Jak na výběr kvalitních diamantových prstenů?

Klenotníci nazývají diamantem drahý kámen, který má duši a charakter. Dříve si jej mohli dovolit pouze šlechtici, doba se ale značně změnila. Šperky s diamanty sice mohou být extrémně drahé, ale rozhodně to nemusí být pravidlo. Právě proto jsou vhodné jak pro výjimečné příležitosti, tak bez rozpaků rovněž pro každodenní nošení. Mezi naprostou klasiku mezi šperky z těchto drahých kamenů patří rozhodně prsteny. Jedná se o šperk, který je určen ženám i mužům. Jak si takový dokonalý diamantový prsten vybrat?

Zdroj foto: MARLIL / Shutterstock.com

Jak poznat kvalitní diamant?

Nejprve se pojďme podívat na to, co to vlastně je diamant. V podstatě se jedná o téměř nejtvrdší ze známých přírodních materiálů, krystalickou formu uhlíku. Vlastnosti a ve výsledku tedy také kvalitu každého takového drahého kamene charakterizuje několik aspektů. Jsou jimi: 

 • brus,
 • čistota,
 • barva,
 • hmotnost.

Broušení diamantů je vlastně umění a věda v jednom. Je potřeba vzít přírodní hrubý kámen, který se brousí do požadovaného tvaru. Není to pouze broušení, ale také finální leštění. Mezi nejoblíbenější výbrus patří takzvaný briliant. To je v podstatě diamant s kulatým brusem.

Pokud se jedná o čistotu drahého kamene, tak ta je dána množstvím vnitřních defektů. Může se jednat o cizí krystaly, nebo nezkrystalizovaný uhlík či jiné nedostatky ve struktuře. Ty často způsobují bělavé zabarvení diamantů. Zajímavostí je, že pouze asi pětina z vytěžených diamantů má čistotu, která je vhodná pro použití v klenotnictví. Zbytek je určen pro průmyslové využití.

S čistotou do značné míry souvisí také barva, protože pokud se jedná o opravdu perfektní diamant, tak je dokonale čirý. Nemá žádné zakalení ani odstíny. Toto vše zpravidla ukazuje na určité strukturální vady, takže kvalitní diamant v podstatě jste do určité míry schopni poznat už pouhým okem.

Hodnotu diamantu vyjadřuje také jeho hmotnost. To je udávána v karátech (ct). Jeden karát je 0,2 gramu. Podle toho snadno odvodíte, že třeba drahý kámen o hmotnosti 2 gramy má 10 karátů. Běžně prodávané šperky mají hmotnost v setinách, případně desetinách až jednotách karátů.

Druhy diamantových prstenů

Hodnota diamantového šperku se dá vyčíslit různě. Pokud se budeme bavit konkrétně o diamantových prstenech, v zásadě se dá říci, že si je můžeme rozdělit například do těchto typických kategorií: 

 • starožitné,
 • luxusní,
 • zásnubní.

Obecně lze předpokládat, že mezi prsteny s nejvyšší hodnotou mohou být zařazeny starožitnosti. Právě starožitné prsteny mohu mít vysokou hodnotu s ohledem na svůj původ a jedinečnost. Hodnota takových prstenů se potom vyčísluje velice obtížně, protože je prakticky neporovnatelná s čímkoliv jiným.

V současnosti samozřejmě lze zakoupit obrovské množství luxusních šperků, a tedy zároveň luxusních prstenů s diamanty. Jejich ceny mohou být velmi vysoké, přičemž o starožitnosti se nejedná. Mohou být exkluzivní jednak velikostí nebo počtem či samozřejmě kvalitou kamenů, ale pochopitelně také precizním briliantovým brusem.

Takové luxusní prsteny mohou být také prsteny zásnubní. Zásnubní prsteny ale můžete zakoupit samozřejmě v mnoha cenový relacích, vždy záleží na tom, jak moc chcete nebo si můžete dovolit do prstenu investovat. A pokud hovoříme o investici, tak skutečně v případě diamantového prstenu na to lze takto pohlížet. Diamantový prsten skutečně může být sám o sobě investicí, a pokud ji máme navíc s spojenu s jedním z nejdůležitějších dní v našem životě, je to investice o to příjemnější.

Materiály šperků s diamanty

Nejpodstatnější na samotném diamantovém šperku je pochopitelně diamant jako takový. Ten je ale vždy samozřejmě v něčem osazen. A právě zde se můžeme setkat s různými používanými materiály. Nejčastěji to je: 

 • žluté zlato,
 • bílé zlato,
 • růžové zlato,
 • stříbro.

Každý šperk může být naprosto jedinečný klenotnický skvost, také podle toho, z jakého a jak tvarovaného materiálu je zhotoven. Pokud máte rádi naprosto klasický vzhled, určitě vás osloví žluté zlato. Velmi moderně působí zlato bílé, ale také stříbro. Mezi velice trendová provedení potom patří růžové zlato.

Je jen na vás, jaký materiál šperků zvolíte. Každý dokáže být úžasně elegantní a ve spojení s diamantem se stane ozdobou při každé příležitosti. V dnešní době můžete nakupovat šperky také na internetu, a to za velmi zajímavé ceny. Mohou to být třeba právě nádherné diamantové prsteny. Ať už takový prsten kupujete jen tak abyste si udělali radost, či jej kupujete jako dárek nebo jako prsten zásnubní.

Druhy použitého drahého kamene

Diamant je druh drahého kamene. Často se zaměňuje s briliantem, což je ale označení pro kulatý briliantový brus, nikoliv pro druh kamene. Pravý briliant by potom měl být pouze výhradně diamant s kulatým brusem. Briliantový brus ale může být použit i v případě jiných druhů kamenů. Kromě diamantů řadíme mezi další druhy kamenů například: 

 • safír,
 • rubín,
 • opál,
 • topaz,
 • zirkon.

