Potraviny s vysokým obsahem proteinu: Které to jsou?

Cvičení a zdravý životní styl se stal v posledních letech obrovským hitem. Stále více lidí se pouští do aktivního sportování a cíleného posilování s vidinou zlepšení své fyzické kondice, a především s vidinou spálení přebytečných tuků. A proto jsou důležité potraviny s vysokým obsahem proteinu.

Zdroj foto: Tatjana Baibakova / Shutterstock.com

Při nabírání svalů se však neobejdete bez dostatečného příjmu bílkovin, které jsou základním stavebním kamenem svalové soustavy. Protein není nic jiného než jiné označení pro bílkoviny. Jsou hodně oblíbené zejména u profesionálních sportovců, ale poslední dobou konzumují proteiny i rekreační sportovci.

Proč jsou potraviny s vysokým obsahem proteinu tak důležité?

Proteiny neboli přírodní bílkoviny jsou nezbytným doplňkem stravy, bez kterého se nabírání svalové hmoty jednoduše neobejde.

  • Hlavním prvkem proteinů jsou aminokyseliny – a bez vyváženého příjmu bílkovin lidský organismus nedokáže přežít.
  • Proteiny se navíc neukládají do zásoby podobně jako cukry nebo tuky, ale buňky je přímo spotřebovávají.
  • Dáte-li si po cvičení protein, budou svaly snadněji růst a lépe regenerovat. I proto jsou proteiny nedílnou součástí procesu nabírání svalové hmoty.
  • Proteiny navíc podporují výživu šlach, kůže i kostí a chrání svaly před zraněním.

Bílkoviny však nemusíte přijímat pouze z prášku, který je vyroben z přírodních surovin. Skvělým zdrojem jsou i potraviny s vysokým obsahem proteinů, jejichž konzumací dostanete do svého těla prakticky stejné množství proteinu, jako byste si dali koncentrovaný nápoj z prášku. S objemem konzumovaných bílkovin byste to však neměli přehánět. Pokud přijmete velké množství proteinu, tělo jej nedokáže zpracovat a využít.

Avokádo

Normálně velké avokádo obsahuje přibližně 3 gramy bílkovin, což se může zdát málo, ale opak je pravdou. Navíc tento plod dodá vašemu tělu celou řadu prospěšných antioxidantů a nenasycených mastných kyselin. Velkou výhodou avokáda je široká možnost jeho zpracování. Můžete jej zapéct, můžete si udělat pomazánku nebo dokonce omáčku. Budete-li konzumovat jedno avokádo denně, dostatečně podpoříte růst svalové hmoty.

Zelený hrášek

V jednom hrníčku zeleného hrášku se nachází přibližně 8 gramů proteinu. Stejně jako avokádo však tato zelenina disponuje mnoha dalšímu látkami, které jsou prospěšné pro lidský organismus. Zelený hrášek se pyšní vysokým obsahem vlákniny a vitamínu C. Velkou výhodou je opět možnost mnoha způsobů přípravy hrášku. Navíc lze pracovat s jeho zelenou barvou, která každý pokrm trochu oživí.

Dýňová semínka

Poptávka po dýňových semínkách roste především na podzim. Málokdo ovšem ví, že semínka dýně obsahují relativně hodně proteinů, konkrétně je to 1 gram proteinu na 3 gramy dýňových semínek. V tomto ohledu tedy nebudete mít problém splnit denní příjmovou normu bílkovin, protože semínka můžete jíst samotná nebo se mohou stát součástí osvěžujícího salátu.

Řecký jogurt

Většina jogurtů nějaké proteiny obsahuje, ale řecký jogurt je v tomto ohledu jasným premiantem. Obsahuje dvakrát více bílkovin než obyčejný jogurt, a navíc je v něm mnohem méně cukru, takže je také o dost zdravější. V jedné porci se nachází přibližně 20 miligramů proteinu, což je opravdu hodně. Jenom těžko naleznete zdravější svačinku, než je řecký jogurt, kterým navíc podpoříte růst svalů.

Zdroj foto: Antonina Vlasova / Shutterstock.com

Vejce

U vajíček je všeobecně známo, že obsahují velké množství proteinu, ať už jsou podávány v jakékoliv podobě. Ve středně velkém vajíčku se nachází asi 6 gramů bílkovin, což je přibližně 10 procent doporučené denní dávky u dospělého člověka. Kromě toho se ve vejci nachází vitamíny rozpustné v tucích a další cenné minerály. Vajíčka v jakékoliv podobě jsou určitě v jídelníčku každého z vás. Výživoví poradci však doporučují jíst pouze jedno vejce denně.

Chcete-li přejít na zdravý životní styl a toužíte-li po nabrání svalové hmoty, měli byste do svého jídelníčku zařadit potraviny s vysokým obsahem proteinu. Nejedná se o neobvyklé potraviny, a navíc je můžete vzájemně kombinovat.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.