Frutariánství: Jaké jsou jeho klady a zápory?

Frutariánství je v podstatě striktní formou veganství. Jak se stravuje takový frutarián a je takto extrémní jídelníček prospěšný našemu zdraví? Může být frutariánská strava vyvážená?

Zdroj foto: hsunny / Shutterstock.com

Co jí frutarián

Pro frutariána je stěžejní potravinou ovoce, ořechy či semínka. Na jídelníčku frutariána se tak objevuje často exotické ovoce jako:

  • citrony,
  • ananasy,
  • fíky,
  • ale i tuzemské brusinky,
  • třešně,
  • maliny,
  • hroznové víno.

Z ořechů se běžně konzumují ořechy lískové, vlašské, kešu, pekanové či pistácie. Doplňují je dýňová či slunečnicová semínka. Frutarián může sáhnout též po chia semínkách, případně semínku lněném a konopném.

Nepřípustná je obvykle konzumace zeleniny a živočišných produktů. Někteří frutariáni však tak striktní nejsou a běžně jí plodovou zeleninu jako jsou papriky, rajčata, okurky či tykve. Méně striktní zastánci tohoto nutričního směru zařazují na své talíře i olivový olej, nebo dokonce med.

Etický rozměr frutariánství

Frutariáni preferují pouze čerstvé plody. Navíc by se mělo jednat o takové, které nejsou ošetřeny žádnými chemickými preparáty. V ideálním případě frutarián navíc upřednostňuje pouze lokální potraviny.

  • Specifikem frutariánství je však i to, že vyznavači tohoto stravovacího směru se snaží nepoškozovat přírodu a neubližovat zvířatům, ale ani rostlinám. Etický rozměr stravování jejich jídelníček nicméně dále omezuje.
  • Nemá-li být žádná rostlina poškozena tím, že poskytuje člověku potravu, je podle některých frutariánů přípustné konzumovat pouze ty plody, které spadly přirozeně na zem.

Z tohoto důvodu naopak zastánci tohoto stravovacího směru někdy odmítají jakákoli semena, neboť věří, že by jejich rostlina tím doznala úhony. Jednoduše se ze semen mohly stát rostliny další, a člověk tento přirozený životní cyklus narušil. Rostliny představují z pohledu frutariána stejně plnohodnotné bytosti, jako jsou lidé a zvířata.

Frutariáni se vyhýbají bramborám či červené řepě. Luštěniny se nemusejí vynechávat zcela, přípustný je například hrášek. Pakliže rostlina sama odumře po sklizni, pro frutariána je tento způsob získávání potravy přijatelný.

Zdroj foto: Taste it / Shutterstock.com

Klady frutariánství z pohledu odborníků

Za přínos této stravovací filosofie lze jednoznačně považovat doplnění potřebného množství vitamínů a minerálů. Zejména je tento způsob stravování bohatý na vitamíny A, C, E a K.

Společně s touto úpravou stravy dochází k přirozenému vynechání potravin považovaných obecně za nezdravé – pokrmy nadměrně mastné, smažené a sladkosti. Zároveň také automaticky snížíte svůj kalorický příjem, takže se vám může podařit zhubnout.

Chuťové buňky většinou neutrpí, ovoce je sladké, proto většině běžných konzumentů vyhovuje. Podle některých zkušeností však můžete mít při praktikování frutariánství hlad.

Zápory frutariánství z pohledu odborníků

Odborníci v podobě lékařů a nutričních terapeutů obecně z frutariánů příliš nadšení nejsou. Tělu při takto jednostranně zaměřené skladbě potravin některé důležité živiny jednoduše chybí. Organismus začne postrádat především tuky a bílkoviny. Časem se mohou vyznavači frutariánství potýkat i s chybějícími vitamíny skupiny B, vápníkem, zinkem nebo omega-3 mastnými kyselinami.

Stejně tak je na místě varovat před příliš častou konzumací ovoce. Fruktóza, tedy ovocný cukr patří stejně jako glukóza mezi monosacharidy. Nadměrný přísun cukrů v jakékoli podobě ohrožuje naše zuby. Nadměrná konzumace fruktózy vede rovněž k tzv. inzulínové rezistenci.

Frutariánství tak lékaři doporučují nepraktikovat dlouhodobě, hodí se podle nich maximálně jako krátkodobá očistná kúra. Zcela nevhodný je tento styl stravování pro děti a mládež.

Zdroj: verywellfit.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.