K čemu slouží potahy do auta a jak vybrat ten správný?

Uvažujete o koupi autopotahů a nevíte, které zvolit? Proto jsme pro vás připravili tento návod, který vám pomůže s výběrem optimálních potahů pro vašeho plechového miláčka. Řada lidí si myslí, že potahy se využívají hlavně ve starších ojetých vozech. Zde samozřejmě také mohou plnit svou úlohu, ale přínosem jsou rovněž ve vozech nových. Pojďme se tedy společně podívat na to, co všechno vám kvalitní autopotahy dokáží nabídnout, a proč se vyplatí o nich uvažovat.

Zdroj foto: Sergey Ryzhov / Shutterstock.com

Využití autopotahů

V ojetém voze mohou autopotahy zakrýt opotřebenou sedačku. V nových vozech se ale rozhodně nabízí zejména funkce ochranná. Nový vůz rozhodně není levnou záležitostí, a tak se vyplatí chránit jeho interiér před poškozením. A najde se celá řada případů, kdy se taková ochrana hodí. Patří mezi ně: 

 • servis vozu,
 • převážení mazlíčka,
 • převážení zavazadel.

Dobré autoservisy dnes používají ochranné potahy, které zajistí, že se vám neušpiní interiér při servisování vašeho vozu. Takové ochranné potahy do auta si můžete pořídit také vy sami. Možná si řadu servisních úkonů kolem vozu zvládnete udělat sami, a tehdy jste oblečeni zpravidla v pracovním. Ochrana sedadel se tak může hodit i vám doma.

Pak je tady ale celá řada dalších případů, jako je například převoz domácích mazlíčků. Takový nejlepší přítel člověka dokáže udělat v interiéru pěknou paseku. Pokud však využijete vhodných potahů, ochráníte sedadla a pejsek bude mít své pohodlí.

V neposlední řadě mohou potahy pomoci při převážení nejrůznějšího nákladu. Nejčastěji se může jednat například o těžká zavazadla, která mohou svými ostrými prvky poškodit čalounění sedadel. Také zde dokáží autopotahy odvést dobrou službu.

Zdroj foto: Kdonmuang / Shutterstock.com

Estetické i praktické. Nevadí jim ani airbagy

Není to ale pouze praktická stránka, která je u potahů zajímavá. Mnoho potahů může být velmi stylových. Můžete tak osvěžit interiér vašeho vozu. To platí jak pro starší, tak pro nové vozy. Kvalitní potahy bývají také vyráběny z materiálů příjemných na dotek. V nabídkách specializovaných prodejců najdete také luxusní potahy, se kterými se vám bude ve voze sedět opravdu špičkově.

Luxusnější verze potahů navíc mají také úpravu pro boční airbagy. Dnes je samozřejmě běžné, že moderní vozy disponují bočními airbagy, které jsou nejčastěji právě v předních sedadlech. Kvalitní luxusní potahy to řeší prostřednictvím speciálních trhacích nití.

Důležité vlastnosti potahů do auta

Pokud se rozhodnete koupit si potahy do auta, je důležité pamatovat na některé vlastnosti podstatné pro výběr optimálního potahu. Jedině tak si zajistíte, že bude potah dobře pasovat a zároveň bude odpovídat vašim představám. Důležité tedy je zaměřit se na: 

 • rozměry,
 • materiál.

Samotné rozměry potahu jsou samozřejmě podstatné s ohledem na jeho nasazení na sedačku. Drtivá většina potahů, které můžete zakoupit, jsou univerzální. To znamená, že je můžete použít v libovolném automobilu. Znamená to také, že můžete koupit jednu sadu potahů, a tu střídat dle libosti podle využití ve více vozech. Nemusíte kupovat více potahů pro více vozů. Díky tomu ušetříte. S ohledem na to, že jsou rozměry univerzální, tak se přizpůsobení sedačce, tak aby potah opravdu dobře seděl, provádí pomocí upínacích popruhů.

Speciální kategorií jsou potahy na míru. Ty můžete využít tehdy, pokud opravdu nutně potřebujete potah přesně podle vašich představ. Je však potřeba počítat s tím, že tyto potahy již budou dražší. Univerzálnost běžných potahů je ale většinou dostačující.

Podstatný je při výběru potahu také materiál. Dbejte především na to, aby měl dobrou přilnavost na rubové straně. To znamená, aby neklouzal po sedadle. Většinou jsou potahy vyráběny z odolných materiálů, které jsou zároveň nepromokavé nebo olejivzdorné. Můžete vsadit buď na klasické látkové potahy, které se vyrábějí z různých textilních materiálů, případně si můžete dopřát luxus v podobě kůže nebo alcantary. Exkluzivní materiály se zpravidla nabízejí s ohledem na výrobu potahů na míru.

Výhody a přednosti potahů

Ptáte se, jaké jsou další přednosti potahů a proč byste si je měli pořídit? Kromě toho, co jsme si řekli, tedy že plní funkci ochranou, případně estetickou, je zde celá řada dalších pozitivních vlastností. Jedná se zejména o: 

 • snadnou instalaci,
 • snadnější údržbu interiéru.

Velkou předností potahů je jejich snadná instalace, kterou zvládne opravdu každý. Kromě toho můžete potahy kdykoliv sundat, jednoduše složit a nezaberou ani příliš mnoho místa. S ohledem na to, že jsou potahy vyráběny z odolných materiálů, znamená to také jejich snadné čištění. Čistí se rozhodně mnohem snadněji, než kdybyste museli čistit vlastní čalounění ve voze. O instalaci potahů a jejich čištění i o tom, jak prodloužit správnou údržbou životnost, si řekneme něco více na následujících řádcích.

