí. Například pes, který neustále štěká, může mít bolestivou infekci ucha, a tím pádem je citlivější na zvuky. Nebo pes s infekcí močového měchýře, který stále dělá loužičky. Také stres, úzkost nebo neznámé podněty mohou vyvolat špatné chování. Jakmile je zdroj špatného chování objeven, je možné ovládat reakci psa pomocí různých technik.

Prevence je základ

Pokud znáte příčinu zlého chování, můžete ji snadno odstranit. Například pokud váš pes začne štěkat hned poté, co u vás zazvoní zvonek u dveří, může mu vadit zvuk zvonku. Zkuste ho vyměnit za jiný. Klíčem je si všímat toho, na co přesně reaguje a jakým způsobem.

Poznejte svého psa blíže

V některých případech může být špatné chování vašeho psa způsobeno tím, že si nejste vědomi jeho potřeb. Rozpoznání těchto signálů vám může pomoci naučit se co potřebuje, čímž se vyhnete nemilým překvapením.

Cvičení je důležité

Jestliže si nevíte rady s neustálým rozkousáváním, trháním věcí či vyhrabáváním hlíny z květináče, zkuste se zamyslet nad tím, jestli příčinou nemůže být jeho nahromaděná energie. V tomto případě vás zachrání více pohybu, kdy spálí nadbytečnou energii. Časté a delší procházky či hodiny na cvičišti udělají zázraky – venku se vyběhá a doma to zase bude ten hodný a milý psík.

Jeho chování ignorujte

Skákání, kňučení, štěkání či „žebrání“ o jídlo mohou být také znaky toho, že zvířátko chce pouze upoutat vaši pozornost. Jakmile toto chování budete ignorovat, po čase zjistí, že tudy cesta nevede a jeho chování se změní. Proto se snažte omezit také tresty a křik, protože i to se považuje za pozornost, kterou od vás žádá.

Někdy je zapotřebí kompromis

Některé chování, které se vám může jevit jako špatné, je pro psa ve skutečnosti instinktivní – opět vzpomeneme kousání a hrabání. Snažte se ho nasměrovat ke kompromisu. Pořiďte mu jeho osobní hračky ke kousání, a na hrabání mu vymezte pouze jedno místo.

Zůstaňte v klidu

Bez ohledu na to, jak špatně se váš pes chová, je důležité zůstat v klidu. Vaše vzrušení, i když je to křik nebo gestikulování vlivem naštvaní nebo rozrušení, lze považovat za hru nebo povzbuzení, což váš pes rád uvítá. Místo toho se snažte mít hlas tichý a vyrovnaný, gesta pomalá a rozvážná a všechny vaše činy uklidňující, abyste jimi svého mazlíčka zklidnili.

Nezapomínejte na povely

Když váš pes udělá něco špatného, využijte toho a dejte mu povel, na který je vycvičený. Můžete použít jednoduché „Stop!“ „Ne!“ „Pusť to!“ „Fuj“ nebo „Nech toho!“, čímž upoutáte jeho pozornost a dáte mu najevo, že jeho chování je nepřijatelné. Drsný, rázný, hlasitý tón hlasu pomůže posílit význam povelu a naučí psa poslouchat.

Zdroj foto: goodluz / Shutterstock.com

Socializace je nesmírně důležitá

Socializace může být vším, co váš mazlík potřebuje, a čím se napraví jeho nezvladatelné chování. Čím více je pes zvyklý na různé zvuky a vůně, tím méně je pravděpodobné, že bude přehnaně reagovat na nový vjem. Větší expozice pomůže vašemu psovi aklimatizovat se na jiné prostředí, takže je minimalizováno jakékoli špatné chování.

Pes a cvičení

Aby vás pes bral jako autoritu, cvičte s ním pravidelně a učte ho novým povelům. Klíčem je být vždy konzistentní – všichni členové rodiny by měli používat stejné techniky k zastavení toho, co nechcete, aby dělal.

Jestliže chování svého mazlíčka skutečně nezvládáte, nebojte se obrátit na rady odborníka, v tomto případě je dobré vyhledat trenéra. Ten vám může nabídnout několik možností, co vás naučí, jak se ke svému psu chovat tak, abyste mu zabránili v nežádoucích akcích.

Zdroj: brooklinedoggrooming.com, geico.com

Doporučujeme: Pes podle vašeho znamení

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.