Mšice jsou noční můrou: Jak se jich efektivně zbavit?

Zbavení nežádoucího hmyzu z rostlin, a především mšic, je tou nejméně příjemnou částí práce na zahradě. Existuje mnoho způsobů, jak se mšic zbavit i bez použití chemických přípravků. Poradíme vám, co proti mšicím zabere.

Mšic existuje mnoho druhů (jen v Evropě jich žije kolem 3000), většina z nich má jedno společné – živí se sáním šťávy z rostlin, což z nich dělá nežádoucího parazita.

mšice
Zdroj foto: VH-studio / Shutterstock.com

Stejně jako jiní živočichové, i mšice mají několik přirozených nepřátel. Nepatří mezi rychlý hmyz, proto je celkem snadné, i když někdy zdlouhavé, odstranit je manuálně. Obrňte se trpělivostí a vytrvalostí, mšice za jednu sezónu plodí až 16 generací, někdy se to může zdát jako nekonečný boj, ale výsledky se po čase jistě dostaví. Co na mšice pomáhá?

Zbavte se mšic manuálně

  • S použitím vody – Postříkejte rostliny zahradní hadici. Nebojte se použít velký tlak, pokud to napadená rostlina ustojí. Tato metoda funguje zejména na začátku sezóny, když ještě nejsou mšice pevně přichycené k rostlině.
  • S použitím vlastních rukou – Shazujte mšice z rostlin ručně, použijte zahradní rukavice. Spadlý hmyz házejte do kbelíku s mýdlovou vodou. Hodně napadené větve odřízněte a dejte do kbelíku.

Jak jít proti mšicím bez chemie? Máme pro vás 3 tipy na domácí spreje, které často umí zabrat.

Vyrobte si účinný sprej na mšice

Nejdříve vyzkoušejte domácí postřik na mšice. Ačkoli existují chemické prostředky na zbavení mšic, použijte je až jako poslední alternativu. Z čeho připravit postřik na mšice?

  • Mýdlová voda – V lahvi s rozprašovačem promíchejte několik lžic tekutého mýdla, vyhněte se mýdlům s parfemací, odmašťovadly a zvlhčovači. Protřepejte a postříkejte všechna místa, kde mšice vidíte. Nevynechejte spodní strany listů, právě do nich s oblibou kladou vajíčka. Mýdlová voda neškodí ostatnímu hmyzu ani ptákům.
  • Olej z neemu – Neemový olej smíchejte smíchejte s vodou a nastříkejte pouze oblast, kde se mšice vyskytují. Jelikož působí jako repelent, je tu riziko, že odeženete i hmyz užitečný pro vaši zahradu.
  • Éterické olejeMáta peprná, tymián, hřebíček a rozmarýn jsou bylinky, které vás zbaví mšic. Éterický olej, jehož jsou součástí, smíchejte s vodou a nastříkejte na napadené rostliny.

Podporujte na zahradě přirozené predátory mšic

Mezi nejznámější požírače mšic patří bezesporu berušky, navzdory tomu je mnoho zahrádkářů zklamáno, když po vypuštění berušek, mšice nemizí. Důvod je prostý – nejsou to dospělé berušky, které se živí larvami, nýbrž jejich larvy. Je nutné vydržet do chvíle, kdy berušky snesou vajíčka a vyvinou se larvy.

Doporučujeme: Krtonožka: Nežádoucí hmyz v zahradě

Malé stromky a keře jsou útočištěm pro ptáky. Pokud jich máte na zahradě dostatek, uhnízdí se u vás a velmi rádi si pochutnají na mšicích.

Zasaďte vhodné rostliny

Nejoblíbenější rostlinou mšic jsou růže. Během krátké chvíle je dovedou doslova obalit a je nesnadné se jich zbavit. Pokud je tedy nechcete lákat, pečlivě své růže kontrolujte a zasaďte rostliny odpuzující mšice nebo lákající užitečný hmyz.

