Shiba inu | Co je třeba vědět před jeho pořízením

Shiba inu (v českém přepise šiba inu) je poměrně malé ale nesmírně hravé plemeno, jež bylo původně šlechtěno pro lovecké účely. Ze všech dalších „inu“ jsou právě šiby těmi nejmenšími, díky čemuž si je velice snadno zamilujete a propadnete jejich hravé nátuře. Náš dnešní článek proto věnujeme informacím o tomto nádherném psovi. Dozvíte se v něm, co obnáší péče o něj, jaké má chování i vše, co je potřeba k jeho výcviku.

O shiba inu

Předci japonského psa shiba inu byli na japonské ostrovy přivezeni pravděpodobně již mezi lety 7 000 až 8 000 př. n. l. ze staré Číny. Vznik samotného plemene se potom datuje někdy do roku 300 před našim letopočtem, kdy se původní psi zkřížili se psy přistěhovalců a vznikly tak první psi se špičatými uši.

pes shiba inu
Zdroj foto: Sergiy Palamarchuk / Shutterstock.com

Shiba inu tedy patří do řádu japonských špiců, které bylo v roce 1934 dokonce prohlášeno za japonský národní poklad. V Česku byl jeho výskyt zaznamenán poprvé roku 1989, kdy k nám byla z Nizozemska přivezena první fenka shiba inu.

Zvažujete-li pořízení tohoto nádherného japonského špice, připravte se na to, že se nejedná o lacinou záležitost. Cena shiby inu se totiž pohybuje okolo 30 000 až 60 000 Kč v závislosti na tom, jakou využijete chovnou stanici. Dalších přibližně 20 000 Kč je potřeba si vyčlenit na všechny potřeby pejska během prvního roku jeho života.

Vzhled shiba inu

Shiba inu je poměrně malý pes. Velikost shiby inu nedosahuje v dospělosti více než 40 cm, což z něj dělá opravdu roztomilého společníka. Shiby mají hustou a tuhou srst s podsadou. Zajímavostí na nich je poměrně zvláštně tvarovaná lebka, která má velice výrazné čelo. Ouška shiby inu jsou špičatá a vztyčená, jeho nos je pak prakticky vždy černý s relativně velkými nozdrami.

Shiba inu svým vzhledem velice připomínají lišku. Jsou velmi dobře osvalení, avšak přes hustou srst to příliš vidět není. Velmi ladně a plynule se pohybují a obvykle mají zakroucený ocas, jenž se koncem dotýká hřbetu.

Akita inu vs. shiba inu – rozdíl

Mnoho lidí si mezi sebou tyto dvě japonská plemena plete a vůbec není divu. Na první pohled jsou od sebe prakticky nerozeznatelní. Tedy až do té doby, než je postavíte vedle sebe. Shiba inu je totiž o poznání menší. Níže jsme si proto pro vás připravili krátké srovnání těchto dvou plemen.

Shiba inu

  • Průměrná výška: 35-41 cm
  • Váha: 8-10 kg (psi)
    8-10 kg (fenky)
  • Věk dožití: 12 až 15 let
  • Srst: krátká podsada, tuhá a hustá krycí srst
  • Uši: vztyčené do špičky
  • Oči: tmavě hnědé

Akita inu

  • Průměrná výška: 61-67 cm
  • Váha: 30-50 kg (psi)
    28-40 kg (fenky)
  • Věk dožití: 10-12 let
  • Srst: krátká podsada, tuhá, hrubá a hustá krycí srst
  • Uši: vztyčené do špičky
  • Oči: tmavě hnědé

Jak si můžete z našeho srovnání shiby inu a akity inu povšimnout, akita inu je téměř dvakrát větší než shiba a váží minimálně 3x tolik, co shiby. Jelikož se ale jedná o velmi blízké příbuzné, jiný rozdíl ve vzhledu u nich ale prakticky nenajdete.

Barvy shiba inu

U shiby inu máte poměrně velké možnosti, co se barevných variant týče, přičemž těmi nejvyhledávanějšími jsou:

  • černá shiba inu,
  • hnědá shiba inu,
  • červená,
  • bílá.

