Jak vybrat kameru do auta? Je to důkazní prostředek i pomocník
Na silnicích se dnes můžeme dostat do nejrůznějších nepříjemných situací. Ty jsou způsobeny samozřejmě mimo jiné stále houstnoucí dopravou, což jde naproti rostoucí nervozitě řidičů za volantem a vzniku krizových situací. Může se nám tak snadno stát, že se připleteme k dopravní nehodě a ani nebudeme vědět jak. V takovém případě se rozhodně hodí mít nainstalovánu v autě kameru, která může udělat poměrně jasno o naší vině či nevině. Auto kamery také mohu nabídnout praktické funkce, které nám zpříjemní užívání vozu.
Typ obrazového snímače
Jednou z nejdůležitějších součástí každé kamery je samozřejmě snímací optika, tedy snímač či senzor. Jeho kvalita má vliv na to nejdůležitější, co od kamery očekáváme, tedy je rozhodujícím faktorem s ohledem na:
- optické schopnosti kamery,
- kvalitu pořizovaného záznamu.
Samozřejmě kamery s kvalitnější optikou bývají také o něco dražší. Samotná kamera však dnes už není cenově nedostupné zařízení, a tak si můžeme dovolit pořídit i kvalitnější kousek za velmi pěknou cenu. Mezi klasické technologie patří snímače typu CMOS, které jsou nejpoužívanější, ale je zde také dražší a složitější varianta, snímače typu CCD.
Řada tradičních výrobců snímací optiky ale přichází také s vlastními pokročilými technologiemi, které odstraňují některé typické neduhy uvedených snímačů. Mezi takové můžeme zařadit třeba senzor Exmor, od jednoho z lídrů v této oblasti, firmy SONY. Tyto snímače využívá nejedna nejmodernější auto kamera a staví na principu snímačů CMOS. Vyznačují se vysokou citlivostí snímače a dosažení velmi dobré světelnosti, a to při zachování rozumné ceny. To jsou atributy pro kamery do auta velmi zásadní.
Právě v případě auto kamery lze rozhodně počítat s tím, že snímání nebude vždy probíhat za ideálních světelných podmínek. Od kamery v autě tedy chceme, aby nám byla schopna dodat použitelný záznam za všech okolností a tady je právě vysoká citlivost a světelnost snímače velkou výhodou. Proto výběru snímače kamery přikládejte velkou pozornost.
Rozlišení snímače není vše
Dalším důležitým parametrem v případě výběru kamery do auta je také rozlišení samotného snímače. Dostatečné rozlišení je schopno zajistit dobrou čitelnost důležitých údajů, jako je třeba registrační značka vozidla, ale rozlišení samo o sobě není všespásné. Obecně lze říci, že pro většinu použití kamery v autě je dnes naprosto dostačující Full HD rozlišení. Někteří výrobci se snaží zaujmout rozlišením vyšším, než je Full HD, ale mějte na paměti, že čím větší rozlišení, tím jsou kladeny vyšší nároky na velikost samotného snímače a zvyšuje se výsledná cena. Nejhorší je, když to pak v rámci cenové úspory končí osazením menšího levnějšího snímače, který kvůli vysokému rozlišení trpí na vyšší šum. To je pak problém zejména při horších světelných podmínkách, protože se na malém snímači tísní více menších buněk, které pak nedosahují dobré světelnosti.
Protože kamery do auta jsou poměrně kompaktní zařízení, je potřeba najít určitý optimální kompromis. Také v tomto ohledu se mimo jiné ukazuje výhoda třeba již zmiňovaných snímačů Exmor, které i při relativně kompaktních rozměrech jsou schopny zajistit obraz bez nežádoucího zvýšeného šumu.
Je potřeba si uvědomit, že nemá smysl hnát se za co nejvyšším rozlišením, ale vždy dát hlavně na optimální kombinaci všech parametrů. Rozlišení nic nedožene, pokud ostatní parametry zaostávají. Jedině tak si zajistíme, že bude záznam průkazný skutečně za všech okolností, což je to hlavní, co od kamery do auta chceme.
Pozorovací úhel aneb větší je (skoro) vždy lepší
K jednomu z nejzásadnějších parametrů při výběru kamery do auta patří rovněž dostatečně široký pozorovací úhel, někdy také zorný uhel nebo šířka záběru. Hovoříme v podstatě o prostoru, který je schopna kamera svou optikou pojmout. Pokud by měla kamera tento úhel příliš úzký, nemusely by se do záběru dostat všechny důležité informace. Je podstatné, aby kamera dokázala snímat například:
- situaci na krajnici,
- situaci v protisměru.
Kamera s dostatečným úhlem záběru zaznamená například světlo na semaforu, které může být třeba klíčovým prvkem, jenž rozhodne o vině či nevině. Může zaznamenat také třeba chodce vstupujícího do vozovky, ale může sledovat také denní v protisměru. Dostatečný uhel záběru je schopen pokrýt třeba i čtyři jízdní pruhy. Poměrně nedostatečný je dnes už úhel záběru například 110°, což může na první pohled vypadat jako hodně, ale na obě strany od středu je to pouze 55°, což nejsou ani dvě třetiny pravého úhlu. Co se děje po stranách vozidla tak taková kamera bude mít velký problém zachytit. Úhel 110° zpravidla mají ty nejlevnější kamery.
Kvalitnější produkty začínají na 120°, což ale stále není příliš ohromující hodnota, lepší je ještě více. Pokud však nebudete nutně lovit v těch nejlevnějších vodách, můžete si koupit kameru s mnohem širším úhlem záběru. Mezi špičkové modely patří takové, které nabídnou úhel 140°, případně dokonce i více.
