Macramé styl aneb oživte si jakýkoli prostor

Retro technika macramé patřící mezi ruční řemesla ze 70. let zaznamenává velký návrat. Není se čemu divit, macramé dekorace vytváří jakousi okouzlující vintage atmosféru.

Zdroj foto: brizmaker / Shutterstock.com

Ta dodává interiérům útulnost a zajímavost zároveň. Co přesně tato technika znamená a jak ji můžeme kombinovat s jinými designovými prvky?

Co je macramé

Macramé neboli drhání je technika, jejímž principem je vytváření nejrůznějších druhů uzlů, které v konečném výsledku vytvoří stylový doplněk nejen do bytu, ale také módní doplněk. Mezi nejzákladnější druhy uzlů patří plochy a žebrový, které jsou postupně doplňovány o různé variace.

Historie macramé

Možná se budete divit, ale historie macramé sahá až několik tisíc let zpět. Tehdy se toto dekorativní umění poprvé objevilo u řezbářských děl Babyloňanů a Asyřanů. Ve 13. století arabští tkalci používali ozdobné uzly jako zakončení při šití – zbylými nitěmi neplýtvali, využili je jako ozdobný prvek formou uzlíků.

Do Evropy se pak tato technika rozšířila Maury, kteří ho přivezli do Španělska ze severní Afriky. U nás se velké popularitě těšilo zejména v 70. letech, proto nám dnes tato ruční práce mnohdy evokuje éru hippie a pozdějšího grunge stylu.

Tato technika dnes

V dnešní době je přímo žádoucí mít kousek přírody doma. A právě macramé slouží jako jistý prvek, který přírodu připomíná.

  • Kombinace neutrálních barev se zelenými pokojovými květinami dokáže vykouzlit příjemný a útulný domov.
  • V kurzu jsou tedy stále závěsné držáky nebo obaly na květináče, do kterých se rostliny umístí.
  • Kromě toho si své místo v mnoha domácnostech našlo i tradiční závěsné macramé, kterým můžete vybavit například kus stěny nad postelí nebo sedačkou.

Macramé svícny

Malé skleněné dózy zahalené do kreací macramé jemně rozptýlí záři světla svíček. Výplety dodají svícnům nádech viktoriánské krásy, kterou můžete uplatnit například na nočním stolku nebo v koupelně.

Závěsné houpací křeslo macramé

Houpací síť se tradičně využívá venku na zahradě, ale jakmile toto křesílko zavěsíte například v obývacím pokoji, uvidíte, kolik parády tím uděláte. Nehledě na to, že v rohu se bude perfektně vyjímat a zároveň sloužit jako skvělý relaxační koutek, kde si můžete číst jednu knihu za druhou.

Stoličky z macramé

Macramé nemusí sloužit pouze jako dekorace na stěně či stole, například taková stolička udělá spoustu parády, ale také i užitku. Samozřejmostí je pevná konstrukce doplněna o tuto robustní techniku. Stoličku můžete využít buď jako stoleček pod květiny nebo jiné dekorativní předměty nebo jako klasickou stoličku u konferenčního stolku.

Ubrus

A co takhle prostírání nebo běhoun z macramé? Možná netradiční, ale funkční. Vzhledem k tomu, že macramé vytváří dojem pohody, může být využit pro celou škálu dekoračních stylů bydlení.

Zdroj foto: Followtheflow / Shutterstock.com

Lustry

Nechte se okouzlit mystickou září, která se vám rozlije po celém domě díky lustrům vyrobených z macramé. Pokud milujete exotiku, zakomponujte tuto verzi tkaného osvětlení mezi další přírodniny jako je bambus či ratan.

Závěsy a dekorační polštářky

Jak jsme již zmínili, macramé můžete použít úplně všude, dokonce i do okna či balkonových dveří jako závěs. Pokud chcete být originální, macramé polštářky doladí váš domov k dokonalosti a vytvoří bohémský nádech a hřejivý pocit.

Možná jste si vysnili kousek dekorace, která dodá vašemu domovu tu vytouženou třešničkou na dortu. Nemůžete ji však nikde sehnat? Nevadí, macramé se můžete snadno naučit a vyrobit si tak dekorace podle svého vkusu.

Zdroj: thespruce.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.