Mol šatní ohrožuje naše oblečení. Jak jednoduše ochránit svůj šatník?
Mol šatní, či případně také podobně vypadající mol kožešinový, je nežádoucím návštěvníkem, který se může objevit v šatníku. Samotní motýli jsou poměrně neškodní, ovšem velkým problémem mohou být jejich larvy. Proto je důležité preventivně pečovat o oblečení, abyste molům nedali příležitost, či případně rychle zakročit v případě, že odhalíte jejich přítomnost.

Život mola
Při výskytu mola byste vždy měli zpozornět. Nemusí to sice znamenat, že je důvod obávat se o své oblečení, ovšem je třeba svůj šatník zkontrolovat. Nebezpečně jsou totiž larvy molů.
- Ty se živí oblečením, obzvláště rády pak mají vlákna obsahující keratin, tedy například vlnu, bavlnu, či kožešiny.
- Umělé textilie zůstávají netknuté.
Larvy se vyhýbají světlu, vyhledávají raději tmavá, vlhká a teplá místa. Je tedy třeba zkontrolovat všechny záhyby oblečení i skříně. To, za jak dlouho se z larvy stane dospělý motýl, může být velmi individuální. Záleží totiž na podmínkách, mol se tak může vyvíjet měsíc, ovšem klidně i rok.
Prevencí je pravidelný úklid
Před ukládáním věcí do skříně byste se měli ujistit, že jsou suché a čisté. To platí zejména u sezónních kousků, jakými jsou třeba kabáty. Oblečení, které ve skříni zůstává delší dobu bez povšimnutí, je pro moly skvělou příležitostí. Proto je důležité udržovat skříň vždy čistou a vyvětranou, aby prostředí moly nelákalo. Jednou za čas je tedy dobré zkontrolovat, zda tito malí záškodníci nehodují na vašem vlněném kabátě či třeba ponožkách.

Vůně bylinek
Stejně tak jako uklizená čistá skříň dokáže moly odpudit vůně různých bylinek a mýdel. I tyto produkty vám tak mohou pomoci držet tento hmyz daleko od šatníku. Velmi účinná je třeba levandule či pelyněk, nabízí se však celá řada dalších vůní.
Nepříjemné jsou pro ně také silice rozmarýnu, pomerančové kůry či mařinky vonné. Stačí tak umístit směs bylinek do skříně, případně navíc můžete použít také voňavá mýdla, aby byl odpuzující účinek ještě větší.
Jak se jich zbavit?
Jestliže doma odhalíte větší výskyt molů, je třeba brzy zakročit. Je důležité prohlédnout skříně a veškeré oblečení, zda se v něm nechovávají larvy. Jestliže zjistíte, že jich zde je hodně, bude potřeba likvidace.
- Ta se provádí insekticidy, vybírat můžete z různých postřiků, či dýmovnic.
- Ovšem při aplikaci je vždy třeba být velmi pečlivý.
- Ideální jsou prostředky, které působí ještě týdny po použití.
- Desinsekci by však měla předcházet důkladná očista skříně.
- Je nutné všechno oblečení vyklidit a vyčistit, ideálně vyprat.
- Praní na 60 °C vám pomůže zbavit se všech vývojových stádií molů, další možností je také vložit oblečení do mrazáku s teplotou -20 °C po dobu alespoň čtyř dní.
Jestliže chcete své oblečení chránit před nežádoucími škůdci, nejdůležitější je pravidelný úklid a čistota oblečení. Díky tomu předejdete usazení molů v šatníku. Prevenci byste neměli podceňovat, zbavit se tohoto hmyzu totiž není zrovna lehké, jakmile se objeví více jedinců.