Poporodní deprese je zrádná a častá: Jak poznat příznaky?

Po porodu se řada žen potýká se smíšenými pocity. Často se bojí, jak novou roli zvládnou, zda můžou pečovat o miminko a často se u nich střídají smíšené pocity. Tak se projevují poporodní deprese.

Zdroj foto: Pixel-Shot / Shutterstock.com
Zdroj foto: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Je běžné, že se žena krátce po porodu jen tak rozpláče a je citlivá. Jenže zatímco u některých žen tyto problémy rychle a samovolně zase zmizí, u některých se rozvinou právě v poporodní depresi, která už si žádá léčbu. Jak poznat, že se jedná skutečně o poporodní depresi a jak tento problém řešit?

Doporučujeme: 7 tipů jak se nejlépe připravit na porod

Tři problémy, které se mohou po porodu objevit

Nejvíce jsou ohrožené ženy, které se staly matkami poprvé, ale i ženy, které se v minulosti již s nějakými psychickými obtížemi potýkaly.

  • Krátce po porodu se může rozvinout takzvané poporodní blues, které se vyznačuje prudkými výkyvy nálad. Ženy často a rychle propukají v pláč a cítí se bezradné, mají strach, že péči o dítě nezvládnou, a že selžou.
  • Poporodní blues ale stejně rychle odejde tak, jako rychle přišlo, objevit se může až u osmdesáti procent matek.
  • Mnohem závažnější je ale poporodní deprese nebo ještě závažnější onemocnění označované jako laktační psychóza.
  • U laktační psychózy už totiž žena nad sebou ztrácí plně kontrolu a může být nebezpečná sobě, ale ublížit může i dítěti, aniž by chtěla.

Co je poporodní deprese

Poporodní deprese postihuje okolo 14 procent matek. Číslo ale může být podle odborníků vyšší, protože ženy, které na sobě pociťují příznaky, se velmi často bojí o svých problémech mluvit, a tak si všechno nesou jen samy v sobě.

Poporodní deprese se objevuje krátce po porodu nebo přichází až několik týdnů po něm, ženy pak obvykle trápí neutichající pláč, objevují se emoční výkyvy, žena trpí úzkostmi a smutkem. Jde o psychické onemocnění, které žena nemůže sama nijak ovlivnit. O dítě se bojí a propadá depresím. Poporodní deprese doprovází neustálý strach o bezpečí a zdraví dítěte. Tento problém se sice nejčastěji týká žen, ale onemocnět může klidně i muž, tedy otec.

Zdroj foto: Pixel-Shot / Shutterstock.com
Zdroj foto: Pixel-Shot / Shutterstock.com
  • Někdy mohou ženy mít dokonce pocit, že bude nejlepší, když celou rodinu opustí. Je třeba si uvědomit, že jde o nemoc a neznamená to, že žena s poporodní depresí své dítě nemá ráda, naopak.
  • Kromě klasických příznaků, jako je neutichající a častý pláč nebo úzkosti, se ale může poporodní deprese projevit i zcela opačně.
  • Některé ženy si naopak mohou připadat prázdné až otupělé, nepláčou, neprojevují emoce, nekřičí, ani se s okolím nehádají nebo nemají žádné myšlenky ohledně zdraví a bezpečí dítěte.
  • Tyto matky pak obvykle nemohou najít potěšení v žádné běžné činnosti, ztrácí také vazbu na své dítě a mají pocit, že jejich život právě skončil. Emoční vypětí je natolik silné, že ženy už nevidí v ničem smysl a nemají sílu vykonávat ani běžné činnosti.

K poporodní depresi se vážou také obtíže se spánkem nebo s jídlem, náladovost, zapomnětlivost, roztěkanost a absolutní nesoustředěnost. Ženy mohou trápit bolesti hlavy nebo žaludeční nevolnosti. Symptomů je celá řada, a tak není těžké poznat, že žena má skutečný problém. Tento problém se pak musí okamžitě začít řešit. Diagnózu musí vždy určit lékař, ten také stanoví vhodnou léčbu.

Jak se poporodní deprese léčí?

Léčba poporodní deprese je poměrně dlouhá a musí být vždy dokončena, jinak hrozí, že se problémy zase vrátí. Léčba probíhá za pomoci antidepresiv, psychoterapií nebo se nasazuje hormonální léčba.

Psychoterapie se doporučuje ženám s mírnou až středně těžkou poporodní depresí, je možné kombinovat ji i s antidepresivy. Psychoterapie může být vedena individuálně, nebo žena dochází na skupinové terapie.

Hormonální léčba se nasazuje v případě těžšího průběhu poporodní deprese, ovšem není zcela běžná. Jedná se totiž o léčbu za pomoci estrogenové terapie, jenže podávání estrogenu je zakázané v případě, že je u ženy riziko vzniku krevních sraženin. Po porodu ale tohle riziko ohrožuje úplně každou rodičku.

Nejčastěji se proto těžký průběh poporodní deprese musí řešit podáváním antidepresiv, ty se musí podávat ještě asi šest měsíců po vymizení příznaků, jinak hrozí velké riziko vzniku recidivy.

Pokud si s depresí nevíte rady, určitě Vám mohou pomoci online terapie. Jednu takovou provádí například společnost Hedepy, která vám zajisté poradí jak se zbavit deprese.

Poporodní deprese je vážným onemocněním, proto je nutné ženu po porodu sledovat, a v případě potíží jí musí být nabídnuta okamžitá pomoc.

Zdroj: zdravi.euro.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.