Migréna dokáže zkomplikovat život. Jak jí předejít?
Migréna je je mnohem více rozšířená mezi ženami a stále není jasné proč nebo co ji způsobuje. Velké bolesti hlavy a ostatní příznaky migrény dokáží některé jedince zcela vyřadit z běžného života.
Možná také patříte mezi jedince, kteří si třou spánky a pronesou: „Už mám zase migrénu.“ V tomto omylu žije mnoho lidí. Ne každá „obyčejná“ bolest hlavy znamená, že trpíte migrénami.

Migréna se projevuje silnou pulzující bolestí hlavy, ve většině případů pouze na jedné straně hlavy. Bolest začne v oblasti oka, často ji doprovází zvracení, nevolnost, přehnaná citlivost na světlo a hlasité zvuky. Někdy záchvat migrény odezní po pár hodinách, ale jsou i případy, kdy záchvat trvá i několik dní.
Jak poznat přicházející migrénu
Záblesky světla, černé skvrny, problémy se zrakem, necitlivost a brnění jedné půlky obličeje či dokonce paže a nohy, koktání, potíže s vyjadřováním – to vše jsou varovné příznaky přicházející migrény. Tyto příznaky jsou občas nazývané „aura“.
Na příznaky migrény existují léky, které může předepsat obvodní lékař. V mnoha případech pomohla pacientům změna životního stylu.
Ačkoli je to méně obvyklé, migrény se mohou objevit již v dětství. Nejčastěji začnou migrénami lidé trpět v dospívání nebo mladém věku. Migréna se obvykle projevuje ve čtyřech fázích – prodrom, aura, útok a postdrom, ale není to pravidlem. Někteří pacienti procházejí jen některými fázemi.
Prodrom
Den před migrénou si můžete všimnout varovných příznaků – zácpa, náladovost, zvýšený apetit, ztuhlý krk, zvýšená spotřeba tekutin, zívání.
Aura
Aura objevuje se těsně před záchvatem nebo v jeho počátku, jsou to reverzibilní příznaky nervového systému – poruchy vidění (záblesky světla, skvrny) nebo chvilkové oslepení, brnění ruky nebo nohy, ztráta citlivosti na jedné straně obličeje, nekontrolovatelné tiky, problémy s řečí.
Záchvat
Pokud není migréna utišena léky, může trvat až 3 dny. U každého člověka je velmi individuální délka záchvatu, jejich četnost i množství příznaků – velmi silná pulzující bolest jedné půlky hlavy (může být i na obou stranách), extrémní citlivost na světlo, pachy, zvuky, zvracení a žaludeční nevolnost.
Postdrome
Když začne záchvat odeznívat, často se dostavuje vyčerpání, zmatenost, ale také radost a nadšení.

Prevence proti migréně
- Vyhýbejte se velkému hluku, ostrému nebo blikajícímu světlu – nenavštěvujte kino či kluby se světelnými efekty, neřiďte v noci automobil, nevystavujete se ostrému slunci.
- Upravte svůj jídelníček – čokoláda, červené víno, tučné maso, cukr jsou potraviny, které mohou záchvat migrény vyvolat.
- Pozorujte hormonální změny – Ženy trpí častěji migrénami v období menstruace nebo těsně před ní.
- Používejte doplňky stravy – Lékaři doporučují užívat pravidelně magnézium. Při migréně pomáhají i některé bylinky: kozlík lékařský, řimbaba obecná. Eukalyptus a máta zmírňují bolest, když jimi třete spánky.