Kolagen – Jaké má účinky a v čem nám pomáhá?

Používají ho snad všichni a nemohou si ho vynachválit. Není to botox, ale kolagen. Tato látka se přirozeně vyskytuje v lidském těle v pokožce, v kloubech, ve vazivových tkáních, v chrupavkách a také v zubech a kostech.  V posledních letech se kolagenové doplňky staly velmi populárními.

A není se čemu divit. Kolagen je hlavní stavební bílkovinou v těle – a jeho přítomnost je naprosto nezbytná pro naše správné fungování.

Co je kolagen?

Kolagen je nezbytnou látkou v lidském těle. Jedná o základní látku, která je hlavní součástí pojivových tkání. Je nerozpustný ve vodě, a díky svému složení se řadí k bílkovinám. Lidské tělo si ho dokáže samo vyrobit a najdeme jej i v kloubech, chrupavkách, zubech, pokožce a pojivových tkáních, přičemž největší zastoupení, téměř 70 % má právě v chrupavkách.

Samotný původ slova kolagen je spojen s jeho hlavní funkcí, tedy pojit věci dohromady. Slovo pochází z řeckého slova kólla, které znamená lepidlo. Díky tomu si můžete význam kolagenu pro lidské tělo lépe zapamatovat.

Druhy kolagenu

Sice by se mohlo zdát, že existuje pouze jeden kolagen, ale je jich hned několik druhů. Celkem známe 27 typů kolagenu, ale pro lidské tělo jsou nezbytné čtyři. Jednotlivé typy kolagenu se označují čísly, tedy kolagen prvního typu, druhého typu a tak dále.

Přírodní zdroje kolagenu

Do svého těla jej můžete dodávat ze stravy. Které ovoce a zelenina poskytují skvělý zdroj kolagenu a podporují jeho produkci?

  • zelí,
  • fazole,
  • mrkev,
  • červené ovoce,
  • citrusy,
  • olivy.

Zařazením zelí do svého jídelníčku zajistíte, že vaše pokožka bude hydratovaná a bude si držet svou elasticitu. Zelí totiž podporuje produkci kolagenu. Fazole podporují produkci kožních buněk a funkci kolagenu v organismu. Mrkev zpevňuje pokožku a prodlužuje účinek kolagenu.

Červené ovoce je skvělé pro zpomalování stárnutí a také zvyšuje produkci kolagenu. Citrusy jsou skvělým zdrojem vitaminu C, který napomáhá s produkcí kolagenu. A v neposlední řadě musíme zmínit i olivy, které také napomáhají vytvářet kolagen v organismu.

Jak je to s produkcí kolagenu v lidském těle?

V úvodu jsme se zmínili o tom, že kolagen si umí lidské tělo samo vyrobit. Jenomže, zde přijde to velké ale. S přibývajícím věkem se produkce kolagenu prudce snižuje. Proto je praktické, dodávat ho do svého těla ve stravě a v podobě doplňků stravy, popřípadě jeho produkci trochu napomoci. Nejedná se tedy pouze o šikovný reklamní tah, ale o vědecky podložený fakt.

Kolagen pro lepší pokožku a vlasy

Čím jsme starší, tím méně kolagenu naše tělo produkuje a naše pleť ztrácí svou elasticitu a pevnost. Proto není od věci zařadit kolagen do svého jídelníčku. Vrásky se vyhladí a pleť bude hydratovaná a pevnější. Ale nejsou to jen vrásky, na které kolagen působí. Při jeho užívání se vám zlepší také akné.

Vlasy, kůže a nehty

Trpíte roztřepenými konečky nebo vám vlasy vypadávají ve větší míře? A co nehty? Jsou slabé a lámavé? I při těchto obtížích pomůže kolagen.

kolagen na pleť
Zdroj foto: Master1305 / Shutterstock.com

Na bolavé klouby a proti infarktu

Trpíte bolestí kloubů? Zařazení kolagenu do jídelníčku vám pomůže a sníží riziko zánětu – a budete tím předcházet možnému úrazu. Vyživuje totiž kloubní chrupavky, díky čemuž jsou silné a odolné.

Pro silné tepny

Kolagen má také pozitivní účinky na srdce a cévy. Je vědecky prokázáno, že konzumace doplňků s obsahem kolagenu snižuje riziko srdečních onemocnění. Dostatečné množství kolagenu v těle totiž působí blahodárně na naše tepny. Ty mají na starost přenos krve do srdce, a pokud dojde k jejich zeslabení a zúžení, hrozí riziko infarktu a mrtvice.

Prášek a kapsle

Kolagen je v dostání buď v kapslích, nebo v prášku, který se rozpouští ve vodě. Vybrat si tedy můžete formu, která vám více vyhovuje.

Doplňky stravy s obsahem kolagenu je vhodné na jídelníček zařadit kdykoliv. Pokud na sobě pozorujete jeden z výše zmíněných symptomů, kolagenem nic nezkazíte!

Ohodnoťte recept
Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.