A samozřejmě celou řadu dalších kamenů. Zajímavostí je, že existují také napodobeniny diamantů, kam můžeme zařadit bílý topaz, kubickou zirkonii nebo karbid křemíku. Klenotnická organizace označuje za napodobeniny také syntetické diamanty. Ačkoliv se s fyzikálního i chemického hlediska jedná o diamant, tak nejde o kámen přírodní, který byl vytěžen na nalezišti, ale o kámen uměle vytvořený.

Zdroj foto: MARLIL / Shutterstock.com

Motivy prstenů a dalších šperků s diamanty

Nádhera šperků tkví v tom, že nám přinášejí obrovské množství elegantních a vkusných tvarů i motivů. Každý si tak může vybrat takový šperk, se kterým se dokáže naprosto ztotožnit. Ať již se vám prostě jenom líbí, nebo nějakým způsobem podtrhne vaši osobnost. Mezi nejoblíbenější motivy šperků s drahými kameny patří: 

 • srdce,
 • kytička,
 • hvězdička,
 • kruh,
 • čtverec.

Samozřejmě velmi populární motivy jsou takové, které navozují téma lásky a vřelých mezilidských vztahů. Patří zde symboly srdce, kytičky nebo hvězdičky. Velice populární jsou také různé geometrické tvary, kam můžeme zařadit kruh či čtverec.

Ve velké oblibě jsou rovněž diamantové prsteny, které jsou osazeny více diamanty. Větší množství malých diamantů nebo drahých kamenů s briliantovým brusem, působí opravdu velice luxusně.

Vybíráme ten pravý diamantový prsten

Dosud jsme si popsali hned několik kritérií, podle kterých můžete vybírat diamantové šperky, konkrétně také diamantové prsteny. Nepřeberné množství možností, které najdete v nabídce každého kamenného a internetového klenotnictví, často může ale vést k tomu, že se jednoduše nemůžete rozhodnout. Při výběru diamantového šperku však je rozhodně škoda odejít s prázdnou.

Při výběru je důležité uvědomit si, za jakým účelem jsi vlastně šperk kupujete. Uvědomit si, co skutečně chcete. Chcete-li zakoupit skutečně kvalitní diamantový prsten, měli byste k takovému šperku být schopni získat také certifikát pravosti. Nestyďte se zároveň prodejce požádat o radu. Řekněte, jaká je vaše představa a nechte si poradit od odborníka. V dobrém kamenném i internetovém klenotnictví vám jistě rádi zodpoví vaše dotazy. Při výběru toho pravého diamantového prstenu na vaši ruku nebo třeba ruku partnera či partnerky, byste si měli ujasnit: 

 • Kolik chcete za šperk utratit,
 • Jak velký drahý kámen by měl šperk mít,
 • Jaký by měl mít motiv,
 • Zda je pro každodenní nošení nebo zvláštní příležitosti.

Stanovit si rozpočet je při nákupu velmi důležité. Do značné míry to samozřejmě ovlivňuje mnohá další rozhodnutí, která musíte při nákupu šperku udělat. Ovlivňuje to pochopitelně zejména velikost drahého kamene, případně počet drahých kamenů. Pokud se rozhodnete zakoupit šperk pro každodenní příležitosti, nemusíte ale určitě kupovat to nejdražší na trhu. 

Na druhou stranu zase třeba diamantový prsten určený k zásnubám, by již měl vyjadřovat určitou vyšší hodnotu. Však se za ním ostatně skrývá také hodnota vašeho vztahu. Vše musí být samozřejmě úměrné našim finančním možnostem. Obecně však kvalitní drahé šperky nelze považovat za špatnou investici. K zásnubám se také skvěle hodí nejen prsteny luxusní, ale také prsteny starožitné, které zůstávají v rodině po generace.

Zdroj foto: Kwangmoozaa / Shutterstock.com

Pánské diamantové prsteny

Nejsou to jen dámy, ale jsou to také pánové, kteří se chtějí líbit a zároveň vypadat elegantně. K tomu mohou dopomoci také pánské diamantové prsteny, které jsou u pánů velmi specifickým šperkem. Diamantový prsten muž nemusí nosit pouze z čiré extravagance, ale velmi často za ním stojí celoživotní závazek. Závazek partnerský. 

Manželský svazek je skutečně asi tím nejčastějším důvodem, který stojí za diamantovým prstenem na ruce muže. Takový prsten přitom vůbec nemusí být okázalý, ale může být naopak velice elegantní, přesně tak, jak si to většina mužů představuje.

Šperky s diamanty si zaslouží péči

Jakýkoliv módní doplněk, který nosíme, si zaslouží péči. Šperky s drahými kameny rozhodně nejsou žádnou výjimkou. Pokud chcete, aby diamanty neustále zářily novotou, můžete je omýt jednou měsíčně mýdlovou vodou s alkoholem. Následně jej vyleštěte. Rozhodně jej nedrhněte žádným kartáčem apod.

Vyvarujte se toho, abyste prsteny a jiné šperky zbytečně vystavovali nepříznivému prostředí. Třeba při práci s různými brusnými nástroji a prostředky je vhodné šperk sundat. Také pokud provádíte běžnou denní hygienu, není špatné šperk sundat. Životnost šperků prodloužíte také tehdy, pokud je nebudete vystavovat prostředím jako je sauna, bazén, nebo je nebudete nosit při sportu či při pobytu na pláži. Zejména pot na našem těle může mít vliv na drahé kovy a oxidovat je.

Ohodnoťte recept
Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.