Je opravdu oblečení na pohovoru tak důležité? Poradíme vám, jak se správně obléknout a nepohořet hned mezi dveřmi

Věděli jste, že si můžete vyjednat větší nástupní plat jen tím, že přijdete dobře oblečeni na pracovní pohovor? Ne, nejedná se o vtip. V momentě, kdy jdete žádat o nové místo, má správně volené oblečení na pohovor daleko větší význam než kdy jindy. Co byste si tedy měli obléct a na jaké kousky oblečení raději zapomeňte?

Zdroj foto: Tasha Kotkovets / Shutterstock.com

Nejen znalosti jsou důležité

V den, kdy jdete na pracovní pohovor, není důležité pouze to, jaké máte odborné zkušenosti. Ty samozřejmě také potřebujete, ale lidé, u kterých pohovor bude probíhat, si o vás udělají obrázek pár sekund poté, co vstoupíte do místnosti bez toho, abyste stihli promluvit.

  • Proto je velmi důležité, abyste se na tento moment připravili také vizuálně a zvolili opravdu vhodné oblečení.
  • Pokud se totiž půjdete ucházet o místo manažera v roztrhaných riflích, s největší pravděpodobností to místo dostane někdo jiný.

Čistota je základ úspěchu

I když bude vaše oblečení na pohovor sebelepší, ale bude špinavé, nevyžehlené nebo roztrhané, vám rozhodně nové pracovní místo nezaručí. Bude to akorát svědčit o tom že nejste ten správný člověk na volnou pozici. Personalista, který vás bude zkoumat od hlavy až k patě nabude dojmu, že jste nedbalí. Proto si vždy dávejte pozor na to, v jakém je stavu oblečení, které si na sebe berete. To samozřejmě platí i o přerostlých nebo mastných vlasech.

Zdroj foto: StockLite / Shutterstock.com10

Ženy, kroťte své výstřihy

Mnohé ženy si myslí, že čím větší výstřih, tím lépe. Tohle se možná hodí, pokud jdete žádat o práci někam do hospody.

  • Dokonce to mnozí považují za výhodu, ale pokud se ucházíte o lukrativnější zaměstnání, raději se s výstřihem mírněte.
  • To samé platí o minisukni a přehnaném líčení.
  • Nebojte se, když půjdete v něčem méně výrazném.
  • Prostá elegance není nudná.

Zapojte fantazii, volte zajímavé kombinace barev. Není to o tom, že si na sebe musíte vzít bílou halenku a černou sukni ke kolenům.

Přizpůsobte se firmě

Před tím, než se vydáte na pracovní pohovor, není od věci zjistit si, jaké mají ve firmě zvyklosti. Informace snadno naleznete na internetu. Možná jen budete muset chvíli pátrat. Až přijdete na to, co se tam nosí, oblečte si to i vy. Důvod je jednoduchý. Personalisté vesměs hledají člověka, který zapadne do pracovního týmu, ne někoho, kdo z jejich řad jakkoli vybočuje. Chodí se tam v riflích? Klidně si je vezměte na pohovor a formální kostýmek nechte ležet ve skříni.

Zdroj foto: Roman Samborskyi / Shutterstock.com

Každá firma má jiné požadavky na oblečení na pohovor

Každá firma má jiné zvyklosti, ale různá pracovní odvětví mají vesměs podobné zvyky.

Bankovnictví či jiné finanční služby – zde jděte vždy dobře oblečení. Tyto společnosti si vesměs potrpí na opravdu stylový dress code. Muži by na pohovor měli mít připravený oblek a dámy stylový kostýmek.

Reklamní služby – toto prostředí si žádá barvy. Nechoďte na pohovor v šedé, v níž zapadnete v davu, ale už svým oblečením ukažte, jak dokážete být kreativní.

Dělnické profese – zde pro změnu nechte formální oblečení doma. Raději volte kalhoty s halenkou nebo dobrým trikem.

Obecně platí, že čím lepší místo, na které se hlásíte, tím lepší oblečení byste na pracovní pohovor měli zvolit.

Mohlo by vás také zajímat Módní etiketa: Jaká pravidla je třeba dodržovat?

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.