Tipy, jak se zbavit vrásek? + vhodná prevence

Obličejové vrásky jsou nevyhnutelným vedlejším účinkem stárnutí, nikoli zdravotní problém, jak by se mohlo zdát. Někteří lidé však chtějí vrásky redukovat nebo se jich zbavit.

Řada ošetření a postupů může pomoci předcházet a zbavit se vrásek.

Jak vrásky vznikají?

Vrásky jsou výsledkem stárnutí pokožky a ztráty objemu – a jsou zcela přirozené. Pokožka se postupem času ztenčuje kvůli nižší produkci kolagenových a elastinových proteinů.

Toto zpomalení také způsobí, že pokožka bude méně odolná vůči poškození. Existuje několik věcí, které může člověk udělat doma, aby minimalizoval riziko vzniku vrásek nebo pomohl zvrátit známky stárnutí.

Vrásky způsobují také různé zlozvyky – této tematice jsme se již věnovali v předchozím článku.

Denní péče o pleť

Pravidelné zvlhčování pokožky může zabránit suchu a snížit riziko tvorby vrásek. Je důležité používat produkty k péči o pleť, které odpovídají potřebám pokožky. Použití příliš velkého množství produktů na pokožku, zejména více než jeden produkt proti stárnutí, může dráždit pokožku, což zvyšuje viditelnost známek stárnutí.

Chemický peeling

Tento proces může snížit mnoho známek stárnutí na obličeji, rukou, krku a hrudníku. Tato ošetření fungují na principu odstranění vrstev kůže.

Zdroj foto: Rido / Shutterstock.com

Laserová terapie

Laserový resurfacing poskytuje nejrychlejší výsledky ze všech nechirurgických metod napínání pokožky. Po uzdravení bude během 2 týdnů viditelný úbytek vrásek. Přichází však s odstávkou 5–7 dnů.

Spánek

Studie prokázaly, že určité spánkové polohy mohou přispět k vráskám na obličeji. Existují způsoby, jak pomoci minimalizovat riziko vzniku vrásek během spánku:

 • spaním na zádech,
 • použitím speciálního polštáře, který snižuje deformaci obličeje během spánku,
 • použitím hedvábného polštáře.

Jak vráskám předejít?

 1. Přestaňte kouřit – Podle Americké akademie dermatologické asociace (AAD) kouření zrychluje proces stárnutí pokožky.
 2. Vyhněte se stresu – Vyhýbání se stresu je klíčem k prevenci vrásek. Když je člověk ve stresu, jeho tělo uvolňuje hormon zvaný kortizol, který může rozkládat kolagen v kůži.
 3. Pijte méně alkoholu – Alkohol může způsobit dehydrataci – to může pokožku vysušit, a následně bude vypadat starší.
 4. Omezte cukr – Strava obsahující hodně cukru nebo jiných rafinovaných sacharidů může urychlit stárnutí. Doporučujeme se právě takovým pokrmům a nápojům striktně vyhnout.
 5. Neopalujte se – Opálení, ať už slunce nebo ze solária, způsobuje vystavení škodlivým UV paprskům. Tyto paprsky ze slunce urychlují stárnutí a způsobují vrásky, stařecké skvrny, skvrnitou pleť, a dokonce rakovinu kůže.
 6. Chraňte pokožku opalovacími krémy – Lidé by měli používat opalovací krém s ochranným faktorem proti slunečnímu záření (SPF) nejméně 30. Měli byste jej aplikovat na veškerou pokožku, jíž nezakrývá oděv, a kterou vystavujete povětrnostním vlivům.

Zdravou stravou proti vráskám

Zdravá strava plná potravin bohatých na antioxidanty může pomoci snížit vrásky. Antioxidanty chrání pokožku před volnými radikály, které mohou způsobit vrásky a poškození pokožky.

Potraviny, co obsahují vysoké hladiny antioxidantů, jsou:

 • borůvky,
 • řepa,
 • pekanové ořechy,
 • špenát,
 • artyčoky,
 • kapusta,
 • hořká čokoláda.

Vrásky v různých částech těla

Když se mluví o vráskách, obvykle se myslí na vrásky na obličeji. Ty se ale mohou objevit na různých částech těla.

Většina vrásek se obvykle objevuje na oblastech, co jsou nejvíce vystaveny slunci, včetně obličeje, krku, hřbetu rukou a paží.

Ruce

Každodenní nanášení krémů na opalování může zabránit rozvoji vrásčité pokožky. Léčba, jak se zbavit vrásek na rukou, může zahrnovat:

 • používání krémů na ruce s retinolem nebo kyselinou glykolovou před spaním,
 • podstupování lehkého chemického peelingu každé 1 až 3 měsíce,
 • podstoupení laserové ošetření.

Dekolt

Kůže hrudníku je tenčí než kůže na zbytku těla, takže je náchylná k poškození sluncem.

Téměř všechna ošetření obličeje člověka jsou bezpečná také pro oblast hrudníku, včetně mikroskopických jehly, laserů, chemických peelingů a určitých typů výplní.

Vrásek se nemusíte bát, můžete proti nim bojovat, tak hurá do toho!

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.