Žaluzie vs. rolety: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Prosluněné místnosti vypadají skvěle a sluníčko nám dodává dobrou náladu, ale ne vždy je světlo v místnosti žádané. Občas chceme zatemnit, abychom se například mohli dívat nerušeně na televizi i přes den. Žaluzie vs. rolety?

Zdroj foto: Volodymyr Maksymchuk / Shutterstock.com

Volba mezi žaluziemi nebo roletami je zcela na vás, zatímco žaluzie jsou v domácnostech rozšířenější a lépe si díky nim můžete propustnost světla regulovat. Rolety zase zajistí více tmy. Jak se tedy rozhodnout?

Když nepostačí závěsy

Je mnoho způsobů, jak zabránit průniku světla do místnosti, kromě žaluzií nebo rolet to mohou být i dlouhé a tmavé závěsy. Ne každému se ale tahle možnost zamlouvá, ne všude se také závěsy dobře vyjímají, a ne do každého interiéru se hodí.

  • Závěsy mohou být velmi zajímavým prvkem v interiéru, a navíc dobře ochrání místnost před přímým slunečním svitem.
  • Ale pokud hledáte přeci jen jinou možnost, nabízí se vám žaluzie nebo rolety.

Jak si mezi nimi ale vybrat? Žaluzie známe všichni, rolety se ale stávají také stále populárnějšími. Rozhodne funkčnost a praktičnost, nebo elegantní klasika?

Jak fungují žaluzie

Tento typ zatmění asi netřeba dlouze představovat, všichni víme, jak vypadají. Mohou být venkovní i vnitřní a vždy jsou na okně zavěšeny za pomoci provázků, šňůr a žaluziového žebříku.

  • Za pomoci řetízku se dají snadno regulovat, dají se zcela vytáhnout nahoru, a co je nejdůležitější, dají se ovládat i samotné lamely, které je možné naklápět podle potřeby.
  • Sami si tak můžete regulovat, kolik světla chcete do místnosti vnést.
  • Externí žaluzie se využívají i jako velmi efektivní designový prvek, mohou být různě velké a samozřejmě lze vybírat i jejich barevný odstín.
  • Žaluzie navíc odrážejí sluneční paprsky, do místnosti se pak nedostává tolik tepla, což je obrovskou výhodou v letních měsících.

Žaluzie, a to zejména ty interiérové, jsou ale hodně křehké a poměrně obtížně se udržují.

Jak si vedou rolety?

Rolety jsou naopak úplně jiné než žaluzie. Samozřejmě mají také jednotlivé lamely, ale ty se nedají naklápět, takže není možné regulovat světlo tak snadno, jako je tomu u žaluzií. Rolety se dají pouze spustit dolů, nebo zase vysunout nahoru. Během dne ale dokážou mnohem lépe celou místnost zatemnit, pokud ale chcete pustit do místnosti jen trošku světla, je to problém.

Zdroj foto: Kateryna Kubitsa / Shutterstock.com

Venkovní rolety ale mohou bránit dům před zloději, protože znemožní přístup k oknům, lépe se udržují a nejsou ani tolik křehké. Jsou tedy mnohem odolnější, což v případě interiérových rolet může ocenit rodina s domácími mazlíčky nebo dětmi.

Díky roletám můžete získat ochranu majetku i soukromí, a navíc můžete ještě ušetřit na energiích, což je jejich obrovským bonusem. V létě totiž rolety chrání před přehříváním místností, v zimě ale zase naopak teplo zadržují, takže můžete ušetřit náklady za vytápění. Exteriérové rolety vás také ochrání před hlukem zvenčí. Jsou zkrátka bytelnější než žaluzie.

Žaluzie jsou ale vzhledově líbivější a elegantnější. Rozhodnout tak může i to, zda dáváte přednost praktické stránce, nebo té estetické.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.