U všech těchto variant je nutné, aby byla jejich srst v konkrétních místech na těle (líce, spodek čelisti, krk, hrudník, břicho, spodní strana ocasu a vnitřní strana nohou) zabarvená do běla. Toto zbarvení se japonsky nazývá „urajiro“ (uradžiro – doslova „bílý podklad“) a je charakteristickým znakem všech těchto psů i fenek.

Povaha shiby inu

Shiby inu jsou velice sebevědomými psy, což je v jejich povaze opravdu citelně znát. Shiba si totiž ráda dělá, co se jí zrovna zachce a jen stěží to změníte. Na druhou stranu je velice loajální a živá a se svým páníčkem si dokáže vytvořit opravdu silné pouto, které jen tak něco neroztrhne. Charakter shiby inu odpovídá tomu, pro co byly tito psi vyšlechtěni, tedy k lovu drobných ptáků a zvířat v křovinách. Pokud jej tedy necháte bez vodítka pobíhat po louce, můžete si být jisti, že se rozběhne za prvním králíkem, kterého uvidí.

Díky své samostatnosti však shiby dokáží čekat na svého pána v bytě i dlouhé hodiny a jestliže psovi nachystáte dostatek vody a granulí, nebude ani nijak vyvádět. I přesto jsou však shiby poměrně vokálními psy, jež mají ve své zásobě širokou zásobu zvuků od štěkání, přes vytí, až po různé kňučení, kterým se na sebe snaží upoutat pozornost.

Mezi základní vlastnosti shiby inu tak patří:

  • tvrdohlavost,
  • loajalita,
  • ostražitost,
  • hravost,
  • sklony k lovu,
  • odtažitost vůči cizím lidem i zvířatům.

Shiba inu díky své povaze rozhodně není vhodnou volbou pro někoho, kdo od svého psa očekává bezmeznou poslušnost a naprostý obdiv. Jestliže ale dokážete k jeho charakterovým vlastnostem přistupovat s pochopením, odmění se vám absolutní loajalitou a láskou.

Shiba inu a děti

Zkušenosti se shibou inu napovídají, že je-li dostatečně socializována, nemá s s dětmi problémy, avšak jsou-li ještě příliš malé, shiba se k nim přeci jenom příliš nehodí. Shiby mají opravdu rády svůj prostor a na hraní nebo i jen pohlazení musí mít náladu. Ony samy si totiž určují, kdy je možné a kdy ne je pohladit, což úplně malé děti z jejího chování zkrátka nejsou schopny rozpoznat.

Štěně shiba inu

Štěňátka shiby inu jsou opravdu velice malá a ihned si vás získají svým podmanivým kouzlem a roztomilostí. Je však nutné si uvědomit, že shiby jsou od přírody velice odtažité, co se vztahu k ostatním lidem a zvířatům týče. Proto je nutné co nejdříve začít se socializací a naučit pejska na různé situace, jež jsou součástí každodenního života.

Štěně shiba inu
Zdroj obrázku: Anastasiia Cherniavskaia / Shutterstock.com

Jak jsme již také zmiňovali, shiby jsou velice tvrdohlavé, proto je také nutné přibližně od 8. týdne začít s výcvikem. Pokud jej totiž podceníte, budete mít se svým shiba inu problémy, které by mohly vést až k tomu, že jej už dále nebudete chtít. O výcviku shiby inu si více povíme v následující části článku.

Výcvik shiba inu

Výchova shiby inu vyžaduje poměrně hodně zkušeností. Shiby totiž nemají žádný zájem na tom potěšit svého pána a dokáží být opravdu velice tvrdohlavé. Dá se říci, že pokud z výcviku pro ně nic nekouká, zkrátka se do něj nebudou nijak angažovat. Je tedy nutné při výcviku disponovat opravdu velkou dávkou trpělivosti a důslednosti. Jestliže totiž některou z fází výcviku podceníte, můžete se s poslušným psem rovnou rozloučit.

Absolutně vyloučené je pak během výcviku hrubé chování či dokonce násilí. Shiby disponují vynikající pamětí a každou křivdu si dokáží zapamatovat, proto vězte, že jakmile se k shibě budete chovat hrubě, postaví si hlavu a už s ní nic nenaděláte. K tréninku je nutné přistupovat s dávkou empatie

Péče

U shiby inu je nezbytné alespoň jednou týdně přistoupit k vyčesávání jejich srsti, jinak se můžete v domě či bytě těšit na skutečnou záplavu chlupů. To plátí zejména na podzim a na jaře, kdy shiba inu línají a je nutné po kartáči sáhnout klidně i 2x týdně.

