Krémové polévkyPolévkyReceptyZeleninové polévky

Krémová cuketová polévka, kterou si zamilujete: Zdravá a rychlá příprava

Krémová cuketová polévka je skvělý nápad, jak využít zrání cukety. Rychlá a jednoduchá cuketová polévka se vám určitě zalíbí a budete si ji chtít dělat častěji.

Cukety totiž většinou nebývají na plodnost nijak skoupé. V jeden čas jich bývá tolik, že si začneme klást otázku, co s nimi. Dnes pro vás máme jeden báječný typ na úpravu cukety a zaručujeme, že bude chutnat i těm, kteří jinak této zelenině příliš neholdují. Zkuste si s námi připravit nadýchanou krémovou cuketovou polévku.  Pro horké letní dny se hodí skvěle, zasytí, osvěží a dodá velké množství zdraví prospěšných látek.

Recept na cuketovou polévku

Čas přípravy: 15 minutČas vaření: 20 minutCelkový čas: 35 minutPorce:4 porce

A nyní už k námi slibované letní delikatese – Rychlá cuketová polévka s parmazánovými krutony. Postup je tak jednoduchý a recept na cuketovou krémovou polévku zvládne i začínající kuchařkaLehká cuketová polévka se smetanou je jedním z mála cuketových pokrmů, kde s úspěchem uplatníte i starší a značně přezrálé plody.

Ingredience

Postup přípravy

  1. Cibulku nakrájíme nadrobno, vložíme do rozehřátého másla s kapkou olivového oleje (ten přidáváme jednak pro chuť, ale hlavně proto, aby se nám máslo nepřepalovalo) a osmahneme do lehkého zrůžovění.
  2. Přidáme nastrouhanou cuketu a zároveň zvýšíme příkon tepla, aby rychleji zprůsvitněla.
  3. Přilijeme teplý vývar a studenou smetanu. Řádně promícháme, zeslabíme příkon sporáku a míchat budeme už jen občas. Vaříme zhruba 10-15 minut do změknutí cukety.
  4. Přidáme prolisovaný česnek a muškátový oříšek. Znovu promícháme a minutku povaříme.
  5. Polévku rozmixujeme ponorným mixérem do hladké pěny.
  6. Ochutnáme a doladíme solí a pepřem.
  7. Do každého talíře polévky přidáme hromádku parmazánových krutonů, jejichž návod na přípravu najdete níže.
  8. Talíř ozdobíme čerstvým libečkem či petrželkou (nemáme-li, pak použijeme sušený).
  9. V kelímku od smetany ještě určitě objevíme posledních pár kapek, s nimiž ozdobíme hladinu polévky. Poté vezmeme párátko, pomocí něhož kapky trošku roztáhneme do stran nebo třeba do tvaru srdíčka. Je to jednoduché a má to velký efekt.

Víc o cuketě

Vzhledem k nenáročnosti našeho dnešního pokrmu si o cuketách povíme i něco navíc.

Cuketa neboli cukína se poprvé v českých kuchyních a zahrádkách objevila až koncem 80. let. Její historie je ale podstatně delší. Původem je to Američanka, jež se do Evropy dostala už v 16. století při jedné z Columbových výprav.  U nás, stejně jako ve zbytku Evropy, se však téměř okamžitě usadila na žebříčku nejoblíbenějších druhů zeleniny. 

TIP: Pěstování cukety není náročné. Jak pěstovat cuketu u vás na zahradě?

Výživové hodnoty cukety

Prohlédneme-li si ji z hlediska výživových hodnot, pak najdeme pouze samá pozitiva:

  • Cuketa se skládá z 90% vody. Má tedy nízkou energetickou hodnotu, čímž se řadí mezi zeleniny vhodné pro osoby redukující svou hmotnost. Sto gramů cukety má pouhých 20 kcal, což je zanedbatelné množství třeba ve srovnání s bramborami, které mají ve stejném množství 90 kcal.
  • Obsahuje velké množství draslíku, který značnou měrou přispívá k vylučování škodlivin a přebytečné vody z těla. Je to doslova hnací motor pro ledviny. Pro diabetiky, lidi trpící dnou nebo revmatem, by se měla stát pravidelnou součástí jídelníčku.
  • Pro značný podíl vlákniny a své lehce projímavé účinky, je vhodná i pro osoby s trávicími potížemi nebo pro ty, kdo podstupují detoxikační a pročišťující kůry.
  • V cuketové slupce se nachází plno antioxidantů, které přispívají k prevenci nemocí a působí proti stárnutí. A to je jeden z důvodů, proč se doporučuje sklízet cukety mladé, ideálně o váze 250-400 g, s délkou max. 25 cm.

Recepty z cukety

V době, kdy cukety s velkou slávou vtrhly do českých kuchyní, nebylo snad pokrmu, v němž by se neuplatnily. V devadesátých letech se vydávaly celé cuketové kuchařky, z níž mnoho pokrmů se zařadilo mezi stálice českých kuchyní. Z té doby jsou typickými příklady třeba cuketové bramboráky nebo sladké moučníky. A právě v nich nejvíce vynikl benefit mladých plodů, které z buchet, bábovek a cuketových koláčů udělaly mimořádně šťavnaté a vláčné pochoutky.

Postupem let přibyly i další skvělé recepty z cuket, mezi niž se řadí například cuketové hranolky, cuketové špagety, cuketová sekaná, cuketa na grilu a samozřejmě náš dnešní cuketový krém, nebo polévku.

