Zábava přímo na míru našim potřebám

Kdo by se rád dobře nepobavil. Podle svého vkusu, v rámci časových možností s ohledem na zaměstnání, počasí a momentální náladu. Díky technologii, která postupuje vpřed nezadržitelným tempem, si můžeme uzpůsobovat formy zábavy dle našeho gusta přesně našim tužbám a potřebám na míru.

Televize
Zdroj foto: Said Marroun / Shutterstock.com

Streamovací kanály

Začněme streamovacími službami, které se už staly stálicí většiny domácností. Pamatujete si na doby, kdy se chodilo s očekáváním do DVD půjčoven, jaký titul bude k mání? Anebo to nekonečné čekání na uvedení nového dílu oblíbeného seriálu na televizní stanici? Co vyčkávání do ranních nočních hodin kvůli časovému posunu na hokejový přenos z druhé části zeměkoule?

To vše se změnilo s příchodem streamovací zábavy, kdy si diváci diktují sami svoje preference a zábavní průmysl na to bleskově reaguje. Na výběr je z ohromné škály těchto služeb, jenž vyskakují na povrch jako houby po dešti, a jelikož není většina z nich zdarma, rozhodujeme se nejen na na základě ceny za předplatné, ale především kvůli nabízenému obsahu, jazykovým možnostem. Jedničkou je Netflix, těsně v závěsu řada ostatních, jako je Disney+, Apple TV+, Twitch, Vevo, Hulu, Amazon Video, HBO Max, Prime Video, Starz, ESPN Plus a jiné. Nově v letošním roce CNN uvádí CNN+ a do Evropy přichází Sky Showtime, jenž nabídne kompilaci programů a přenosů od značek Sky, NBCUniversal, Peacock, Universal Pictures, Paramount+, Showtime, Paramount Pictures a Nickelodeon – diváci se mohou tedy už teď těšit na další rozšířenou nabídku prvotřídní podívané.

Populární podcasty

Podcasty nejsou žádnou novinkou, daly by se vysledovat do 80. let minulého století v podobě jakýchsi audio blogů na rozhlasových stanicích, jenž se i často předtáčely. Podcasting jako takový začal přes iPod v roce 2004 a dnes jich máme na výběr ohromné množství na internetu, třeba na YouTube, anebo v podobě vlastní webových stránek či aplikací.

Nejpopulárnějším světových podcastem za uplynulý rok 2021 byl vyhlášený podcast The Joe Rogan Experience. Na české scéně byly vyhlášené nejlepší podcasty pro rok 2021 ve veřejnoprávní oblasti, tohle jsou první tři: Vinohradská 12, Host Lucie Výborné a ČT Sport/Fotbal fokus. Z autorských podcastů jsou to: Opravdové zločiny, U kulatého stolu a Brocast.

Podcast
Zdroj foto: Alex from the Rock / Shutterstock.com

Tematické aplikace

Někdo potřebuje starou dobrou televizi a gauč. Ti, kteří jsou často v pohybu a musí moudře hospodařit se svým časem, dávají mnohdy přednost aplikacím na svých mobilních zařízeních. Někdo se mrkne ráno na Facebook ještě předtím, než si uvaří první kávu. Tak nepostradatelné se pro lidi aplikace stávají. Díky aplikacím si vezmeme oblíbenou lekci tai-či do místního parku s sebou, zahrajeme si hru nebo oblíbený duševní sport jako poker nebo šachy po cestě do práce nebo na schůzku, kterou už máme zaznamenanou v Google kalendáři. Bankovní úkony, učení nových jazyků, sledování tempa a počet uběhnutých kilometrů či večerní meditaci pro dobrý spánek na večer. Aplikace nás doslova provázejí od rána do večera, je jen na nás, jak si vybrat ty pravé, aby nám přinášely radost a užitek.

Virtuální cestování a zážitky

Nesmíme zapomenout na čím dál tím populárnější a kvantovým skokem rostoucí oblast virtuální reality. Země je obrovská, času není nikdy dost a ne vždy se také shodneme s partnerem nebo přáteli, kam se chceme vydat za dobrodružstvím anebo odpočinkem. Tohle vyřešil trend virtuálního cestování, jenž probíhá nejenom za účelem navštěvování různých zemí, ale i specifických kulturních míst, kam by se často jedinec z mnoha důvodů ani nedostal. Kdo by netoužil nakouknout v rámci virtuální prohlídky Dubaje přímo do šejkova letního síla Umm Al Sheif Majlis, navštívit vyhlášenou uměleckou čtvrť Alserkal Avenue nebo tamější muzeum? Platforma Dubai 360 tohle svým uživatelům nabízí a mnohem víc. Nesmírně žádoucí je návštěva egyptských pyramid či vzdálených a nehostinných míst jako zimní Bajkal, nebo balónové létání. Mnohá světová muzea si trend dobře uvědomují a milovníkům umění teď umožňují návštěvy, nechybí Muzeum J. Paula Gettyho v Los Angeles s impozantní sbírkou děl, jenž vznikala během uplynulých šesti tisíc let, ani Vatikánské muzeum v Římě s prohlídkou Sixtinské kaple a celého Vatikánu, jihokorejské Národní muzeum moderního a současného umění s exponáty od umělců jakým byl Joseph Beuys či Warhol. Virtuální realita nám tedy skvěle slouží k pobavení, ale také k nasbírání nových zážitků a znalostí.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.