Svářečka přijde vhod každému kutilovi. Jak ji vybrat?

Každý kutil jistě potvrdí, že jsou situace, ve kterých se vyplatí mít svářečku po ruce. Může se hodit například tehdy, kdy chcete opravit branku u plotu, svařit konstrukci u zahradní houpačky nebo se pustit do výroby pergoly. Jakmile je potřeba spojit dva různé materiály, je svářečka perfektní společnice. Podle čeho vybrat tu pravou?

Zdroj foto: Blue Planet Studio / Shutterstock.com

Jaký typ svářečky hledáte?

Nejdříve je potřeba si ujasnit, jaký typ svářečky vlastně hledáte. Rozdělují se totiž do několika kategorií – trafosvářečky, polyfúzní svářečky a invertory.

Trafosvářečky pracují na střídavý proud a vystačí si se zásuvkou 230 V. Jsou vhodné pro použití stabilně na jednom místě. Polyfúzní svářečky jsou určené na plastové trubky, dobře se s nimi pracuje ve stísněných prostorách a lze je použít na všechny termoplasty. Taková inventorová svářečka je výrazně lehčí, její součástí je spínaný zdroj, který střídavé napětí přeměňuje na vysokofrekvenční. Je vhodná nejen na montáže, ale i do dílny nebo třeba na zahradu.

Parametry, které byste měli sledovat při výběru

Nejdůležitějším parametrem je tzv. zatěžovatel neboli výkonová využitelnost. Zatěžovatel udává, jakým proudem a při jaké teplotě okolí můžete svářečku používat, dokud nedojde k vypnutí – tepelné ochraně svářečky.

Pokud jde o výkon, běžný kutil si bohatě vystačí se svářečkou mající příkon od 2000 do 5000 W. Pro profesionální použití se doporučují svářečky s příkonem nad 7500 W.

Při výběru svářečky sledujte mimo jiné také maximální svářecí proud. Tento údaj vám určuje, jaký proud je zapotřebí ke svařování určitého materiálu. Tenčí materiály svaříte s využitím 100 A.

Jaké existují technologie svařování?

Na co určitě nesmíte zapomenout, je technologie svařování. I zde je několik možností a každá z nich se trochu liší. Zároveň platí, že každému kutilovi (i profesionálovi) může při práci vyhovovat něco jiného.

MMA technologie je vhodná pro ocelové materiály. Svařuje elektrickým obloukem, používají se při něm obalované svařovací elektrody. Sváry nejsou zrovna vzhledné a je nutné je začistit. MMA technologie využívají trafosvářečky a inventorové svářečky.

Technologie MIG-MAG je ve srovnání s metodou MMA poněkud produktivnější. Využívá se pro svařování tenčích plechů a je také hodně oblíbená v karosářském průmyslu. Taví se elektrickým obloukem a interní plyn chrání samotnou tavnou lázeň. Svára je čistá bez trusky. Tuto technologii využívají CO2 svářečky a svářecí invertory.

Třetí technologií je MMA-TIG. Funguje podobně jako technologie MIG-MAG a je při ní rovněž potřebný samostatný přívod ochranného plynu. Je vhodná pro svařování oceli, niklu, slitin mědi a dalších materiálu. Technologii MMA-TIG využívají svářecí invertory a kombinované svářečky.

Zdroj foto: MossStudio / Shutterstock.com

Je důležité sledovat hmotnost a velikost?

Pro někoho může být rozhodujícím faktorem při nákupu svářečky také její hmotnost a velikost. Zamyslete se nad tím, jak budete svářečku nejčastěji používat. V případě, kdy ji umístíte na jedno místo a nebudete s ní hýbat, můžete zvolit i těžší model. Svářečky pro profesionální použití mohou vážit víc jak 80 kilogramů, pro kutilské použití pak cca 20 kilogramů. Pokud ale víte, že budete svářečku přenášet nebo ji při práci nosit s sebou, určitě oceníte nějakou lehčí společnici.

Které funkce se mohou hodit?

Při práci se svářečkou vám mohou přijít vhod i některé šikovné funkce. Oceníte možnost regulace výkonu teploty a vzduchu – tato funkce bývá nejčastěji součástí polyfúzních svářeček. Funkce ARC Force dává svářečce možnost regulovat proud podle parametrů oblouku a tím vytvářet rovnoměrné linie svaru. Někteří kutilové jsou rádi, když jimi vybraný model disponuje funkcí Anti Stick – tato funkce brání přilepení elektrody ke svařovanému materiálu.

Zdroj obrázku 2: MossStudio / Shutterstock.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.