Domácnost u alergika: Tipy, jak ji udržovat čistou a zdravou

Při úklidu se mnohdy zaměřujeme hlavně na desinfekci, ta však domácnost zbavuje pouze bakterií a virů, přičemž alergeny v interiéru zůstávají. Proto je důležité zaměřit se přímo na zdroj alergie. Ty mohou být různé, důkladný úklid však uleví od alergických reakcí.

Zdroj foto: LightField Studios / Shutterstock.com

Alergie na roztoče

Citlivost na roztoče je poměrně častá, přičemž roztočů je v domácnosti spousta. Nejčastěji se nachází v postelích, čalouněném nábytku či třeba pelíšcích zvířat. Problémem jsou samotní roztoči i jejich výkaly, často je nechtěně roznášíme po celém bytě. Skvělou volbou jsou speciální protiroztočové povlaky na lůžka, díky kterým omezíte jejich šíření. Nábytek můžete čistit horkou párou, pomůže i kvalitní vysavač s filtrací. Při úklidu oceníte také specifické přípravky, které jsou zaměřené na odstranění roztočů. Ložní prádlo perte alespoň na 60 °C.

Doporučujeme: Jak na čištění parou?

Citlivá pokožka

Jestliže vás trápí atopický ekzém či kontaktní alergie, je důležité používat pouze ekologické čistící a prací prostředky. Pokožku totiž výrazně dráždí běžné produkty, alergenem přitom může být v podstatě cokoliv, proto je těžké ho odhalit. Pro úklid a praní proto využívejte hlavně přírodní prostředky, ideálně bez vonných složek. Někdy i ty mohou stát za problémy s alergií.

Čistá domácnost

Ať už máte alergii na cokoliv, nejdůležitější je přizpůsobit domácnost tak, aby byla snadno udržovatelná. Vyhýbejte se proto kobercům, různým rohožím a podobným materiálům, ve kterých se alergeny usazují. Mnohem lepší jsou povrchy, které lze snadno otřít a vyčistit, aby se v nich neusazovaly problémové částice. Je třeba počítat s častým úklidem, i trocha prachu obsahuje spoustu alergenů.

Zdroj foto: fizkes / Shutterstock.com

Pořádek v kuchyni

Jestliže sdílíte domácnost s někým, kdo má alergii na nějaké jídlo, pak je nezbytné pravidelně uklízet kuchyň, zejména pracovní desku. Při přípravě jídla totiž často nechtěně něco rozsypeme či rozlijeme. I malé množství, kterého si nevšimneme, však může být problémem. Alergie se totiž neprojeví pouze po konzumaci alergenu. Stačí, aby alergik omylem do něčeho sáhl či kontaminoval své jídlo při přípravě na neuklizené kuchyňské lince.

Čistička vzduchu

Skvělou pomocí pro alergiky je čistička vzduchu. Ta totiž minimalizuje znečištění a likviduje alergeny. Pomůže tak lidem s alergií na roztoče, pyl, zvířata a mnoho dalšího. Čistý vzduch značně uleví od projevů alergie. Při vybírání čističky vzduchu buďte opravdu pečliví a vybírejte z prověřených kvalitních modelů. Důležitý je počet a kvalita filtrů, jelikož právě ty zachytávají a odstraňují alergeny. Řada moderních čističek vzduchu je snadná na obsluhu, spolehlivá a tichá, takže je v domácnosti ani nezaznamenáte.

Alergie dokážou být pořádně nepříjemné, právě dokonale čistá domácnost je mnohdy jediným způsobem, jak alergikovi ulevit. Myslete proto na pravidelný a důkladný úklid, zbavte se zbytečných koberců, závěsů a dalšího vybavení, které může sloužit jako úkryt pro roztoče a další alergeny.

Zdroj: proalergiky.cz,

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.