Sice jsme zmínili, že čím větší uhel, tím lépe, ale i to má své hranice. Pokud například narazíte na kamery, kteří nabízejí uhel dokonce větší než 150°, bude zde docházet k poměrně výraznému efektu rybího oka. Příliš mnoho informací zobrazených na malé ploše totiž v takovém případě vede k velkým deformacím obrazu směrem ke krajům, a tak toho sice kamera hodně pojme, ale především na okrajích obraz nemusí být dobře čitelný.
Funkce a vlastnosti, na které nezapomínejte
Zatím jsme si rozebrali ty nejdůležitější vlastnosti, které mají vliv na kvalitu obrazu, a tedy kvalita a světelnost samotného použitého snímače, jeho rozlišení a úhel záběru kamery. Je tady samozřejmě ale řada dalších funkcí a vlastností, které může taková kamera mít. Určitě se tak můžete dívat rovněž na:
- polarizační filtr,
- velikost paměti,
- ergonomii používání,
- způsob napájení,
- Wi-Fi.
Například polarizační filtr můžeme ještě zařadit k tomu, co ovlivňuje kvalitu obrazu. Jeho výsadou je totiž schopnost eliminovat odlesky, čímž získáte čistější záznam. Můžete to znát například že slunečních brýlí, které mohou takový polarizační filtr obsahovat rovněž a pokud řídíte, tak určitě takové brýle s oblibou používáte. A stejně dobrou službu dokáže takový filtr odvést také v případě kamery.
Pamatujte také na to, že záznam je třeba někde ukládat. Nejčastěji se to řeší na SD karty nebo micro SD karty. Existují malé kapacity v řádech několika GB, ale můžete koupit také SD kartu, která má třeba 128 GB. Je vhodné, aby kamera podporovala dostatečnou kapacitu karty.
Podstatné také je, aby se vám kamera dobře ovládala a nabídla třeba českou lokalizaci. Tlačítka by měla být snadno dostupná a displej by měl mít dobrou čitelnost. Mohu zde být různé praktické vychytávky, jako například magnetický úchyt, do kterého se kamera velice komfortně usazuje a zase z něj vyjímá, a může nabídnout vestavěné dobíjení a eliminuje trčící kabely.
Tím se dostáváme také k možnostem napájení samotné kamery. Buď ji můžete napájet z auto adaptéru, případně tady může být rovněž vestavěná baterie či vestavěný kapacitor jako součást samotné kamery.
Zajímavou specialitkou může být také Wi-Fi připojení, díky kterému vám kamera umožní bezdrátově si prohlížet záznam třeba na mobilním telefonu. K těmto kamerám pak výrobci nabízejí také příslušné mobilní aplikace.
Detektor pohybu chrání vaše auto
Kvalitní kamery mohou disponovat také různými pokročilými funkcemi. Mezi takové funkce může patřit třeba právě detekce pohybu, která pomůže ochránit váš vůz. Tato funkce se využívá v parkovacím režimu, kdy pokud kamera zaznamená pohyb, spustí nahrávání. Můžete si tak dozvědět, kdo třeba na parkovišti ťuknul do vašeho auta.
Noční vidění zlepší záznam za tmy
Užitečnou funkcí je také možnost kamery přisvítit si LED světly. Takový noční režim je užitečný zejména v kombinaci s kvalitním snímačem, kdy dokáže zlepšit kvalitu záznamu v noci za špatných světelných podmínek.
G-senzor a jeho význam
A víte, co to je G-senzor? Kameře umožňuje identifikovat, že došlo k dopravní nehodě. Tzn. pozná náraz vozidla. V této situaci kamera je schopna uzamknout záznam, aby nemohl být při dalším natáčení přepsán. Uzamčený záznam obsahuje desítky sekund před a po samotné nehodě, kdy často lze tento čas i nastavit.
Typy kamer do auta
Než si půjdete koupit právě tu vaši kameru, je vhodné se zaměřit na samotný výběr typu kamery. Těch můžeme mít hned několik druhů, které se liší svým určením. Jedná se o typy, které jsou označovány jako:
- klasické,
- duální,
- externí,
- parkovací.
Klasická kamera snímá pouze dění před vozidlem a jedná se o nejrozšířenější typ. Duální kamera je schopna zaznamenávat nejen situaci před vozidlem, ale také uvnitř vozidla. Nakonec máme kamery využívající přídavné externí optiky, kdy nesnímají pouze události před vozem, ale také za vozidlem, a to díky optice umístěné na zadním okně.
Existuje také speciální typ kamery, který je určen k parkování. Jedná se o parkovací kameru, která je někdy označována také jako couvací kamera. Ta se instaluje vně vozidla a usnadňuje parkování, přičemž velmi užitečná může být třeba i u kamiónů.
Porovnání přední a zadní kamery
Pokud se ještě vrátíme ke kamerám s externí optikou, tedy přídavnou optikou, která se montuje na zadní okno, tak v tomto případě tedy v balení dostanete dvě samostatné jednotky. Zpravidla je typické, že zadní kamera má nižší rozlišení než kamera přední. Je to totiž především kamera doplňková, která může zároveň sloužit při parkování. Lze ji tak využívat místo couvací kamery, protože u většiny modelů si zpravidla lze zobrazit obraz z této kamery na displeji ve vozidle.
Přečtěte si také: Jak vybrat outdoorovou Gopro kameru
Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.