Kdy si udělat těhotenský test? a jak postupovat dál

Čekání na menstruaci je někdy nekonečně dlouhé a žena začíná být nervózní. Obvykle ze dvou důvodů. Tím prvním může být dlouhodobá snaha o miminko, nebo naopak strach z nechtěného početí. Zbývá jediné – těhotenský test.

Zdroj foto: FotoDuets / Shutterstock.com

Netrpělivější jsou obvykle ženy, které se snaží počít již delší dobu, a zatím se jim to nedaří. Rozhodující jsou dny, kdy se má dostavit pravidelná menstruace. Kdy je ale ta nejvhodnější doba na těhotenský test a proč se mnohdy musí opakovat?

Domácí těhotenský test – kdy si ho udělat?

Existuje několik druhů domácích těhotenských testů, nejznámější a také nejlépe dostupné jsou těhotenské testy, které se provádějí z moči a koupit se dají v každé lékárně i drogerii.

  • Doma si ale můžete udělat i jednoduchý těhotenský test z krve, který můžete provést kdykoliv během dne.
  • Testy, které se provádějí z moči, je nutné dělat ráno, protože právě ranní moč obsahuje nejvyšší hladinu hCG, a test je tak nejlépe průkazný.
  • Těhotenský hormon choriogonadotropin neboli hCG, začne stoupat, jakmile se embryo zahnízdí v děložní sliznici. Stává se tak přibližně sedm dní po oplodnění.

Dnešní domácí těhotenské testy jsou poměrně spolehlivé a také citlivé, proto většina z nich je určena právě k určení těhotenství již do týdne od možného oplodnění. Jenže se může stát, že test určí výsledek špatně, není tedy od věci jej opakovat. U žen je běžné, že zkrátka nemohou čekání vydržet a testy si dělají již několik málo dní od posledního pohlavního styku.

Nejlepší je ale počkat, a to do doby, kdy se má dostavit menstruace. Pokud se menstruace opozdí o několik dní, je teprve ta nejvhodnější doba na testování.

Nebuďte zklamaná

Pokud totiž nevyčkáte na nejvhodnější dobu, může se vám stát, že budete zbytečně zklamaná. Pokud opravdu čekáte na pozitivní výsledek již delší dobu, je lepší počkat až do termínu, kdy se má dostavit pravidelná menstruace.

Test je dobré pak udělat v den vynechání menstruace, ještě lepší je ale den či dva počkat. Už mnohokrát se stalo, že výsledek těhotenského testu nevyšel správně. Obvykle v jednom balení ale najdete dva testy, takže můžete testování zopakovat zase o den či dva později.

Těhotenský test – pozor na duchy

Graviditu vždy označují dvě čárky na testu či testovacím proužku. Ať už si pořídíte jakýkoliv těhotenský test, vždy při testování dbejte pokynů, které jsou uvedeny v příbalovém letáku. Některé testy se vkládají přímo pod proud moči, jiné je potřeba namočit do misky s močí a nechat zaschnout. I test z krve ale ukazuje při pozitivním výsledku dvě čárky. Jedna čárka pak logicky značí negativní výsledek, ale může se i stát, že se objeví jedna čárka a ta druhá je vidět jen velmi slabě. Této slabé čárce se říká „duch“.

Jakmile se tento duch objeví, může to znamenat dvě věci.

  1. Buď je test vadný a je třeba jej opakovat, těhotná tedy nejste.
  2. Nebo byl test proveden příliš brzy po početí, a proto není hladina hCG ještě v těle ženy tak vysoko, čárka je proto slabá, ale těhotná přesto být můžete.

Úplně nejlepším řešením je opět počkat a test zopakovat o pár dní později. I když se vydáte hned ke svému gynekologovi, budete si muset na potvrzení těhotenství počkat. Na ultrazvuku lékař tak rané těhotenství nezahlédne a pomůže vám jedině tím, že provede krevní testy. Na jejich výsledek se ale také čeká.

Zdroj foto: Pavel_Kostenko / Shutterstock.com

Pozitivní výsledek – a co dál?

Pokud vám domácí těhotenský test prokáže, že jste těhotná, musíte se co nejdříve objednat ke svému gynekologovi na prohlídku. Neobjedná vás ale ihned, srdeční akce plodu je na ultrazvuku viditelná až kolem 7. – 8. týdne těhotenství, v případě, že vás ale trápí bolesti v podbřišku či slabé krvácení nebo špinění, je nutné to gynekologovi sdělit. Ten vás musí prohlédnout a vyloučit tak případné mimoděložní těhotenství, které samozřejmě také může domácí test zaznamenat.

Pamatujte, že těhotenský test před menstruací nemusí ukázat pravdu. Lepší je počkat až do dne menstruace nebo pár dnů od zpoždění.

Zdroj: zdravi.euro.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.