Jak zesvětlit tmavou místnost? 6 jednoduchých tipů

Trápí vás tmavá místnost a nevíte si rady, jak ji zesvětlit? Máme pro vás pár inspirací, jak tenhle problém vyřešit. Zkuste některý z tipů a hned bude vaše místnost jasnější a světlejší. Je velice důležité, abyste se ve svém prostředí, kde trávíte nejvíce času, cítili dobře.

Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

Původ tmavých bytů

Nejčastější důvody, proč je místnost v bytě či domě tmavá, jsou 2.

  1. Ty, které můžete sami ovlivnit,
  2. a ty, které neovlivníte, ale můžete s nimi pracovat.

Pokud bydlíte na sídlišti, kde jsou paneláky blízko u sebe, je možné, že vidíte pouze do oken sousedům. Tím se do vašich oken nedostává dostatek slunečního světla.

Tahle situace může také nastat v případě, kdy bydlíte v domečku na vesnici, který je umístěn v údolí, kam slunce ani nedosáhne. Ovlivnitelné případy jsou, pokud stavíte domeček od základů a můžete si sami zvolit, kam budou směřovat okna a jakou velikost zvolíte. Pokud jste získali byt po bývalých majitelích a nejste spokojeni s jejich rozhodnutím, můžete si byt jednoduše proměnit a prosvětlit podle našich tipů.

Závěsy a záclony

Častou chybou, kterou děláme, je, že volíme mohutné závěsy a záclony, které nepropouští dostatek světla do místnosti a spíše ji stíní. Záclony už pomalu vychází z módních trendů, nahrazují je rolety a žaluzie. Velikou výhodou těchto nových trendů je, že jsou snadno udržitelné a neusazuje se na nich tolik prachu. Pokud potřebujete více světla, jednoduše žaluzii vytáhnete a máte dostatek světla, který jste potřebovali.

Tip: Doporučujeme moderní rolety na střešní okna od termotecheshop.cz

Interiérové dveře

Maté byt se spoustou dveří? Nebylo by vhodné některé z nich vyměnit za dveře s prosklením, kdy si můžete zvolit odstín skla, a podle toho ovlivnit i světlo v jednotlivých místnostech? Důležité je volit světlé odstíny barev, které vám s problémem jistě pomůžou a zajistí vám tím optické zvětšení prostoru.

Zvolte správnou barvu

Máte malou místnost, kde není dostatek přírodního světla? Zkuste zvolit světlejší odstíny barev při malování. Nedostatek světla má totiž veliký vliv na naši psychiku. Proto je možné, že se ve svém pokoji, pracovně nebo jiné místnosti, která není dostatečně prosvětlená, můžete cítit bez nálady, podráždění a unavení. Co s tím něco udělat? Jednou z nejlehčích variant je bílá barva, kterou nic nezkazíte.

  • Bílá barva každou místnost projasní a také opticky zvětší.
  • Pokud se nebojíte barev, můžete také vyzkoušet světle šedou nebo různé pastelové barvy, jako například světle růžovou, modrou, žlutou.
  • Určitě neuděláte chybu, pokud zvolíte světle béžovou, která vám místnost projasní a také zároveň působí příjemně teplým tónem.

Nábytek a doplňky

Velikou roli hraje také správně zvolený nábytek. Vybírejte světlé kousky nábytku, které vám budou prostor ještě více zesvětlovat. Pokud by na vás bylo světlých barev už moc, zkuste je doplnit decentními doplňky. Vhodným dekorem nábytku jsou světlé odstíny dřeva.

Zrcadlo jako odraz světla

Mnoho lidí také řeší tyhle nepříjemné situace odrazem světla. Proto je vhodné volit zrcadla naproti oknu, jelikož působí jako přírodní svítidla. Je vhodné využít co největší plochu zrcadel. Kromě závěsných zrcadel můžete použit i veliké kusy nábytku se zrcadlem, jako například šatní skříně. Vhodným rozjasňovačem jsou také skleněné prvky. Zkuste použít skleněné odkládací či konferenční stolky.

Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Správné osvětlení

Velikou roli hraje také správné osvětlení místnosti. Každý z nás volí především tu nejlevnější variantu. Co takhle najít zároveň levnou, ale chytrou variantu?

  • Většina lidí řeší osvětlení závěsným lustrem, ale to pro efektivní osvětlení nestačí. Je důležité pečlivě promyslet jednotlivá osvětlení, aby nám nevznikla tmavá místa.
  • Tuhle situaci můžeme řešit světelnými doplňky. Většinu z vás napadne, že budou mít pravděpodobně velikou spotřebu, ale naopak tím ušetříte, jelikož můžete snížit výkon hlavního zdroje.
  • V dnešní době jsou velice moderní osvětlené skříňky, dekorativní lampy či světýlka, která si můžete nastavit podle vašich představ.

Světla není nikdy dost a je důležité pro vaši pohodu.

Zdroj: nakup-nabytek.cz, slovaktual.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.