Rostlinné akvárium: Jak ho založit a jaké rostliny vybrat?

Pokud hledáte možnosti, jak oživit interiér, skvělou možností je právě rostlinné akvárium. Jeho výhodou je, že může pokrývat celou stěnu místnosti, ovšem, bez problému ho zařídíte třeba také ve váze či větší sklenici.

Zdroj foto: Sukpaiboonwat / Shutterstock.com

Rostlinné akvárium

Pod tímto pojmem není třeba hledat žádné složitosti. V podstatě se totiž jedná o jakoukoliv nádobu, která je naplněna vodou a obsahuje rostlinky.

  • Ty můžete zasadit do štěrku na dně, ovšem nabízí se také druhy rostlin, které mohou plavat na hladině. Jedná se o skvělý doplněk, pokud toužíte po akváriu.
  • V tomto typu totiž nenajdete žádné rybičky, které jsou náročné na péči a vybavení.
  • Rostliny jsou poměrně bezúdržbové, a přesto velmi působivé.

Založení akvária

Pokud se nechcete vrhat hned do velkých a finančně náročných projektů, vystačíte si s nějakou vyšší skleněnou nádobou. Tu už pak jen stačí přizpůsobit dle vašich představ. Ideální je na dno nasypat kamínky, do kterých pak rostlinku zasadíte. Ovšem pokud hledáte něco výraznějšího v podobě větších akvárií, budete toho do začátku potřebovat více. Chybět by vám neměl substrát či akvarijní štěrk. Do toho je třeba přidat aktivátor dna, který se postará o to, že se rostlinám bude dařit.

  • Jestliže máte v akváriu dostatek místa, přidejte různé dekorace jako jsou kameny a kořeny.
  • Poté napusťte nádobu zhruba do třetiny vodou a zasázejte vybrané rostliny.
  • Pak už jen stačí doplnit vodu a přidat tekuté hnojivo.
Zdroj foto: beto_junior / Shutterstock.com

V závislosti na tom, jaké druhy rostlin vyberete, se bude měnit také náročnost péče o toto akvárium. Některým rostlinám se bude dařit i s minimem světla, bez dodávání CO2 a hnojiva. Ovšem pokud chcete zářivou a stylovou dekoraci s krásnými květinami, pravděpodobně se bez přihnojování a dostatečného osvětlení neobejdete.

Výběr rostlin

Pokud s rostlinným akváriem teprve začínáte, snažte se vybírat rostliny hlavně podle jejich nenáročnosti. Takovým druhům se totiž bude dařit i bez speciální péče. To znamená, že budou prospívat v obyčejné vodě z kohoutku, s občasným přihnojováním a přírodním zdrojem světla. Samozřejmě záleží také na tom, jak velké akvárium chcete. Při výběru rostlin vám může pomoci krátký výčet těch nejméně náročných druhů, které však vypadají skvěle.

Zdroj foto: JADEZMITH / Shutterstock.com

Akvarijní mechy

V akváriu jsou působivé a nežádají velkou péči, mezi oblíbené druhy patří Java Moss, Taiwan Moss či třeba Vesicularia dubyana. Mechy stačí přichytit ke kameni či kořenu pomocí vlasce nebo nitě, později se pak sám přichytí.

Plovoucí rostliny

Jsou poměrně netradiční, ovšem v kombinaci s ostatními rostlinami budou vypadat skvěle. Dejte si však pozor na příliš velké množství, mohly by totiž zastínit celé akvárium. Vhodnou volbou jsou například Riccia fluitans či třeba Lemna minor.

Další nenáročné rostliny

Potřebovat budete také rostliny, které zasadíte do substrátu. Držte se nenáročných druhů, ovšem zde můžete vybírat také podle rozmanitého vzhledu. Skvělé jsou například Egerie densa, Microsorum mini, Echinodorus tropica nebo Cryptocoryne willisii.

Rostlinné akvárium je krásným doplňkem, který oživí interiér. Nabízí se nepřeberné možnosti, ze kterých můžete vybírat. Snadno tak vytvoříte dokonalé akvárium podle vašich představ.

 

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.