Zahradní túje: Pěstování a jak bojovat s jejich nemocemi?

Zahradní túje se u nás pěstují obvykle jako živý plot, jsou oblíbené, protože neopadávají, a tak se mohou umístit v podstatě kamkoliv, a to i v blízkosti bazénů na zahradách.

Zdroj foto: Volodymyr_Shtun / Shutterstock.com

 

Túje nejsou sice příliš náročné na údržbu, především se nemusí zařezávat, pouze se upravují do požadovaného tvaru. Potřebují ale specifické podmínky pro pěstování, jinak totiž hrozí, že zreznou. Mohou je také napadat nemoci a ohrožují je zejména houby, ale i okolní podmínky. Na co si tedy dát pozor?

Živý a stálezelený plot

Pokud potřebujete oplotit svou zahradu a chcete dosáhnout maximálního soukromí, jsou túje tím pravým.

  • Kromě zahrad se vysazují i do předzahrádek domů nebo mohou lemovat příjezdovou cestu.
  • Túje jsou stálezelené a patří mezi nejvysazovanější zahradní jehličnany u nás, při koupi se zaměřte na stáří rostliny a vybírejte i podle toho, do jakých rozměrů je chcete nechat dorůst.
  • Obvykle se nezařezávají, jen se upravují do požadovaného tvaru. Pokud chcete vytvořit za pomoci tújí živý plot, vysazujte je blízko sebe, aby vytvořily opravdu hustou síť.

Soukromí pak budete mít zaručeno. Túje se ale nesází jen jako živý plot, jsou i součástí zahrad jako dekorace, existuje jich totiž velké množství druhů.

Hnojení túje

Túje se dají vysazovat obvykle v jakoukoliv dobu, pokud není půda úplně zamrzlá. Nikde ale není psáno, kdy je vhodná doba na výsadbu. Pokud byl rok teplý, je možné je vysazovat i začátkem zimy. Po jejich vysazení se ale vyhýbejte zásadní chybě, a tou je hnojení.

Je lepší je nechat rozrůst – je nutné, aby co nejlépe zakořenily, a proto můžete hnojení zpočátku zcela vynechat. Jinak se může stát, že stromky přehnojíte, a ty pak uhynou. Opatrně se musí postupovat i při zalévání. Túje jsou sice překrásnou dekorací i živým plotem, ale jsou poměrně náchylné k nemocem, a pokud se s nimi dobře nezachází, začnou rezavět, a to potom můžete už udělat pouze jedno. Celý strom pořezat a vysadit je odznovu.

Zálivka túje

Túje potřebují dostatek zálivky, ale nesmí být ani přelévány, jak to tedy udělat? Hodně záleží na tom, do jaké půdy je zasadíte.

  • Například u písčité půdy budete mít jistotu, že se voda rychle vpije nebo vyschne, je tedy lepší zalévat častěji.
  • Pokud je půda ale těžší, voda se v ní bude více držet a túje nepotřebují tolik zalévat.

V době od podzimu do jara pak nespoléhejte jen na přirozenou zálivku, občas se stane, že na podzim neprší tak, jak jsme zvyklí, a tújím pak voda chybí. Vždy se tak raději přesvědčte, zda je vláha dostatečná. Túje potřebují pak hodně vody i těsně po vysazení, jakmile si tedy tyto stromky vysadíte, pořádně je zalijte, ovšem pozor na to, abyste je úplně neutopili. Opět se řiďte podle toho, jakou máte půdu a jak moc je propustná.

Zdroj foto: Alena Laurentsik / Shutterstock.com

Túje je rezavá, co teď?

Čekali jste krásný a stálezelený živý plot a místo toho si všímáte, že vaše túje rezavějí? To je poměrně běžný jev. Někdy si za to pěstitel může sám, protože to přehání s péčí, jindy je na vině ale napadení škůdci nebo posypová sůl či psí moč. Co se týče škůdců, je třeba dát si pozor na napadení houbami nebo molovkou. Houby je napadají nejčastěji. Pokud si začnete všímat, že vaše rostliny uvadají, rezaví a nejsou v kondici, musíte začít jednat okamžitě.

Někdy je ale nesmírně těžké odhalit pravou příčinu problémů. Pokud se ale opravdu jedná o napadení houbami, je potřeba začít s postřiky hned zpočátku. Jakmile je túje více než z poloviny rezavá, musíte se jí zbavit a vysadit místo ní jinou. A to platí vždy, bez ohledu na konkrétní příčinu.

Někdy ale trpí i tím, kde jsou vysazené. Pokud je například máte u příjezdové cesty nebo v blízkosti chodníku, který je v zimě sypán posypovou solí, může být příčinou úhynu právě to. Posypové soli totiž mohou tújím ubližovat stejně tak jako čerstvá psí moč. Nikdy tak nenechávejte své psí mazlíčky, aby vám na túje chodili močit. Když si pes označkuje túji jednou, už se k ní bude stále vracet.

I správný výběr místa vysazení tújí tak hraje roli.

Zdroj: idnes.cz, prima-receptar.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.