Mechové obrazy: nový trend, který se hodí do každého interiéru!

Prostředí domova stejně jako kanceláře by mělo navozovat příjemné pocity, aby se v něm člověk cítil pohodlně. Přestože moderní doba se nese na vlnách minimalismu, dekorativní obrazy na stěnách dokážou vykouzlit svěží a optimistickou atmosféru. Hitem dneška jsou mechové obrazy. Co se za nimi skrývá?

Zdroj foto: Olga_Malinina / Shutterstock.com

Útulné prostředí díky obrazům

Lidé si odjakživa své příbytky zdobili. Na stěnách své místo měly obrazy či gobelíny, jež místnost vždy zútulnili. Kdyby tomu tak nebylo, neměl by Da Vinci nebo Rubens a další malíři práci. Každé období přináší něco nového a platí to i pro současnost, kdy na oblibě získávají zejména mechové obrazy. Jedná se o zajímavou novinku, která se v českých domácnostech teprve zabydluje. Zpříjemnit prostředí tyto přírodní dekorace umějí i v restauraci, showroomech nebo kancelářských prostorech. Všude najdou své opodstatnění, protože pohled na ně uklidňuje. Je to dáno jejich zajímavým a nevšedním přírodním vzhledem, jenž navozuje pocit, jako byste byli v zahradě.

Bezúdržbové přírodní mechové dekorace

Máte-li obavu z pořízení mechového obrazu, protože se o něho budete muset starat a pravidelně zalévat, aby byl stále svěží, tak vás musíme vyvést z omylu. Tyto dekorace z mechu jsou bezúdržbové, nepotřebují ani světlo, ani vodu a svěží vydrží několik let. Na jejich výrobu se používají mumifikované mechy kopečkové i ploché, lišejníky prémiové kvality, šišky i dekorativní větvičky. Meze fantazie se přitom nekladou, takže záleží na umu toho, kdo je tvoří, jak bude vypadat výsledné dílo. S mechovým obrazem získáte neopakovatelný originál, který oživí každý interiér. Obraz se hodí jako jarní dekorace i podzimní dekorace z mechu.

Jaký vybrat rám mechového obrazu

Při výběru rámu přírodní dekorace z mechu byste měli zvážit prostředí, ve kterém bude zasazená. Do industriálního stylu se více hodí kovový rám. Zajímavě bude vypadat i betonový. Tam, kde v interiéru převládá dřevo, byste měli volit třeba rám z dubu, ořechu nebo teaku či v odstínu bílé barvy. Nikde není psáno, že by mechový obraz měl být jen hranatý. Klidně si pořiďte kulatou mech dekoraci, jež působí velmi nevšedně a vytvoří originální dominantu místnosti, jež přitáhne zrak příchozích.

Zdroj foto: 55Ohms / Shutterstock.com

Dopřejte obrazu boční světlo

Mechové obrazy jsou reliéfní, a jejich krása proto plně vynikne při bočním světle. Nejlépe je použít LED osvětlení neutrální barvy, jež nijak obrazu neublíží. Přímé sluneční paprsky by mohly obraz poničit, protože mech, i kdy je mumifikovaný, není odolný vůči UV záření. Hra světel a stínů pak vytváří zajímavé detaily, působí přírodně a navozuje pocity sounáležitostí s přírodou.

Jak pečovat o mechové obrazy

Na první pohled vypadá mechový obraz jako živý. Je to však jen zdání, protože na jeho výrobu se používá již mumifikovaný mech. Ten nevyžaduje prakticky žádnou zvláštní péči. Klíčové pro to, aby vydržel stále krásný, je zejména vlhkost ovzduší, která by se měla pohybovat okolo 40 až 60 %. Někdy pomůže pořídit do domácnosti nebo kanceláře zvlhčovač vzduchu. Ten je ostatně prospěšný i pro člověka, jenž v místnosti pobývá. Mechovým obrazům nesvědčí umístění v blízkosti radiátoru nebo na přímém slunečním světle, nehodí se ani do příliš vlhkého prostředí, jakým je například sprchový kout a blízkost umývadla nebo vany, protože přímý styk s vodou by mohl obraz poškodit. Stejně není prospěšné umístnění u klimatizační jednotky, jež vzduch vysušují, a mechovému obrazu tak neprospívají.

Pro odstranění prachu, který během času na mechovém obraze ulpí, se používá jen klasická prachovka, s jejíž pomocí se prach ručně odstraní. Luxování prachu vysavačem je příliš agresivní metoda, takže není k použití vhodná.

Přírodní dekorace v podobě mechového obrazu může být i zajímavým dárkem, který obdarovaného příjemně překvapí.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.