  • Rostliny lákající užitečný hmyz – máta, jetel, hřebíček, kopr, fenykl.
  • Rostliny odpuzující mšice – česnek, pažitka, cibule.
  • Rostliny působící jako pasti na mšicejiřiny, astry, cínie.

Pokud vám nic z tohoto nepomohlo, můžete využít i chemický přípravek proti mšicím, to je však naprosto poslední možnost, když si neumíte dát rady.

Doporučujeme: Krtonožka – Co to je a jak se zbavit krtonožky?

Teď už víte jak na mšice. Která metoda nejlépe funguje vám? Podělte se o vaše zkušenosti.

Mohlo by se Vám také líbit
10 komentáře
  1. bobule říká

    -Shazujte mšice z rostlin ručně, použijte zahradní rukavice. Spadlé mšice házejte do kbelíku s mýdlovou vodou. – Tak to musí mít mšice jako krávy, když je dokáže srážet rukama z rostlin a ještě je potom sbírat ze země 😀 😀 😀

    1. Pavel říká

      To by chtělo spíš sud než kbelík.:-)

    2. Helena Krásná říká

      Taky jsem se pobavila, to jsou rady k nezaplacení…..já mám letos takové množství mšic, že kdyby se ty mrchy mezi sebou domluvily, tak mi i s růžemi odejdou klidně do neznáma…..já tentokrát koupila přípravek na mšice Natura rock effect za 179,- a druhý den jsem fakt měla růže čisté …..takže s klidným srdcem doporučuji. Může se použít i na rybíž nebo angrešt ……hezkou neděli !!!!

  2. Lea říká

    A muzete mi rict, jake je mydlo bez zvlahcovacu a odmastovadla. Fakt to z toho mydla neumim vycist?

    1. standa říká

      nastrouhat obyčejného jelena -mýdlo -1 kus na 10 l vody a stačí.

  3. Zina říká

    Zlikviduju li mšice, vyhladovým i slunéčka sedmitečná která jsou jejich pradátorem a opustí mi zahradu. Další mšice se budou nekontrolovaně množit bez přirozeného nepřítele a končí to začarovaným kruhem likvidace mšic. Slunéčka pak do hladové zahrady nedostanu. Proto tam vždy nějakou neškodnou kolonií nechávám na přilákání a zabydlení dalších slunéček tam, kde mi to nevadí, například vysazení bezu černého nebo keřové višně, tam si mohou řádit i s mravenci jako urvaní.

  4. Miroslav říká

    Nejlepší byl Pirimor,ale ten pánové Bruselu zakázali.Tak hold svilušky a mšice stop,který není tak učinný.

  5. Lojza říká

    “nejsou to dospělé berušky, které se živí larvami, nýbrž jejich larvy” Co to je za blábol?

  6. Jindřiška říká

    Přinesla jsem si mšice z olomoucké výstavy na Pupečníku asijském – v létě. Do minulého týdne jsem je mořila postřikem – česnek, voda, mléko. Vždy zmizely ale za pár dní…. Tento týden jsem to už vzdala, bylinku jsem zbavila zeminy rozdělila na 3kytky a namočila do vody na 3 dny, vodu jsem měnila 2x za den. Zasadila jsem do zeminy do tří květináčů a teď čekám jestli se po drastickém léčení vzpamatují….

  7. Helena říká

    Z vlastni zkušenosti potvrzuji, že beruška jako přirozený predátor mšic opravdu funguje.Mela jsem doma pokojový ibišek a ten mi napadli mšice.Venku jsem si chytla berušku a dala jí na rostlinu a opravdu za pár dní byli pryč.Bylo to v sezóně kdy berušku venku najdete běžné .Loni na podzim jsem si v supermarketu koupila ibišek a pár dní na to se na něm objevili mšice, vzala jsem ji a sprchou ji pravidelně (vždy když se mšice zase objevili ) ve vaně sprchovala.Behem asi 14 dní jsem se jich zbavila.Stacil opravdu proud vody(potvory se neudržely a odpluly do kanálu)a já mám krásný zdravý ibišek, který kvete a dělá mi radost.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.