Jak působí psychika na zdraví? 10. 10. je Světový den duševního zdraví. Naučte se odpočívat

V roce 1992 vyhlásila Světová federace pro duševní zdraví Světový den duševního zdraví, který každoročně připadá na 10. 10. V tento den bychom více, než kdy jindy měli dbát o svou duševní pohodu. Proč je zdravá psychika tak důležitá?

Šťastná mladá žena. Zdroj foto: ArtFamily / Shutterstock.com
Šťastná mladá žena. Zdroj foto: ArtFamily / Shutterstock.com

A měli bychom si také najít chvilku na odpočinek i ve zběsilém pracovním tempu, na které jsme běžně zvyklí. Hlavně bychom si ale měli uvědomit, že psychiku není radno podceňovat, protože pokud nejsme v pohodě duševně, nemůžeme být zdraví ani fyzicky. Jak se psychické a fyzické zdraví navzájem ovlivňují?

Diagnóza neznámá

Možná už se vám to někdy stalo, zaznamenali jste jisté fyzické obtíže, ale ani po návštěvě lékaře a mnoha testech nebyl nikdo schopen říct, jak u vás obtíže vznikly a z čeho pramení. Obvykle se až časem pacient dozvídá, že diagnóza není neznámá, ale že za vším stojí dlouhodobý stres a napětí.

 • Je třeba si uvědomit, že tělo není jen jakási schránka, tělo je složitý systém, kde může všechno souviset se vším.
 • A pokud se stresujeme, neumíme odpočívat a neustále jsme v jednom kole, někde se to zákonitě odrazí. A to právě na našem fyzickém zdraví. O
 • d žaludečních vředů po chronické bolesti zad a jiné závažnější obtíže.

Kam až to necháte zajít? I proto si každoročně připomínáme, že duševní zdraví je důležité.

Všímejte si toho, co se s vámi děje

Každý člověk může na stres reagovat jinak, v určitých situacích, kdy jsme ve velkém vypětí si ani neuvědomujeme, co se s naším tělem děje. Jakmile se dostaneme do situace, kdy jsme na pokraji svých psychických sil, začneme se stresovat a třeba i vybouchneme. Adrenalin zapříčiní, že se v těle rozjedou procesy, které se projevují:

 • zvýšeným tepem,
 • nadměrným pocením,
 • bušením srdce,
 • bolestí hlavy,
 • zrychleným dechem,
 • úzkostí.

Všechno obvykle zase rychle odezní za pár minut, hodin nebo dní, podle toho, kdy zase dojde ke zklidnění. V podobných vypjatých situacích ale příliš nezaznamenáváme všechny tyto změny, neuvědomujeme si příliš, jak tělo pracuje.

Soustředění na svou mysl. Zdroj foto: cheapbooks / Shutterstock.com
Soustředění na svou mysl. Zdroj foto: cheapbooks / Shutterstock.com

Reakce na stres a psychika

Do podobných situací se člověk dostane lehce, může jít o smutnou zprávu, úmrtí v rodině, o ztrátu zaměstnání, o reakci na tíživou rodinnou nebo finanční situaci. Každý reaguje na určité události v životě jinak, ale to je normální. Pak je tu ale dlouhodobá zátěž, neustálý stres v práci a kolotoč doma, minimum odpočinku, málo spánku a nepřipouštění si, že je potřeba zvolnit.

Jakmile se ale stres začne hromadit a člověk je dlouhodobě duševně v nepořádku, začne se to odrážet na stavu orgánů a stres se může začít usazovat i ve svalech. Pak poznáme, jak moc je důležité dbát nejen o fyzickou schránku těla, ale i o duši.

Když stres může za vážnější onemocnění

Když je stresu příliš, objevují se dost často potíže se zažíváním, a asi nejznámější jsou v tomto ohledu žaludeční vředy, které opravdu mohou vzniknout pouze ze stresu. Dokonce je prokázáno, že až osmdesát procent všech chronických onemocnění zad pramení z duševní nepohody. Může za to stres a psychické napětí, které ovlivňuje napětí svalů.

Zdroj foto: Seasontime / Shutterstock.com
Zdroj foto: Seasontime / Shutterstock.com

A nutno dodat, že u nás trpí stálou bolestí zad opravdu vysoké procento dospělé populace. Změny, ke kterým ve svalech dochází, mohou vést nejen k bolesti, ale přidávají se i nepříjemné blokace páteře, žeber či meziobratlových kloubů. To se může projevovat:

 • neschopností se nadechnout či volně vydechnout,
 • silným bušením srdce,
 • bolestí na hrudi, kdy člověk může mít stejný pocit, jako by měl dostat infarkt.

Kromě toho se přidávají bolesti rukou, brnění v končetinách a podobně. Zdravá psychika znamená opravdu mnoho.

U žen dlouhodobý stres může ovlivňovat pravidelnost a intenzitu menstruačního krvácení, stres ale může ovlivnit i plodnost. I u mužů se může stres odrážet v intimním životě, nejčastěji jde o poruchy močení, poruchy erekce nebo bolest varlat.

Naučte se odpočívat aneb klidná psychika

Problémem je, že řada lidí neumí odpočívat nebo si nechce najít dostatek času jen pro sebe. Každý může relaxovat jinak, někdo potřebuje pohyb, masáže, někomu mohou pomoci ruční práce nebo jen „obyčejný“ spánek – psychika je často opomíjená. Je to jen na vás, důležité je jediné – najít si vždy trošku času jen pro sebe a prostě vypnout. Bez toho to nejde.

Třeba právě letošní den duševního zdraví pro vás bude tou správnou inspirací.

Zdroj: nemta.cz, fyzioklinika.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.