Jarní úklid celého domova. Ochraňte svou rodinu před alergeny ve všech místnostech

V prvních jarních dnech se probouzí s přírodou i mnoho alergenů. Pokud máte ve své rodině nějakého alergika, pak se určitě při jarním generálním úklidu zaměříte důkladně na možné alergeny.

Zdroj foto: VIKTORIUS-73 / Shutterstock.com

Vyčistěte svůj domov důkladně a zbavte se všech možných alergenů v každé místnosti vašeho domova. Alergeny i bakterie se totiž mohou objevovat ve všech místnostech.

Zaměřte se na domácí mazlíčky

Ještě před zahájením celého úklidu se zaměřte na místa, kde se nejvíce pohybují vaši domácí mazlíčci. Zvířata na jaře mění srst, a tak jsou potenciálním strašákem pro každého alergika a jeho domácnosti. Vyperte zvířecí pelíšky i hračky, nezapomeňte pořádně vykoupat i samotné mazlíčky.

Když už budete u praní věcí, na nichž jsou chlupy nebo stopy alergenů, podívejte se i do dětského pokoje. Tam totiž najdete mnoho oblíbených plyšových hraček. V plyšácích se usazuje hromada prachu i dalších alergenů, které mohou později začít dráždit celou vaši rodinu. Proto při jarním úklidu vyperte i všechny plyšáky.

Při jarním úklidu začněte s textilem

Vypraná a nově povlečená postel je oblíbenou částí domova snad každého z nás. Zvlášť na jaře se snažte mít čerstvé povlečení a prostěradlo v ložnici co nejčastěji, včetně malých polštářů. Celou postel pak přikrývejte přehozy z mikrovlákna, aby se na textil nedostal prach. Stejným způsobem se prach a ostatní alergeny usazují na dalších textiliích, například na složených dekách v obývacím pokoji nebo na samotných sedacích soupravách. Proto věnujte dostatek času i úklidu těchto textilií.

Zdroj foto: ZephyrMedia / Shutterstock.com

V koupelně se drží nejen alergeny, ale i plísně

Na každém místě, kde se drží vlhkost, se mohou vyskytnout i plísně a alergeny. Proto je nutné věnovat čas i důkladnému úklidu v koupelně a na toaletě. Nezapomeňte na všechny plochy i záhyby, nejvíce kolem umyvadla a rohy ve sprchovém koutě. Pokud máte sprchový kout s umělohmotnými závěsy, pak zvažte jejich výměnu. Ve chvíli, kdy máte závěsy ve vlhkém prostředí příliš dlouhou dobu, je možné, že začnou vypouštět nebezpečné látky, navíc se na nich moc dobře drží veškeré alergeny. Zvažte jejich výměnu za nové.

Vědci dokázali, že nejvíce bakterií, virů i alergenů se drží na WC a v kuchyni. Plochy kuchyňské linky je nutné čistit důkladně, a hlavně pravidelně, při velkém jarním úklidu proto dbejte i na čištění kuchyňské linky i všech polic, spotřebičů i varné desky. Když už budete v tomto generálním jarním úklidu, vyčistěte také lednici.

Chladnička může obsahovat mnoho alergenů i bakterií

V lednici se může nacházet nejen jídlo po trvanlivosti, tedy původ možných bakterií, ale také plísně z vlhkého prostředí. Proto si při čištění vaší domácnosti vymezte čas i na lednici. Vyndejte všechny potraviny a umyjte i utřete do sucha všechny police i stěny v chladničce. Nezapomeňte při mytí použít také čistící prostředek s příměsí dezinfekce, abyste se zbavili všech nežádoucích bakterií a alergenů.

Při jarním úklidu nezapomeňte ani na utření prachu ze všech ploch, poliček a skříněk. Prach totiž alergikům rozhodně nepřidá, zvlášť v dráždivém jarním období. Při utírání prachu použijte navlhčený hadr, aby se vám nestalo, že prach jen rozprášíte na další místa, ale skutečně ho pohltíte do hadru.

Všechny předměty z venku důkladně očistěte

Stejně tak, jako je důležité vynášet veškeré odpadky, je důležité i čistit nově přinesené věci do domácnosti. Při jarním úklidu vyhoďte vše, co se vám již nehodí, a hlavně co může v sobě nést stopy alergenů. Nově přinesené věci z obchodu důkladně očistěte a dezinfikujte. Nezapomínejte ani na boty, klíče nebo třeba mobil.

Zdroj foto: LightField Studios / Shutterstock.com

Pro jarní úklid nemusíte nutně používat drahé a chemické čistící přípravky. Pro důkladné a účinné čištění můžete použít i domácí ingredience, které jsou levné a navíc ekologické. Zkuste například jedlou sodu, ocet nebo citronovou šťávu. Všechny tyto složky dokážou odstranit i nejhorší skvrny a alergeny i viry a bakterie.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.