Jak optimálně rozmístit obrazy v domácnosti

Chcete si svou domácnost zkrášlit obrazy, ale nevíte, kam je umístit? Nevadí, rádi vám poradíme. Nejprve si rozmyslete, do jakých místností si je chcete pořídit, a potom si přečtěte tyto řádky s návodem k jejich perfektnímu rozmístění.

Pořídit si do domácnosti obraz je veliké rozhodnutí, neboť ho budete mít na očích doslova každý den. Proto si při jejich výběru dejte na čas.

Do jaké výšky?

Pakliže jste se rozhodli, že si chcete pořídit více obrazů, které chcete umístit k sobě, přemýšlejte o nich jako o celku – a střed umístěte do úrovně oči. To stejné platí i v případě pověšení pouze jednoho obrazu. Dbejte na to, aby střed obrazu či místo, kde se vyskytuje jeho ústřední motiv, bylo ve výšce vašich očí. Pokud toto pravidlo nedodržíte a obraz umístíte moc vysoko či nízko, ztratí tím svoji funkci zdobení vaší domácnosti a budete ho přehlížet.

obrazy na stěnu
Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

Barevná kompozice a tématika

Když si chcete do jedné místnosti pořídit více obrazů, ale nejste si jisti tím, zda ladí, držte se jednoduchého pravidla. Pokud je motiv všech obrazů stejný (například krajinka, portrét, zátiší s ovocem), můžete je kombinovat. Tématiku obrazů volte podle místností. Osobní fotografie je třeba umisťovat raději do ložnice, kde je neuvidí návštěvy. Společné rodinné fotografie zase hezky vyniknou v obýváku nebo podél schodiště.

Obrazy a jejich velikost

Buďte opatrní i při výběru velikosti plátna. Malé obrazy oceníte z kratší vzdálenosti, ty větší potřebují prostor na vyniknutí. V případě seskupování obrazů se držte pravidelných tvarů: do čtverce, obdélníku, lichoběžníku – zkrátka vycházejte z matematických tvarů, které mají ostré strany. Pokud umisťujete obraz nad nábytek, mějte na paměti, že šířka obrazu by neměla překračovat šířku nábytku.

S rozmístěním obrazů v bytě je to trochu věda, ale pokud si na to vynahradíte dostatečné množství času a nad jejich kompozicí se zamyslíte a zvážíte veškeré varianty, dojdete kýžených výsledků.

TIP: Dnes jsou v módě mechové obrazy.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.