Co je filtrační konvice a jak funguje?

Pitná voda je vedle dýchatelného vzduchu a konzumace potravin tou nejdůležitější podmínkou pro spokojený život. Díky filtrační konvici si doma připravíte zdravou vodu.

Na trhu se ale nachází celá řada různých filtračních konvic, takže by pro některé z vás mohlo být obtížné vybrat si ten nejlepší produkt.

Proč si filtrační konvici pořídit?

Možná budete hledat důvody k pořízení filtrační konvice na vodu. Tím hlavním je chlór, s nímž si dokáže poradit celá řada moderních konvic. Složitější situace panuje v oblasti filtrace těžkých kovů, jejichž separace z vody není zase tak jednoduchá. Měď, olovo nebo hliník způsobují tvrdost vody a tím pádem i riziko vzniku vodního kamene. Pro kvalitní filtr by nemělo být větším problémem jak odstranění těchto látek, tak také snížení pH.

Zdroj foto: Tomislav Pinter / Shutterstock.com

Typy filtrů

Příliš chlorovanou vodu odstraníte za pomoci filtru z aktivního uhlí. Aktivní uhlí je často lisováno ze skořápek kokosových ořechů, a díky tomu dokáže odstranit nepříjemný zápach. Voda je kromě škodlivého chlóru zbavena i některých pesticidů a dalších organických látek.

Oblíbené jsou také filtrační konvice s alkalickým vodním filtrem. Hlavním úkolem tohoto filtru je odstranění veškerých nežádoucích látek a prvků, a navíc je voda ještě alkalizována – stane se více zásaditou. Takto upravená tekutina je nejenom zdravější, ale také o dost chutnější. A v dnešní době virové je prakticky nezbytné se zdravě nejenom stravovat, ale také pít.

Při pořízení filtrační konvice byste si měli dát pozor na levné nádoby vybavené pouze obyčejným filtrem. Ten sice zachytí hrubé nečistoty, jako je třeba prach, ovšem se stopovými prvky, chlorem nebo rezidui pesticidů si rozhodně poradit nedokáže. Pokud opravdu toužíte po čisté a zdravé vodě, pak je jedinou možností uhlíkový filtr.

Zdroj foto: ASDF_MEDIA / Shutterstock.com

Indikátor životnosti filtru

Když už je řeč o různých typech filtru, bylo by hříchem nezmínit indikátor životnosti filtru. Živnost a cena pořízení nového filtru je dalším hodnotícím kritériem při výběru nejlepší filtrační konvice. Výdrž jakéhokoliv filtru závisí na kvalitě filtrované vody. Čím je tekutina více znečištěná, tím kratší dobu bude filtr účinně odstraňovat nežádoucí látky. Obvykle se tato lhůta přepočítá na objem vody.

Obyčejný filtr dokáže přefiltrovat 100 až 150 litrů vody, což vám vystačí přibližně na měsíc běžného užívání. Filtrační konvice může disponovat mechanickým nebo digitálním indikátorem životnosti. Tím pádem si výměnu filtru nebudete muset nějak zvlášť hlídat, stačí pouze sledovat ukazatel na filtrační konvici – ten vám dá najevo, že je nejvyšší čas na výměnu filtru za nový.

Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Velikost filtrační konvice

Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru filtrační konvice je samozřejmě objem nádoby. Právě množství najednou filtrované vody je naprosto zásadní pro vaše pohodlí. Obecně by se dalo říct, že je vhodné sáhnout po nádobě s minimálním objemem 1,5 litru. O menším objemu ani nemá cenu uvažovat, protože se do praktického života vůbec nehodí.

Zapřemýšlet se vyplatí i nad tvarem filtrační konvice. Test těchto produktů ukázal, že se konvice často nechávají v lednici. Ověřte si tedy, zda se vám nádoba vejde kupříkladu do dveří chladničky nebo do poličky ve skříni. Máte-li početnou rodinu a chcete-li používat filtrovanou vodu i k vaření, rozhodně si pořiďte filtrační konvici s objemem alespoň 3,5 litru.

Chcete podpořit ochranu životního prostředí a zároveň pít čistou a chutnou vodu? Pak by se ve vaší domácnosti měla dříve či později objevit kvalitní filtrační konvice. Hlavními parametry při výběru jsou typ a životnost filtru včetně velikosti nádoby.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.