Vitamin D: Proč je důležitý a kde ho najdete?

Vitamin D patří k těm nejdůležitějším a nejčastějším vitamínům, který se v lidském těle nachází a zároveň ho tělo potřebuje k celkovému zdraví. Tělo vitamin D jednoduše potřebuje.

Zdroj foto: FotoHelin / Shutterstock.com
Zdroj foto: FotoHelin / Shutterstock.com

Kdo se má ale vyznat v tom, jaká forma vitamínu je pro zdraví ta nejdůležitější, a hlavně kde jej sehnat? Podívejte se na ty nejdůležitější informace o tomto druhu vitamínu.

Vitamin D2 a D3

Vitamin D je známý především tím, že se rozděluje na několik druhů, mezi něž patří dva nejdůležitější typy, které zachraňují celkové fungování těla. Jedná se o vitamin D2 a vitamin D3.

  1. První z nejdůležitějších typů vitamínu D je právě ten s označením D2. Jedná se o rostlinný typ, který se nachází většinou právě v rostlinách. Aby se dobře vstřebal do lidského organismu, je nutné použít spíše vitamin D3.
  2. Ten je naopak živočišného původu a tělo jej mnohem lépe tráví. Organismus ho získává především ze slunečních paprsků, především pak z UV záření. Proto se také pro získávání dostatečného množství vitaminu D3 doporučuje například navštěvování solárií nebo chození do přírody na slunce.

Proč je důležitý vitamin D?

Nejdůležitější vlastností tohoto vitamínu je schopnost vstřebávat vápník a fosfor přímo do krve. Tam se totiž udržuje hodnota minerálů nejlépe a dostává se mnohem lépe přímo do kostí i dalších částí. Toto vstřebávání je nutné pro dostatečný vývoj kloubů, kostí i zubů. Důležité je také pro kojicí a těhotné ženy, pro malé děti při jejich vývoji a také pro seniory, u nichž jsou pevné kosti nadmíru důležité.

Pozitivní účinky vitaminu D

Mimo dobré vstřebávání a udržování hladiny vápníku a fosforu v těle udržuje dostatek vitamínu D také správný stav kostí, svalů i celkový imunitní systém. Pomáhá také při procesu dělení buněk.

Nejvíce doporučovaný je v dnešní době vitamin D především pro malé děti a kojence. Miminka totiž vitamin D potřebují pro správný vývoj a růst. Dnes již každá pediatrička předepisuje malým dětem doplňování vitamínu D již od narození, vedle receptu však může maminka koupit sama jakýkoliv doplněk stravy.

Důvod je prostý. Doplňkem stravy se snaží maminky předejít nedostatku tohoto vitamínu. Ten totiž může mít negativní vliv na vývoj kostí, kloubů, pozdějších zubů i svalů. Malé miminko se totiž rodí s chrupavkami, které se až později mění v silné kosti. Aby se tak stalo, je nutná dávka vápníku a fosforu. Problémy s vývojem kostí jsou zaznamenané z 19. století, kdy byl nedostatek vývojových minerálů přisuzován nemoci křivice.

Zdroj foto: Tatjana Baibakova / Shutterstock.com
Zdroj foto: Tatjana Baibakova / Shutterstock.com

Jak doplnit vitamin D?

V zimních měsících není možné doplnit velké množství vitamínu D ze slunečních paprsků, proto se také v zimě nejvíce navštěvuje solárium. UV záření však není jediný zdroj tohoto druhu vitamínu. Abyste ho doplnili a dodali tělu dostatek minerálů i posílili celkovou imunitu, můžete do jídelníčku zařadit více potravin, v nichž se vitamin D přirozeně vyskytuje.

Nejznámějšími potravinami s obsahem vitamínu D jsou mořské ryby a dary moře, zejména pak ústřice nebo krevety. Tučné ryby a rybí olej patří také k doporučeným potravinám. Lékaři však doporučují také vnitřnosti, zejména hovězí játra a samozřejmě vaječné žloutky. Tyto dvě potraviny se doporučují pro těhotné a kojicí ženy. Pokud chcete doplnit vitamin D, můžete také skrze mléčné výrobky či máslo.

Zbavte se depresí a předejděte rakovině

Mezi nejpozitivnější účinky při dostatečném obsahu vitamínu D v těle se řadí například vymizení depresí, čemuž nasvědčuje i fakt, že lidé žijící na slunečnější straně planety jsou šťastnější. Dostatek vitamínu D pomáhá také mnohem lépe překonat případnou léčbu rakoviny, předchází také stařecké demenci nebo Alzheimerově chorobě.

Vitamin D je zkrátka pro tělo naprosto nezbytný.

Zdroj: vitalia.cz, healthline.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.