Už jste někdy nutně potřebovali něco, na co jste v dané chvíli neměli hotovost? Když se do takové situace dostanete, věřte, že se dá řešit. Buď běžnou půjčkou, nebo nákupem na splátky. Ani do jednoho byste se ale neměli vrhat bez rozmyslu.
Nákup na splátky je dobré řešení, když vám vypoví službu lednička, pračka nebo notebook, který denně potřebujete k práci. Mějte ale na paměti, že jde o zadlužení jako každé jiné – je to stále půjčka. Někdo za vás věc zaplatí a vy mu pak vynaloženou částku musíte vrátit.
Jak funguje nákup na splátky
Na zboží, které si vyhlídnete v e-shopu nebo kamenném obchodě, už nemusíte čekat do doby, než na něj našetříte. A během toho se modlit, aby vám ho někdo – lidově řečeno – nevyfoukl.
Díky nákupu na splátky si vyberete to, co potřebujete a zažádáte o úvěr, který je během pár minut vyřízený. Vy pak už jen podepíšete smlouvu (buď fyzicky v kamenné prodejně, nebo i vzdáleně v e-shopu), v níž se zavážete ke splácení zboží konkrétnímu poskytovateli půjčky, případně složíte první splátku a zboží už si z prodejny vezete domů (nebo čekáte, až vám ho z e-shopu přiveze někdo jiný). Ale pozor – tím jste si v podstatě sjednali spotřebitelský úvěr.
Zní to jednoduše, že? Než ovšem podepíšete smlouvu, stejně jako každou jinou si ji dobře pročtěte, aby vás nakonec nepřekvapilo, že vás bude poskytovatel půjčky popotahovat za něco, o čem jste třeba neměli ani tušení.
Jsou banky, které vám k nákupu na splátky nabídnou víc. Například u Hello bank! můžete při sjednání nákupu na splátky využívat výhod služby HelloPay. Například to, že příště už na splátky můžete koupit cokoli bez jakéhokoli vyřizování a podepisování smluv. Získáte tak otevřený účet, ze kterého můžete čerpat, kdykoli potřebujete, a pak jen splácíte.
Slovníček, který se vyplatí znát
Během nákupu na splátky nebo jeho sjednávání se nejspíš setkáte s celou řadou pojmů, které je nanejvýš vhodné dobře znát. Jde o následující:
- Prodej bez navýšení / nulové navýšení: Když si pořídíte například ledničku a poskytovatel úvěru vám nabídne nulové navýšení, znamená to, že neplatíte žádné úroky navíc. Zaplatíte tedy opravdu jen tolik, kolik byste na spotřebič vydali, kdybyste ho platili ze svého. Není třeba se toho bát, pamatujte ale, že každé zadlužení samo o sobě může být rizikové.
- Akontace / přímá platba: Při koupi obvykle musíte složit akontaci, tedy zaplatit první splátku. Ta bývá většinou vyšší než ostatní splátky, které vás čekají v dalších měsících.
- Úroková sazba: Jakmile si vezmete půjčku nebo si sjednáte nákup na splátky, poskytovatel vám půjčí peníze a vy mu je v budoucnu musíte splatit. Kromě toho ale zaplatíte i úrok. Úroková sazba říká, kolik procent z půjčeného obnosu zaplatíte navíc, tedy za to, že vám někdo půjčil. Zpravidla se setkáte s roční úrokovou sazbou (p. a.), méně obvyklá je pak měsíční úroková sazba (p. m.).
- RPSN: Parametr, který se za touto zkratkou ukrývá, je roční procentní sazba nákladů. RPSN vám jednoduše říká, jak moc je úvěr (ne)výhodný. Jde o celkové náklady na úvěr, které uhradíte během jednoho roku splácení, a zahrnuje úrokovou sazbu i další náklady s půjčkou spojené – zejména všemožné poplatky.
- Doba splatnosti úvěru: U každé půjčky včetně nákupu na splátky je jasně stanoveno, do kdy musí žadatel půjčku splatit, a to včetně všech souvisejících nákladů.
- Den splatnosti: Den v měsíci, do kterého musíte poslat splátku poskytovateli, abyste se nedostali do prodlení. A tím pádem do problémů.
- Elektronický podpis: Nástroj, který slouží k identifikaci osoby na internetu. Ten je jedinečný a můžeme si ho představit jako data, která se připojí k dokumentu, e-mailu nebo požadavku v internetovém bankovnictví. Máte-li k dispozici elektronický podpis, nemusíte například chodit podepisovat smlouvu o úvěru na pobočku nebo ji posílat poštou. Elektronický podpis si zřídíte třeba na pobočkách České pošty.
Každé zadlužení dobře promyslete
Budete-li potřebovat koupit něco, co nepočká, je nákup na splátky jednou z možností (a to dost šikovnou). Vždy si ale skutečně rozmyslete, jestli se opravdu chcete zadlužit a jestli si nepůjčujete zbytečně.
Jednoduchý proces sjednání půjčky trochu svádí k tomu „dopřát si“ i to, co nutně nepotřebujete a co se vám zkrátka jen tak líbí. Je to sice hezká představa, ale lepší je zkusit pár měsíců počkat a našetřit si než dlouho splácet něco, co se vás možná brzy omrzí.