Grunge móda aneb devadesátky se úspěšně vrací

Vytahané svetry, obnošené boty, zanedbaný vzhled, roztrhané džíny. Ano, to je grunge, styl, který ohromil svět v 90. letech, kdy se z rádií linula hudba úspěšných skupin jako je nezapomenutelná Nirvana.

Zdroj foto: Rachel Brunette / Shutterstock.com

Víte, jaké kousky tohoto stylu letí právě teď?

Grunge móda

Grunge móda vznikla v polovině 80. let jako kombinace oversize hippie stylu a stylu punkového. Mezi hlavní představitele jak v módě, tak v hudbě, patří určitě Kurt Cobain, zpěvák úspěšné kapely Nirvana. Právě podle něj se všichni v té době chtěli oblékat. On byl tím, kdo udával směr v této módě. Ačkoliv se od spousty prvků upustilo, grunge móda se vrací a bez některých jejich kousků se prostě váš šatník neobejde.

Kožená bunda

Kožená bunda je snad základem každého šatníku, a taktéž základem pro grunge styl. V tomto případě máme však na mysli bundu motorkářskou, která je vždy o něco větší než ta klasická.

Flanel

Bez flanelu by se prostě grunge styl neobešel. Vzpomeňte si na Kurta, který flanelové košile a mikiny nosil hlavně na interview velmi rád. Dnes jsou v oblibě zejména flanelové košile nebo šaty se vzorem kostek. V kombinaci s boyfriend džínami rozhodně vedle nešlápnete.

Zdroj foto: Ann Haritonenko / Shutterstock.com

Bílé tričko

Dalším důležitým prvkem každého šatníku je obyčejné bílé tričko. Pro vytvoření grunge stylu a dokonalé image vám toto oversize tričko s ohrnutými rukávy a roztrhanými džínami stačí.

Roztrhané džíny

Roztrhané a velké džíny byly klasikou tehdy – a jsou jimi i dnes. Jsou ideálním módním kouskem, který můžete kombinovat s čímkoliv.

Svetry

Oversize svetry má dnes určitě každý, protože stále válcují módní příčky. Také maxi svetry můžete různě kombinovat, fantazii se meze nekladou.

Pro zajímavost:

V říjnu roku 2019 se konala aukce, kdy se dražil vlněný a vytahaný svetr Kurta Cobaina, který měl na sobě na akustickém koncertu Nirvana’s MTV Unplugged. Tento svetr se vydražil za neuvěřitelných 8 milionů korun, a to i s propálenou dírou od cigarety.

Obnošené tenisky

Znakem stylu grunge jsou samozřejmě obnošené Conversky. Ne jinak tomu není ani dnes, i ty můžete zkombinovat jak s džínami, tak s letními šaty.

Trička s potiskem

Trička s potiskem prostě frčí neustále, dnes jsou navíc geniální v tom, že díky možnosti snadného potisku jimi můžeme snadno vyjádřit názor, pocit nebo sympatie k různým interpretům a osobnostem.

Květinové vzory

Grunge je jakousi směsicí hippie a punkrockového stylu. Proto by květiny rozhodně neměly chybět. Sáhněte po květovaných šatech či maxi sukních, ideálně z průhledného materiálu.

Grunge módě se nevyhnuly ani doplňky, které byly ve znamení kovu – kovové detaily, cvočky, řetízky, náramky, prsteny nebo detaily na botách. Součástí je také výrazný make-up a tetování. To ovšem neplatí pro dnešní grunge variace, které jsou mnohem uvolněnější a jemnější oproti těm původním.

Aby všechny módní prvky stylu grunge fungovaly tak jak by měly, je zapotřebí dodržovat vrstvení. To je klíčem k úspěšnému outfitu, který z vás neudělá pouličního pobudu, ale naopak, chodící módní inspiraci. A pamatujte, grunge sice je o zanedbaném vzhledu, ale hlavní roli také hraje zvýraznění postavy a sjednocení celku.

Pár tipů na závěr:

  • Vyměňte své oblíbené tričko a skinny džíny za crop top, boyfriend džíny a flanelovou kostkovanou košili.
  • Košilové šaty bez rukávů budou vypadat skvěle v kombinaci s koženou oversize bundou.
  • Tričko s názvem kapely (dnes je velmi populární nápis skupiny Gun´s N Roses nebo již zmiňovaná Nirvana) vám ve skříni nesmí chybět, zkombinujte ho s pruhovanými kalhotami a kotníkovou obuví.
  • Vždy vrstvěte, to je základ.

Jak se vám líbí grunge styl?

Zdroj: sewguide.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.