Mol šatní ohrožuje oblečení – Jak se ho zbavit?

Mol šatní dokáže zničit vaše oblečení. Jak jednoduše ochránit svůj šatník? V článku vám prozradíme jaká je vhodná prevence a jak se zbavit šatních molů.

Co je mol šatní?

Mol šatní (Tineola bisselliella), či případně také podobně vypadající mol kožešinový (Tinea pellionella), je nežádoucím návštěvníkem, který se může objevit v šatníku. Samotní motýli jsou poměrně neškodní, ovšem velkým problémem mohou být jejich larvy. Proto je důležité preventivně pečovat o oblečení, abyste molům nedali příležitost, či případně rychle zakročit v případě, že odhalíte jejich přítomnost.

Jak se zbavit šatních molů
Zdroj foto: Jirasak Chuangsen / Shutterstock.com

Život mola

Při výskytu mola byste vždy měli zpozornět. Nemusí to sice znamenat, že máte důvod obávat se o své oblečení, ovšem doporučujeme váš šatník zkontrolovat. Nebezpečně jsou totiž larvy molů.

  • Ty se živí oblečením, obzvláště rády pak mají vlákna obsahující keratin, tedy například vlnu, bavlnu, či kožešiny.
  • Umělé textilie zůstávají netknuté.

Larvy se vyhýbají světlu, vyhledávají raději tmavá, vlhká a teplá místa. Musíte tedy zkontrolovat všechny záhyby oblečení i skříně. To, za jak dlouho se z larvy stane dospělý motýl, může být velmi individuální. Záleží totiž na podmínkách, mol se tak může vyvíjet měsíc, ovšem klidně i rok.

Mol šatní vs Mol potravinový

Problémy nemusíte mít jen s moly v šatní skříně, občas se může objevit i potravinový mol (Ephestia kuehniella) v potravinách, nejčastěji v rýži nebo v mouce. Rozdíl mezi těmito dvěma druhy je v tom, že mol šatní má stříbrné zbarvení a mol potravinový má spíše bílou a hnědou barvu.

Prevence a ochrana oblečení

Co na moly jako prevence zabírá? Před ukládáním věcí do skříně byste se měli ujistit, že jsou suché a čisté. To platí zejména u sezónních kousků, jakými jsou třeba kabáty. Oblečení, které ve skříni zůstává delší dobu bez povšimnutí, je pro moly skvělou příležitostí. Proto je důležité, když budete udržovat skříň vždy čistou a vyvětranou, aby prostředí moly nelákalo. Jednou za čas zkontrolujte, zda tito malí záškodníci nehodují na vašem vlněném kabátě či třeba ponožkách.

Odpuzuje je vůně bylinek

Stejně tak jako uklizená čistá skříň dokáže moly odpudit vůně různých bylinek a mýdel. I tyto produkty vám tak mohou pomoci držet tento hmyz daleko od šatníku. Velmi účinná je třeba levandule či pelyněk, nabízí se však celá řada dalších vůní.

Nepříjemné jsou pro ně také silice rozmarýnu, pomerančové kůry či mařinky vonné. Stačí tak umístit směs bylinek do skříně, případně navíc můžete použít také voňavá mýdla, aby byl odpuzující účinek ještě větší.

Jak se zbavit šatních molů?

Jestliže doma odhalíte větší výskyt molů, musíte zakročit co nejdřív. Je důležité prohlédnout skříně a veškeré oblečení, zda se v něm nechovávají larvy. Jestliže zjistíte, že jich zde je hodně, bude potřeba likvidace.

  • Ta se provádí insekticidy, vybírat můžete z různých postřiků, či dýmovnic.
  • Ovšem při aplikaci je vždy třeba být velmi pečlivý.
  • Ideální jsou prostředky, které působí ještě týdny po použití.
  • Desinsekci by však měla předcházet důkladná očista skříně.
  • Všechno oblečení vyklidte a vyčistite, ideálně ho dejte také vyprat.
  • Praní na 60 °C vám pomůže zbavit se všech vývojových stádií molů, další možností když vložíte oblečení do mrazáku s teplotou -20 °C po dobu alespoň čtyř dní.

Jestliže chcete své oblečení chránit před nežádoucími škůdci, nejdůležitější je pravidelný úklid a čistota oblečení. Díky tomu předejdete usazení molů v šatníku. Prevenci byste neměli podceňovat, zbavit se tohoto hmyzu totiž není zrovna lehké, jakmile se objeví více jedinců.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.