Pes v zimě venku. Jak o něj správně pečovat

Pes v zimě venku potřebuje oproti letu trochu víc péče. Jak správně pečovat o psa v zimě? Potřebuje speciální oblečení nebo mu stačí jeho srst? Jak ochránit psa před zimou?

Pes v zimě často mívá rád dlouhé procházky v přírodě, hrátky v hroudách sněhu a radost z každého sněžení. Zde ovšem přichází i mnoho problémů.

Pes v zimě venku
Zdroj foto: alexei_tm / Shutterstock.com

Jaká péče by se měla týkat vašeho mazlíčka v mrazivém období?

Máte i jiná zvířata? Pečujte o ně s láskou.

Pes v zimě venku

V první řadě je nutné si uvědomit, že velkou péči musíte dopřát těm psům, kteří zůstávají venku po celý rok. Pokud je i váš pes celoročně venkovní, je nutné mu dopřát dostatek pohodlí a tepla, dlouhotrvající mráz totiž může přinést mnoho problémů po zdravotní stránce psa. Osvojte si pár rad a tipů, s nimiž váš pes přežije zimu a mráz ve zdraví a v co největším komfortu.

Zimní procházky se psem

Při procházkách se psem, který jinak žije s vámi v teple domova, je nutné myslet na tlapky, které ve sněhu trpí mrazem. Stejná pravidla však platí i pro psy, kteří jsou dlouhodobě venku a se sněhem na tlapkách se potýkají denně. Vyrážíte na procházku? Myslete na to, že hlavně na chodnících je použita posypová sůl, která může tlapky také pěkně potrápit.

Chemická sůl může packám přivodit nepříjemné vyrážky nebo podráždění, proto je nutné po procházce v takovém povrchu vždy packy umýt a důkladně osušit. V opačném případě pejskovi přivodíte nejen podráždění tlapek, ale také možné zažívací problémy. Pes se totiž snaží posypovou sůl z tlapek sundat olizováním.

Před procházkou můžete psovi potřít packy vazelínou nebo jinou ochrannou mastí. Existují však i speciální psí boty, které tlapky před posypovou solí ochrání. Málokterý pes si však na psí boty zvykne.

Jak se starat o venkovního psa?

Pokud váš pes žije celoročně venku na vaší zahradě a jeho jediné útočiště je vlastní bouda, pak je nutné v zimě myslet na speciální péči. Psí bouda by měla být nasměrována k jihu, kdy do boudy bude nejméně foukat studený vítr. Nezapomeňte také na dobrou izolaci, dovnitř na mrazivé dny naneste slámu, která vám pomůže s izolací.

Jestliže váš pes nemá k dispozici dostatečně velkou zahradu a žije například pouze v kotci, dopřejte mu v zimě dlouhé a aktivní procházky. Při takových procházkách se pes totiž dobře proběhne a zahřeje. Při teplotách pod -10 °C, zvolte raději kratší, ale častější procházky.

Krmení by mělo být v zimním období bohatší na bílkoviny, minerály, tuky a vitamíny. O výběru správného krmiva se poraďte s veterinářem nebo specialistou ve zverimexu. V mrazech je nutné častěji kontrolovat zejména misku s vodou, která může zamrznout.

Péče o psa v bytě

U psů, kteří žijí s vámi v teple domova, je nutné myslet na to, že přes zimu nemají dostatek pohybu. Proto mohou mít tendenci k nabírání hmotnosti, což pejskům rozhodně ke zdraví neprospívá. Sledujte a regulujte množství stravy a myslete také na dostatek pohybu.

U malých plemen, zejména u těch krátkosrstých, je nutné myslet na dostatečný tepelný komfort. Ušitý nebo koupený obleček pro krátké procházky bude tou pravou volbou. Nikdy psa nenechávejte venku například uvázaného před obchodem. Pokud se malý pes nemůže hýbat a zahřívat, brzy také prochladne a může dojít k nastydnutí močových cest nebo průdušek.

Zdroj: timesofindia.indiatimes.com


Další tipy na články

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.