Cuketová polévka
Zdroj foto: Konmac / Shutterstock.com

Jak si jěště připravit cuketu?

K méně známým, ale přesto čím dál více vyhledávaným lahůdkám, patří i výborná nakládaná cuketa, jako alternativa českých sterilovaných okurek. Své místo na výsluní si získávají i pečené cuketové chipsy, jako zdravější varianta smažených brambůrek. Chutná je také bramborová bába z cukety.

O tom, co všechno se ještě dá „vyrobit“ z cukety, bychom mohli psát ještě dlouho. Několik typů jsme již před časem zveřejnili v článku zde. Bezpočet jídel je těch, ve kterých sice cuketa nehraje úplně hlavní roli, přesto její účast v nich je nezastupitelná. Jmenovat můžeme například všelijaké zapékané pokrmy, špízy, karbanátky, omelety, cukety plněné, smažené, grilované. A nebyly by to ani širokospektrální cukety, kdyby se nedostaly mezi „zavařeniny“.

“Vyzkoušet můžete taky recept na domácí čalamádu z okurek a cukety.”

V posledních letech se staly velmi oblíbenými sterilované zeleninové směsi s cuketou, které se následně přidávají jako ochucovadlo různých pokrmů, pod maso či třeba na topinky. Samostatnou kapitolou je úžasné cuketové zelí do sklenic. Jeho finální příprava je pak už jen záležitostí několika minut a chuť je dokonalá. Cuketa se dá sušit i mrazit. Prostě cukíny se u nás už zabydlely trvale a v jejich využití se meze nekladou.

Cuketová polévka
Zdroj foto:, Liliya Kandrashevich / Shutterstock.com

TIP: Pokud máte rádi polévky, připravte si doma chutnou a zdravou brokolicovou polévku.

Italská cuketová polévka
Zdroj foto: Tatjana Baibakova / Shutterstock.com

Parmazánové krutonky do cuketové polévky

Italská cuketová polévka je známá tím, že jsou v ní krutony s parmazánu. Výrazná chuť sýru Parmazán dotvoří chuť polévky, proto doporučujeme vyzkoušet i parmazánové krutonky. Nemáte-li italský Parmazán (správně Parmigiano Reggiano), můžete použít i český sýr Grand Moravia, který se také skvěle hodí k báječné cuketové polévce,

Suroviny

  • bílé pečivo (lze použít bagety nebo rohlíky, nejlepší je starší toustový chléb),
  • sýr,
  • sůl a pepř,
  • olej (olivový či jiný).

Postup na parmazánové krutony

  1. Na pánvi si rozpustíme máslo s kapkou oleje.
  2. Do něj nasypeme lehce osolené pečivo nakrájené na kostičky a zprudka 4-5 minut opékáme. Mícháme a dáváme pozor, aby se nám nepřipálilo.
  3. Po té krutonky odstavíme a vysypeme je na plech vystlaný pečícím papírem.
  4. Povrch posypeme strouhaným sýrem vybraného typu, plech vložíme do trouby na 160° C a počkáme pár minut, než se sýr rozpeče a chytne zlatavý nádech.
Jednoduchá cuketová polévka
Zdroj foto: MariaKovaleva / Shutterstock.com

Vyzkoušejte také recept na polévku z pórku. Jde o zdravé jídlo, které oceníte.

Tofu krutony do cuketové polévky

Pro ty, kteří se z nějakého důvodu vyhýbají bílé mouce, nabízíme jinou variantu krutonů. Místo pečiva z bílé mouky, použijeme sýr tofu, a to buď přírodní, nebo některý z ochucených variant.

Suroviny

  • 1 balíček sýra Tofu,
  • 3 lžíce sójové omáčky,
  • trošku másla a kapku oleje,
  • stroužek česneku.

Postup na tofu krutony

  1. Sýr nakrájíme na malé kostičky, které ze všech stran opečeme na másle s kapkou oleje pěkně do zlatova.
  2. Nakonec je lehce zastříkneme sójovou omáčkou, přidáme pasírovaný nebo rozetřený česnek a ještě naposledy promícháme.

Tipy pro vylepšení cuketové polévky

Chcete-li experimentovat s touto chutnou a zdravou polévkou, určitě vyzkoušejte kombinaci cuketové polévky se zeleninou, díky čemuž vzniknou opravdu výborné pokrmy:

  • Cuketovo patizonová polévka
  • Dýňovo cuketová polévka
  • Dietní cuketová polévka s koprem
  • cuketová polévka s mátou
  • Květákovo cuketová polévka
  • Brokolicovo cuketová polévka

Kombinací je mnoho, záleží jen na vás jestli chcete cuketově rajčatovou polévku, nebo vyzkoušíte ještě další zeleninu.

TIP: Vyzkoušejte také recept na fazolovou polévku.

A teď už jen zbývá popřát dobrou chuť!


Další recepty na polévky

Share this post

About the author

Jsem jednou z redaktorek tohoto webu. Psaní mě provází celým mým životem. Své první články jsem vytvořila už na základní škole, kde sloh byl mým nejoblíbenějším předmětem. Později jsem se věnovala povídkám a dnes píši hlavně mediální články pro tisk, texty na weby, blogy, magazíny, formální texty. Taky se věnuji korektuře českého jazyka. A o čem píši nejraději? Mám ráda "běžný život", přírodu, cestování, zajímám se o historii zajímavých míst hlavně v naší republice, o recepty a moudro našich babiček, miluju zvířata ..... no, a tom všem ráda i píši.