Vybíráme ideální valouny do zahrady

Valouny do zahrady pořídíte ve všech barvách. Bez starostí a nutné každodenní údržby se pak můžete kochat pohledem na váš pozemek. Ozdobné kameny fungují ve všech měřítkách, pojďte si přečíst o pár nápadech.

valouny
Zdroj foto: Jarous / Shutterstock.com

Neobyčejné jsou valouny do zahrady

Rozmanité zbarvení a tvorba klidné atmosféry jsou výsadou valounů do zahrady. Jejich zakulacené tvary vytváří uklidňující harmonii mezi živou a neživou přírodou. Každý minerál nebo hornina urazí dlouhou cestu, než se stane valounem. Na první pohled jsou obyčejné, ale když se zakoukáte do kačírku, vždy se objeví nějaký kamínek, který vás zaujme.

Jak umístit valouny do zahrady?

Pokud chcete mít mezi valouny na zahradě spokojené rostliny, a přitom mít klid od věčného vytrhávání plevele, plánujte celý proces už během přípravy projektu. Samozřejmě začněte vyhloubením prostoru, kam vsypete kameny. Pak přijde na řadu geotextilie a vystřižení děr pro květiny a stromy, společně s jejich zasazením. Jako poslední krok přidejte valouny do zahrady. Je dobré dodržovat tento postup, vyhnete se zašpinění valounů.

Bílé valouny na zahradu

Když si vybíráme valouny do zahrady, je potřeba si ujasnit, jestli chcete tvořit v jednom barevném tónu nebo dynamickém kontrastu. Bílé valounky Thassos ve slunečním svitu vyloženě září odrazem světla od drobných lesklých plošek. Slavná Bianco Carrara je z Alp a je velmi decentní volbou k bílým sochám a skulpturám. Oba tyto mramory se dají využít i do cestiček a jako výplně více či méně rozsáhlých ploch.

Růst růží podpoří ty správné valouny do zahrady

Pokud toužíte po odstínech červené a hnědé, je k mání z Řecka pocházející Rouge Royal. Základní hmota má vínové zbarvení a je protkaná bílými žilkami. Naproti tomu jednotnou a jemnou růžovou až oranžovou barvu mají valouny do zahrady Rosso Verona. Pochází z italského Toskánska. Úžasně ladí k růžím, které potřebují pro své kvetení i dostatek vápníku, který se z obou mramorů při dešti postupně uvolňuje. Zakoupením podpoříte nejen estetičnost vaší zahrady, ale i bohatý růst vašich růží.

Černá elegance v podobě valounů na zahradu

Temně černé valounky Nero Ebano si zaslouží pozornost, protože tato elegantní varianta krystalického vápence dokáže vykouzlit kontrast snad ke všem barevným variantám květin. Ale je potřeba zacházet s ním s rozmyslem. V horkých slunných dnech dokáže ještě výrazně zvýšit okolní teplotu. Proto se hodí do zastíněných koutů, kde jako protiklad umístíte bílou rostlinu. Nebo jej doplňte ke skalničkám, pro které jsou vysoké teploty přirozené.

Domácí kačírek jako univerzální valouny na zahradu

Jako poslední určitě stojí za zmínku náš typicky český kačírek. Prodává se v mnoha frakcích. Je jedním z nejuniverzálnějších zástupců valounů do zahrady. Je chemicky neutrální, obsahuje všechny barevné odstíny, proto se hodí opravdu kamkoliv. Díky enormní mechanické odolnosti je nejvhodnější i do masážních chodníčků. Pro malé děti je vybírání kamínků, které je zaujmou, skvělou zábavou za deště. Využití nalezne i v blízkém okolí domu jako výplň okapových chodníčků.

Kde nakoupíte valouny na zahradu?

Toto široké spektrum valounů do zahrady naleznete na e-shopu Stonex.cz. Prodej funguje po paletách od 100 kg a doprava je po celé České republice zdarma. Všechny produkty jsou pytlované a s praktickým uzávěrem v podobě ventilu. V případě, že vám zůstane zbytek valounů do zahrady, uchováte jej uzavřený v pytli a chráněný před přírodními vlivy. Na infolince čeká ochotný personál, který vám poradí s výběrem.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.