Skitouring otevřený ženám

I když to tento rok zatím slibně nevypadá, nic nám nebrání vyrazit k sousedům, nebo ještě dál do vysokých hor, kde o sníh není nouze. Klasické lyžování, nebo ježdění na snowboardu se dostává do pozadí, protože i ženy 21. století touží po troše adrenalinu, a to i v zimním období. To, že se na lyžích dá po horách chodit a nejen jezdit, víme už od konce 19. století.

Dva muži na lyžích vyšplhali na třítisícovku a od té doby se rozjela vlna skitouringu. Jedná se vlastně o formu lyžařské turistiky, kterou můžete jakkoliv pojmout. Ženy milující procházky si mohou zpříjemnit odpoledne s trochu vyšší fyzickou náročností, kdežto výkonnější sportovkyně mohou vyrazit dobývat ty nejvyšší štíty, na které si jen věří.

Zdroj foto: zedspider / Shutterstock.com

Z lyžařských na vysokohorské trasy

Aby „přechod“ z oblastí lyžařských tras na vysokohorské trasy proběhl bezpečně, jsou nutné znalosti o rizicích na horách, specializované vybavení a schopnost jej používat. To jsou přesně stejné znalosti, které ženy potřebují při plánování výletů mimo komfortní zónu. Patří sem možnost používat lavinové ABC (detektor, sonda, lavinová lopata), pohyb v mačkách a brzdění cepínem, volba správné trasy nájezdu a sestupu s přihlédnutím ke sněhovým podmínkám a lavinovému riziku. Samozřejmě je také nutné vědět, jak se na skitouringových lyžích správně pohybovat technikou zatáčení, stejně jako schopnost lyžovat mimo sjezdovky.

Technika skitouringového lyžování nám umožňuje jet prakticky kamkoli, a tím vidět více, a přitom je rychlejší formou pohybu než jízda na sněžnicích nebo chůze. K tomu nezávislost na lyžařských vlecích, bližší kontakt s přírodou a lyžování v čerstvém, neupraveném sněhu. Nejlepší vybavení pro skitouring najdete na https://sportano.cz/skitouring.

Tato forma cestovního ruchu se v poslední době velmi dynamicky rozvíjí. Před pěti, šesti lety se takovému lyžování věnovali jen horští cyklisté a hrstka kvalifikovaných sportovních nadšenců. Nyní je stejně populární jako jízda na motorce v létě, a pomalu se dostává do obliby i u ženského pohlaví.

Před pěti, šesti lety se takovému lyžování věnovali jen horští cyklisté a hrstka kvalifikovaných sportovních nadšenců. Nyní je stejně populární jako jízda na motorce v létě, a pomalu se dostává do obliby i u ženského pohlaví. Podívejte se na zimní sportovní vybavení na https://sportano.cz/zimni-sporty.

V kteroukoli denní i noční dobu si mohou jet odpočinout na lyžařské túry, což je variace klasického lyžování, při kterém vám speciálně navržené vybavení umožní pohodlně vyjet do kopce a následně sjet horský svah s adrenalinem a větrem v zádech. Pokud se zajímáte o zimní sporty, pak byste měli mít kvalitní sportovní vybavení. Navštivte stránky https://sportano.cz.

Oblečení na skitouring

Jak se má žena obléknout na lyžařské túry? Začněme od začátku, tedy správným termoaktivním prádlem. Je to mikina s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty. Má dvojí funkci, jednak chrání před nepříjemným chladem a jednak je určena k odvodu vlhkosti nahromaděné při cvičení z povrchu pokožky. Termoaktivní prádlo může být vyrobeno jak ze syntetických materiálů, tak z přírodní merino vlny nebo ze směsi těchto dvou typů vláken. Každá možnost má své výhody i nevýhody, příznivce i odpůrce, ale v posledních letech si merino oblečení získává stále více příznivců. Není divu, merino prádlo poskytuje přirozenou termoregulaci, díky které se budou cítit pohodlně při aktivitě i odpočinku na sjezdovce. Vlákna jsou příjemná na dotek a zaručují ochranu před nepříjemnými pachy. Nemusí se tedy bát, že se nebudou svěží ani po celém dni na sjezdovce.

V dnešní době všech závislostí dává skitouring velkou dávku nezávislosti. Dámy jezdí na hory, když mají čas. Nejsou omezeny dojížděním, provozem železnice, sednou do auta a jen si obléknou výstroj a vyrazí do hor a zažijí příjemnou fyzickou námahu. Hned se cítí svobodné – jen příroda a ony.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.