Jak vybrat správný mop? Na trhu existuje mnoho druhů a funkcí

Každá správná hospodyňka si přeje mít správný a funkční mop, který jí při běžném úklidu usnadní práci a její úklid bude jednoduchý, rychlý, a hlavně efektivní. K tomu existuje na trhu mnoho druhů mopů na uklízení, z nichž lze snadno vybírat. Který z nich je ale ten nejlepší? Podívejte se na přehled těch nejpoužívanějších mopů.

Zdroj foto: VGstockstudio / Shutterstock.com

Plochý mop je v dnešní době nejpoužívanějším druhem

Pokud si žena zařizuje uklízecí prostředky v nové domácnosti, s největší pravděpodobností jako první sáhne po plochém mopu, který zaujme svou univerzálností. Plochý mop funguje na principu umělohmotné placky, na níž lze navléknout pratelný potah. Díky němu vytřete podlahu snadno a rychle.

Podobným, avšak méně často používaným mopem je typ s třásněmi místo plochého návleku. Tento druh mopu se používá většinou v menších bytech, které mají velmi členěné místnosti nebo hodně nábytku v prostoru. Díky bavlněným třásním mop skvěle saje vodu a dokáže dobře vytřít podlahu do sucha.

Klasické mopy potřebují i praktický kbelík

Při koupi mopu dbejte i na výběr kbelíku na vodu, který bývá většinou součástí mopu nebo celé sady na uklízení. U kbelíku věnujte pozornost tomu, kolik vody se saponátem dokáže pojmout, ale nejvíce se zaměřte na styl ždímání mopu.

V horní části kbelíku je totiž většinou z jedné poloviny otvoru nasazený i ždímací koš, který může fungovat několika funkcemi. Ten nejčastější je klasický ždímací koš, kde pomocí stlačení mopu v koši podobající se cedníku vyždímáte veškerou přebytečnou vodu z nástavce mopu. Existují i další druhy ždímacích košů.

Zdroj foto: etonastenka / Shutterstock.com

Pro pohodlí ždímání můžete zvolit pedál

Pokud nechcete při každém ždímání zběsile tlačit na kbelík a vyhnout se tak jeho možnému převrhnutí, existuje ještě další varianta ždímání. Ta je za pomoci pedálu přidaného na spodní část kbelíku. Po zasunutí mopu do koše zmáčknete pedál – a koš se sám postará o důkladné vyždímání.

Podobným způsobem funguje i rotační ždímací koš. Ten se po mírném stlačení mopu v koši sám roztočí – a vlivem odstředivé síly mop pečlivě vyždímá. Tato forma je vůbec nejúčinnější a nejpoužívanější ze všech druhů ždímacích košů v kbelících.

Nejmodernějším typem mopu je ten na bázi spreje

S klasickými druhy mopů musíte po místnosti nosit i těžký kbelík s vodou. Ten je u sprejového mopu již minulostí. Voda spolu s čisticím přípravkem nebo saponátem na podlahy vstřikována přímo do hlavice, se kterou podlahu vytíráte. Ušetříte si tak čas mácháním a ždímáním ve vodě. Pomocí spreje je z hlavice rozprášen čisticí prostředek přímo na podlahu, kterou následně setřete mopem.

Podobným stylem fungují i moderní parní čističe, které si vybírají především hospodyně expertky. Parní čistič funguje na bázi připravené horké páry přímo v mopu, který páru vypustí na podlahu a vlivem horké směsi uvolní z podlahy veškeré bakterie, které vy následně mopem setřete. Tento styl je velmi účinný, pořizovací cena mopu je však trochu vyšší než u klasických mopů.

Zdroj foto: DimaBerlin / Shutterstock.com

Vytírání bez práce? Pořiďte si robotický vysavač

Robotický mop je skvělou alternativou ke klasickému mopu. Pokud vás nebaví důkladně uklízet několikrát týdně všechny plochy ve vaší domácnosti, na pomoc vám může přijet i váš robotický pomocník. Ten totiž může vedle klasického vysávání za pomoci načtení mapy vaší místnosti i vytírat. Stačí mu přidat do nádoby vodu se saponátem a připnout vytírací nástavec.

Nejlepší je však zkombinovat skvělé funkce robotického mopu s jedním z klasických. Jedině tak budete mít jistotu, že je celá vaše podlaha v domácnosti perfektně čistá a že jste nevynechali jediný kout nebo mezeru mezi židlemi či jiným nábytkem.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.