Proč se vyplatí investovat do úložišť energie pro fotovoltaické systémy?

Obrovskou předností obnovitelných zdrojů energie je jejich neutrální vliv na životní prostředí
a možnost získávat elektřinu bez dodatečných nákladů, vadou pak je jejich nestabilita. Fotovoltaické panely nevyrábějí plynule konstantní množství elektřiny, protože jsou závislé na povětrnostních podmínkách a denní době, které jako investor nemůžete ovlivnit. Můžete však ovlivnit systémy hospodaření s energií i možnost jejího skladování. V tomto článku Vám vysvětlíme, co to jsou úložiště energie, jaké mají výhody a kdy se vyplatí do nich investovat.

Zdroj foto: BEST PICTURES / stock.adobe.com

Co jsou úložiště energie?

Úložiště umožňují skladovat energii ve chvíli, kdy je výroba vyšší než spotřeba, a následně ji využít, když má fotovoltaický systém nižší výkonnost kvůli denní době nebo počasí. Přinášejí tak větší nezávislost na externích dodavatelích elektřiny a umožňují plně využít solární panely. Proto je skladování energie rentabilnější – Vaši nadvýrobu můžete využít v příhodné chvíli, aniž by bylo nutné ji prodávat do sítě a nakupovat elektřinu za ceny provozovatele.

Jaké jsou výhody skladování energie z fotovoltaického systému?

Víte, že skladování energie ve skladech má mnoho výhod nejen pro vlastníky firem či domů, ale také pro ostatní uživatele sítě? Je tomu tak proto, že Vámi vytvořená nadvýroba nekončí
u provozovatele, takže nepřispívá k přetížení sítě. Absence napěťových rázů pak zajišťuje lepší chod fotovoltaického systému – při příliš vysoké zátěži se střídače mohou vypnout, aby zabránily poruše. Kromě toho má skladování energie tyto přednosti:

  • zvýšení energetické nezávislosti,
  • ochrana před výpadky v dodávce či výrobě proudu – během nejrůznějších poruch můžete nadále využívat uskladněnou energii a nedělat si starosti s bezporuchovým fungováním Vašich zařízení, ať už doma nebo v práci,
  • méně citelné zdražování elektrického proudu,
  • zlepšení energetické efektivity – skladování energie snižuje ztráty plynoucí z přenosu
    a distribuce elektřiny.

Díky těmto výhodám úložiště zvyšují rentabilitu fotovoltaického systému. Umožňují lépe spravovat získanou energii, zvyšují její odběr pro vlastní spotřebu a chrání před poruchami. Přinášejí tak obyvatelům domu nebo podnikatelům vyšší komfort a díky nim má investice do PV panelů rychlejší návratnost. Stojí přitom za zmínku, že můžete získat dotaci na jejich nákup z mnoha vládních programů, například Můj proud (v Polsku).

Na co je dobré myslet při výběru úložiště energie?

Nepochybnou předností zařízení tohoto typu je jejich dlouhá životnost – úložiště je možné mnohokrát vybít a nabít, takže investice do nich je na dlouhá léta. Proto, aby bylo zajištěno jejich co nejlepší a nejdelší fungování, je správné zvolit modely pocházející od osvědčených výrobců. Kromě toho si při rozhodování o skladování energie všímejte kapacity zařízení, možností jeho přizpůsobení fotovoltaickému systému i napojení na systémy hospodaření s energií, které Vám umožní ovládat úložiště na dálku, ale také předpovídat výrobu a spotřebu proudu.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.