Jak se zbavit akné? Praktické a účinné rady jak na čistou pleť

U většiny lidí se do určité míry objeví akné – nejběžnější stav pokožky, který postihuje především teenagery, co právě prodělávají hormonální změny. Pojďme se postupně podívat co to je, jak vzniká a jak se zbavit akné.

Co je akné?

Akné může být mírné (málo, příležitostně pupínky), středně závažné (zánětlivé papuly) nebo závažné (uzliny a cysty). Léčba závisí na závažnosti stavu.

jak se zbavit akné
Zdroj foto: RomarioIen / Shutterstock.com

Co způsobuje akné?

Jedná se o hormonální stav způsobený mužskými nebo „androgenními“ hormony, které se obvykle aktivují během dospívání. Citlivost na tyto hormony v kombinaci s bakteriemi na pokožce a mastnými kyselinami v olejových žlázách způsobují akné.

Běžnými místy, kde se pupínky vyskytují, jsou:

 • obličej,
 • hrudník,
 • ramena,
 • krk,
 • záda.

Mezi léze patří bílé tečky, černé tečky, malé hrbolky a uzliny a cysty.

Jak se tvoří akné?

Jednoduše řečeno je akné ucpání pórů v pokožce přebytečným kožním mazem. Tím, že se pór ucpe, dochází k jeho zanícení a vzniku (často až bolestivého) pupínku. Zvýšená produkce kožního mazu může být způsobena právě hormonálním výkyvem – vyšší hladina endrogenu (mužského hormonu) rozšíří mazové žlázy a ty začnou produkovat víc mazu. Pleť se začne víc mastit a její póry následně ucpávat. Proto se akné častěji objevuje u lidé s mastnou pletí.

Ačkoli akné je v zásadě normální fyziologický jev, určité stavy jej mohou zhoršit, včetně:

 • kolísající hladiny hormonů v době menstruace (ženy),
 • manipulace (vychystávání / stimulace) lézí,
 • oděvy (například čepice a sportovní přilby) a pokrývky hlavy.

Pojďme se podívat co pomáhá na akné.

Jak se zbavit akné přírodní cestou?

Užívání doplňků stravy pro zlepšení stavu pokožky rozhodně nemůže ublížit. Díky přidaným minerálům a vitamínům pleť celkově ozdraví a vypořádá se lépe s lokálními záněty. Užívejte pravidelně vitamin A, C, E, D, vitamíny skupiny B, zinek a selen. Vyzkoušejte i další přírodné tipy a babské rady na akné, které můžou fungovat.

Olej z čajovníku

Homeopati tento bylinný lék na akné používají už roky. Olej z čajovníku je totiž antibakteriální. Zřeďte ho vodou a pomocí špičky ušní tyčinky si pupínek otřete jednou až dvakrát denně. Poté zůstaňte mimo slunečních paprsků, protože olej z čajovníku může způsobit, že bude vaše pokožka citlivější na UV záření. Ošetření aplikujte nejvýše dvakrát denně, protože nadměrné používání může pokožku vysušit.

Ledové kostky

Kostky ledu jsou oblíbeným domácím lékem na pupínky, co používaly naše babičky. Aplikace ledu zabaleného v utěrce může snížit zánět a urychlit proces hojení akné. Pro extra účinnost zmrazte růžovou vodu nebo heřmánkový čaj na kostky ledu a použijte je na pokožku. Růžová voda dodává kostce ledu antibakteriální účinek, zatímco heřmánkový čaj zklidňuje červenou pokožku.

Jablečný ocet

Jablečný ocet funguje jako přírodní lék. Umývání obličeje kosmetikou může narušit vaši ochrannou olejovou bariéru. Jablečný ocet alkalizuje pokožku a vyvažuje její hodnoty pH. Díky svým silným antibakteriálním vlastnostem toto řešení také ničí bakterie způsobující akné.

Smíchejte 2 polévkové lžíce organického jablečného octa se dvěma až třemi lžícemi filtrované vody – pro citlivou pokožku použijte trochu více vody – poté nalijte na vatový tampon a po vyčištění naneste na pokožku.

Mátový čaj

Podle studie Americké dermatologické akademie se lidem, kteří denně požili dva šálky čaje z máty peprné, snížily léze akné o 25 % po jednom měsíci, a o 51 % po třech měsících. Máta má vysoké množství protizánětlivých vlastností, takže je neuvěřitelně užitečná pro zmenšení velkých nevzhledných hrbolů.

Med Manuka

Tento zázrak péče o pleť je stejně užitečný i sladký. Med Manuka pochází z jižního Pacifiku a produkují ho včely, které se živí keřem Manuka na severním ostrově Nového Zélandu. Používání surového medu na akné je základ homeopatické léčby, ale vědci zjistili, že tato konkrétní odrůda má silnější léčivé vlastnosti než jiné druhy medu. Používá se v produktech, které pomáhají podporovat regeneraci buněk, hojí akné a hydratují pokožku.

co pomáhá na akné
Zdroj foto: Geinz Angelina / Shutterstock.com

Jak se zbavit akné kosmetikou?

Asi není třeba připomínat, že základem péče o pleť je její čištění, výživa a hydratace. Je tomu tak i v případě aknózní pleti, ta je ale citlivější a je třeba ji ošetřovat dobře zvolenými přípravky. Například se úplně zbavte všech prostředků obsahujících alkohol (etanol). Ten sice pleť vysušuje, ale zároveň způsobuje podráždění a vyšší produkci mazu, čímž se ocitnete v bludném kruhu.

Ideálním řešením je návštěva lékárny a výběr vhodné dermokosmetiky. Přípravky speciálně vyvinuté k péči o aknózní pleť ji nejen šetrně očistí, ale také pomáhají k jejímu léčení.

Mezi nejznámější kosmetiku na akné patří:

 • La Roche-Possay Effaclar DUO
 • CeraVe Gel proti nedokonalostem s AHA a BHA
 • Altermed Australian Tea Tree Oil 100%

Pak jsou tady i další známé značky, které se venují této kosmetice: Bioderma, Garnier, Avéne, Vichy, Breakout+aid, Eucerin a mnoho dalších.

Chcete-li zabránit pupínkům a snížit poškození na pokožce, postupujte podle těchto tipů.

 1. Vyberte si čisticí prostředek speciálně vyvinutý pro léčbu akné. Tyto produkty často obsahují kyselinu salicylovou nebo benzoylperoxid, které pomáhají odstraňovat vředy.
 2. Jemně si čistěte obličej. Při mytí obličeje používejte ruce nebo vatové tampony, protože froté nebo jiný drhnoucí materiál může způsobit prasknutí vředů.
 3. Pokud jste žena, použijte bezolejový základ pod make-up. Těžký make-up nebo jiné kosmetické výrobky, které blokují póry, mohou způsobit vzplanutí vyrážky.

Akné je nepříjemný problém, ale vždy se s ním dá bojovat – tak přejeme, ať jste v tomto boji úspěšní.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.