Chov shiba inu jinak není nijak náročný. Stejně jako každý pes potřebuje i shiba pravidelný pohyb, přičemž velice ocení především dlouhé procházky, ale i vytrvalostní běh vedle svého páníčka. Miluje pobyt na čerstvém vzduchu a měli byste mu jej být schopni dopřát každý den.

Pokud žijete ve městě a řešíte, jestli můžete mít svého shiba inu v bytě, máme pro vás dobré zprávy. Jestliže si na byt bude od štěněte zvykat a připravíte jej na všechny situace i členy bytu, nebude s tím mít problém. Díky své samostatnosti dokáže v bytě bez obtíží přečkat i dlouhé hodiny, než se vrátíte z práce. Při správné výchově je také relativně tichý a nebude tak rušit sousedy.

Krmení shiba inu

Hlavní součástí stravy shiba inu by mělo být maso. V krmivě by se tak měl vyskytovat co nejmenší obsah bílkovin. Na stravu ale jinak shiba není vůbec náročná, takže jí můžete granule tu a tam prohodit za kapsičky či konzervy. Dbejte také na patřičný pitný režim a nikdy nedovolte, aby miska s vodou vašeho psa zůstala dlouho prázdná.

Krmnou dávku pro shiba inu můžete rozdělit na 1 až 2 části během dne. Shiby obecně díky své malé velikosti příliš jídla nepotřebují. Záleží však samozřejmě na jejich věku i intenzitě fyzické aktivity. Štěňátkům dávejte raději menší porce víckrát za den. Jejich trávicí trakt je totiž velice citlivý a příliš jídla by mohlo způsobit jeho podráždění.

Zdraví a choroby shiba inu

Shiba inu jsou obecně velice zdraví psi a jsou-li opravdu čistokrevní, mají jen malou náchylnost k onemocnění dědičnými chorobami. I přesto se však u shiby může objevit například dysplazie kyčelního kloubu vinou nadváhy či nesprávně volené stravy nebo šedý a zelený zákal. Těmto problémům předejdete volbou vhodné stravy a pravidelnými návštěvami veterináře.

U tohoto plemena se však často můžete setkat s různými alergiemi, jež jsou obvykle způsobeny především plísněmi. Alergie se nejčastěji projevují vyrážkou, hnisavými výtoky z očí či uší a podobně. Pokud takový problém zpozorujete, okamžitě se obraťte na svého veterináře a proberte s ním další postup.

Proč si pořídit shiba inu

  • Je skvělým a milujícím společníkem
  • Nemá problém s žitím v bytě
  • Nade vše miluje svou rodinu
  • Je ostražitým hlídačem
  • Je velice čistotná

Proč si shiba inu nepořizovat

  • Při tréninku vyžaduje opravdovou důslednost a zkušenosti
  • Má teritoriální sklony a je velice tvrdohlavá
  • Je odtažitá k cizím lidem a zvířatům

Shiba inu vyžaduje trpělivost, kterou každý nemá

Jestliže uvažujete o tom, že si shibu pořídíte jako svého prvního psa, raději si to ještě pořádně rozmyslete. Shiby potřebují opravdu důsledné vedení v tréninku a dostatečnou socializaci, což zase vyžaduje zkušenosti a trpělivost, kterými bohužel každý nedisponuje. Jestliže ji ale dokážete zvládnout a pochopit její místy až vypočítavé chování, získáte krásného a milujícího psa, který bez problémů zapadne do vaší rodiny.

Nejčastější otázky

Co shiba inu jí?

Je potřeba si uvědomit, že díky tomu, že byly shiby vychovávány pro lov, jsou především masožravci. Jejich strava by se tak měla skládat právě především z masa. Vybírejte tedy granule s vysokým obsahem masa a nízkým podílem bílkovin. Sáhnout můžete i po konzervách a kapsičkách, nezařazujte je ale příliš často.

Zdroj: dogtime.com, petplan.co.uk, akc.org, dailypaws.comak


Více o jiných psích plemenech

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.