Zdroj foto: welcomia / Shutterstock.com

Instalaci zvládnete sami

Není to nic složitého, ale rozhodně se vyplatí dodržet správný postup. Jedině tak budou potahy opravdu dobře sedět. S ohledem na to je potřeba rovněž odkázat na samotný návod, který je ke konkrétním potahům přiložený. Může vás upozornit na možná specifika konkrétních potahů.

Rozhodně se však podíváme na to, jak lze potahy obecně dobře uchytit k předním i zadním sedadlům, a na co si dát při tom pozor, protože detailní návod instalace zpravidla nebývá přiložen.

Uchycení potahů k sedadlům

Mnoho řidičů si koupí potahy pouze na přední sedadla. V řadě případů to může stačit. Záleží samozřejmě na vašich požadavcích. Samotné připevnění autopotahů k sedadlům provádíme pomocí háčků, které musíme uchytit na všechna gumová očka potahů. Před samotnou instalací potahů je potřeba nejprve sejmout opěrky hlavy. Následně navlékneme jednotlivé díly autopotahů na sedadla a opěradla. U předních sedadel je důležité, abychom autopotahy zasunuli pod plastové kryty, které jsou umístěny na bočnicích sedadel.

Všechny háčky pod sedadly a za opěradly je potřeba zaháknout za perforace výztuhy. Může jít o výztuhy z pružin, může jít také o protilehlá oka. Případně lze všemi oky provléknout motouz, který se následně stáhne. Utáhnutí je nutné provést opravdu pečlivě, aby se nám potahy někde neshrnovaly a byly dobře vypnuté. 

Specifika uchycení potahů

Pokud provádíte uchycení potahů poprvé, mohly by vás některé věci překvapit. Uchycení potahů má totiž svá některá specifika, na která je dobré upozornit, aby vaše instalace byla skutečně profesionální a bezpečná. Je to zejména s ohledem na: 

 • boční airbagy,
 • vodící tyče hlavových opěrek.

Boční airbagy jsme zmiňovali již výše. Většinou to potahy řeší trhacími nitěmi. Dejte si tedy při navlékání pozor na manipulaci, abyste nitě nepoškodili. Při navlékání potahů je důležité zejména dodržet to, aby tyto otvory pro boční airbagy byly na správné straně. Proto rozhodně nemůžete zaměnit levé a pravé sedadlo. 

Další specifikum spočívá ve vodících tyčích hlavových opěrek, což se může samozřejmě týkat i zadních sedadel. Rozteče vodících tyčí mohou být různé, proto ne všechny potahy budou v tomto místě ideálně pasovat. Proto nejprve navlékneme potah na sedák a opěrák a následně v případě potřeby prorazíme otvory pro vodící tyče opěrek ostrým předmětem. Následně autopotahy sejmeme a otvory zajistíme pomocí přiložených speciálních kroužků s trubičkou. Po této úpravě můžeme potah opět navléknout. Někdy kroužky nejsou součástí balení, tak využijeme kroužky, které jsou originálně na sedadlech.

Údržba a čištění

Samotné potahy tady jsou od toho, aby nám ochránily sedadla. Na druhou stranu také ony vyžadují určitou údržbu. Zejména tehdy, pokud chceme prodloužit jejich životnost, je správná údržba důležitá. Zajistíme si také, že budou potahy dlouho dobře vypadat. Můžete se však těšit na to, že údržbu nám samotné potahy velmi zjednodušují. Čistit je můžeme například těmito postupy: 

 • přípravkem na čalouněný nábytek,
 • praním v pračce.

Můžeme jednoduše využít sprejového čištění, kde aplikujeme stejnou pěnu, jaká je používána na čalouněný nábytek. Můžeme tímto způsobem provádět běžnou údržbu, kdy potahy mohou zůstat ve voze a nemusíme je vyndávat.

Velkou výhodou potahů je ale právě to, že je můžeme kdykoliv sundat. Právě proto je možné je prát v pračce. S ohledem na praní v pračce se vždy řiďte pokyny na konkrétním výrobku. Ve většině případů však není problém potahy vyprat na 30° C. Pokud se o potahy obáváte, můžete je vyprat také ručně, což bude samozřejmě o něco šetrnější.

Zdroj foto: knelson20 / Shutterstock.com

Životnost potahů

Životnosti potahů velice prospěje nejen správná údržba, ale také to, aby byly potahy vždy optimálním způsobem nasazené. V našem článku jsme již rozebírali také instalaci potahů, proto již víte, že je potřeba je správně napnout. Je velmi důležité, aby byly potahy napnuté po celou dobu, co jsou přichyceny k sedadlům. Je to zejména z toho důvodu, že povolený potah se rád shrnuje, různě překládá či mačká. To samozřejmě, kromě toho, že je to nepříjemné a nevypadá to dobře, snižuje také jeho životnost. 

Z hlediska životnosti potahů se však rozhodně nemusíte obávat. Už běžně dostupné univerzální potahy disponují dlouhou životností. Je také dobré nakoupit od specializovaného prodejce, který vám je schopen rovněž zodpovědně poradit. Rozhodnete-li se koupit potah v nějaké akci v supermarketu, počítejte s tím, že o výrobku prodavači pravděpodobně nebudou mnoho vědět a nebudete mít jistotu, že bude odpovídajícím způsobem pasovat na vaše vozidlo. Ačkoliv jsou totiž potahy univerzální, některé jsou pro konkrétní modely vozů vhodnější než jiné.

Ohodnoťte recept
Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.