Proč je eliptický trenažér lepší než jiné nástroje ke cvičení?

V dnešní uspěchané době se čím dál častěji setkáváme s nedostatkem času na pravidelné sportovní aktivity. Právě domácí cvičení se tak stává vítanou alternativou pro všechny, kteří chtějí zůstat fit a zdraví. A jedním z nejefektivnějších a zároveň šetrných způsobů, jak se doma hýbat, je bezpochyby eliptický trenažér.

Zdroj foto: Andrey Popov / stock.adobe.com

Jaké jsou hlavní výhody eliptického trenažéru?

Eliptický trenažér se pyšní řadou benefitů, díky kterým je pro domácí cvičení skvělou volbou. Jednou z největších předností je jeho šetrnost ke kloubům. 

Na rozdíl od běhu, při kterém dochází k nárazům a otřesům, eliptický trenažér simuluje chůzi po elipse, čímž eliminuje dopadový stres na klouby. To ocení zejména lidé s artrózou, nadváhou, po úrazech nebo ti, kteří se chtějí vyhnout nadměrnému zatěžování kloubů.

Dalším plusem je komplexnost tréninku. Eliptický trenažér zapojuje do akce více svalových skupin než například běžecký pás. Při cvičení aktivujete svaly nohou, hýždí, ale i středu těla a paží, pokud se budete držet pohyblivých madel. Získáte tak komplexní trénink celého těla.

Další velkou výhodou je také možnost regulovat zátěž a intenzitu tréninku. Eliptické trenažéry disponují různými úrovněmi odporu a nastavitelným sklonem, čímž si můžete přizpůsobit zátěž svým individuálním potřebám a cílům. Ať už jste začátečník, nebo zkušený sportovec, eliptický trenažér vám umožní cvičit v optimální intenzitě.

Kromě výše zmíněného nabízí tento skvělý nástroj i další benefity. Například možnost chůze pozpátku, která zapojuje jiné svalové skupiny a zvyšuje tak komplexnost tréninku. V neposlední řadě je eliptický trenažér tišší než běžecký pás, což ocení nejen vaše uši, ale i sousedé. 

Jak vybrat ten správný eliptický trenažér?

Eliptické trenažéry mají několik typů a druhů a výběr tak může být náročný. Aby vám nový stroj sloužil co nejlépe a splňoval vaše očekávání, je důležité zvážit několik klíčových faktorů:

 1. Rozměry a prostor
 2. Než se zamilujete do eliptického trenažéru s mnoha funkcemi, ujistěte se, že máte dostatek prostoru pro jeho umístění. Změřte si dostupnou plochu a nezapomeňte na místo pro pohodlný pohyb během cvičení.  Zvažte také výšku stropu, abyste se při cvičení necítili stísněně.
 3. Nosnost
 4. Každý eliptický trenažér má stanovenou maximální nosnost, kterou je důležité respektovat. Vyberte si model s takovou nosností, která s rezervou překračuje vaši hmotnost. Tím zajistíte stabilitu a delší životnost stroje.
 5. Typ zátěžového systému
 6. Existují dva hlavní typy zátěžových systémů:
 • Magnetický: Cenově dostupnější varianta, která nabízí plynulý a tichý chod. 
 • Elektromagnetický: Poskytuje přesnější nastavení zátěže a širší škálu tréninkových programů. Je však o něco dražší.
 1. Funkce a programy
 2. Moderní eliptické trenažéry disponují řadou funkcí, které zpříjemňují a zefektivňují trénink. Mezi nejoblíbenější patří tyto:
 • Měření tepu: Umožňuje sledovat tepovou frekvenci a optimalizovat tak intenzitu tréninku.
 • Tréninkové programy: Nabízejí přednastavené tréninkové profily pro různé cíle (spalování tuků, zlepšení kondice, atd.).
 • Možnost připojení k aplikacím: Umožňuje propojit trenažér s chytrým telefonem nebo tabletem a sledovat tak pokrok, soutěžit s přáteli nebo využívat interaktivní tréninkové platformy.
 1. Cena
 2. Cena eliptických trenažérů se liší v závislosti na funkcích, značce a kvalitě zpracování. Stanovte si rozpočet a hledejte model, který vám nabídne nejlepší poměr ceny a výkonu.

Nezapomeňte na „zkušební jízdu

Než se pro eliptický trenažér definitivně rozhodnete, doporučujeme si ho vyzkoušet v prodejně. Věnujte pozornost plynulosti chodu, stabilitě stroje a ergonomii madel.

Výběr eliptického trenažéru je individuální záležitostí. Pečlivě zvažte své potřeby, cíle a finanční možnosti a vyberte si model, který vám bude vyhovovat po všech stránkách.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.