Migréna dokáže zkomplikovat život. Jak jí předejít?

Migréna je je mnohem více rozšířená mezi ženami a stále není jasné proč nebo co ji způsobuje. Velké bolesti hlavy a ostatní příznaky migrény dokáží některé jedince zcela vyřadit z běžného života.

Možná také patříte mezi jedince, kteří si třou spánky a pronesou: „Už mám zase migrénu.“ V tomto omylu žije mnoho lidí. Ne každá „obyčejná“ bolest hlavy znamená, že trpíte migrénami.

migréna
Zdroj foto: fizkes / Shutterstock.com

Migréna se projevuje silnou pulzující bolestí hlavy, ve většině případů pouze na jedné straně hlavy. Bolest začne v oblasti oka, často ji doprovází zvracení, nevolnost, přehnaná citlivost na světlo a hlasité zvuky. Někdy záchvat migrény odezní po pár hodinách, ale jsou i případy, kdy záchvat trvá i několik dní.

Jak poznat přicházející migrénu

Záblesky světla, černé skvrny, problémy se zrakem, necitlivost a brnění jedné půlky obličeje či dokonce paže a nohy, koktání, potíže s vyjadřováním – to vše jsou varovné příznaky přicházející migrény. Tyto příznaky jsou občas nazývané „aura“.

Na příznaky migrény existují léky, které může předepsat obvodní lékař. V mnoha případech pomohla pacientům změna životního stylu.

Ačkoli je to méně obvyklé, migrény se mohou objevit již v dětství. Nejčastěji začnou migrénami lidé trpět v dospívání nebo mladém věku. Migréna se obvykle projevuje ve čtyřech fázích – prodrom, aura, útok a postdrom, ale není to pravidlem. Někteří pacienti procházejí jen některými fázemi.

Prodrom

Den před migrénou si můžete všimnout varovných příznaků – zácpa, náladovost, zvýšený apetit, ztuhlý krk, zvýšená spotřeba tekutin, zívání.

Aura

Aura objevuje se těsně před záchvatem nebo v jeho počátku, jsou to reverzibilní příznaky nervového systému – poruchy vidění (záblesky světla, skvrny) nebo chvilkové oslepení, brnění ruky nebo nohy, ztráta citlivosti na jedné straně obličeje, nekontrolovatelné tiky, problémy s řečí.

Záchvat

Pokud není migréna utišena léky, může trvat až 3 dny. U každého člověka je velmi individuální délka záchvatu, jejich četnost i množství příznaků – velmi silná pulzující bolest jedné půlky hlavy (může být i na obou stranách), extrémní citlivost na světlo, pachy, zvuky, zvracení a žaludeční nevolnost.

Postdrome

Když začne záchvat odeznívat, často se dostavuje vyčerpání, zmatenost, ale také radost a nadšení.

migréna příčiny
Zdroj foto: Prostock-studio / Shutterstock.com

Prevence proti migréně

  • Vyhýbejte se velkému hluku, ostrému nebo blikajícímu světlu – nenavštěvujte kino či kluby se světelnými efekty, neřiďte v noci automobil, nevystavujete se ostrému slunci.
  • Upravte svůj jídelníček – čokoláda, červené víno, tučné maso, cukr jsou potraviny, které mohou záchvat migrény vyvolat.
  • Pozorujte hormonální změny – Ženy trpí častěji migrénami v období menstruace nebo těsně před ní.
  • Používejte doplňky stravy – Lékaři doporučují užívat pravidelně magnézium. Při migréně pomáhají i některé bylinky: kozlík lékařský, řimbaba obecná. Eukalyptus a máta zmírňují bolest, když jimi třete spánky.
Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.