Přinášíme Vám 7 tipů, jak se co nejlépe připravit na váš porod

Jste těhotná a datum vašeho porodu se neodvratně blíží? Jak se na takový den připravit, abyste všechno zvládla a co od něj očekávat? Připravte se na porod efektivně. Poradíme vám, proč byste měla během těhotenství přečíst pár knížek o těhotenství a porodu, proč je praktické absolvovat předporodní kurz i kdy si zabalit tašku do porodnice?

Zdroj foto: KieferPix / Shutterstock.com

1.   Čtěte, čtěte, čtěte

Přestože je porod nepřenositelnou zkušeností, nastudujte si před ním celou řadu knížek. Nemusíte čerpat jen z odborných knih, ale také z takových, ve kterých se o své zkušenosti s porodem dělí matky. Dozvíte se totiž o všech možných situacích, které mohou při porodu nastat a budete tak mít pocit, že jste na vše připravená a jen tak něco vás nepřekvapí.

2.   Dýchejte

Nemusíte patřit k milovnicím jógy, ale naučit se ovládat dechovou techniku před porodem je skvělý nápad. Až vám bude porodník dávat pokyny kdy dýchat a kdy tlačit a podobně, budete přesně vědět co dělat a díky správné technice dýchání vám půjde porod snadněji.

3.   Absolvujte předporodní kurz i cvičení pro těhotné

Ruku v ruce se správným porodním dýcháním jde také absolvování předporodních kurzů a cvičení určeného pro těhotné. Kromě praktických dovedností, které se na předporodním kurzu naučíte, zjistíte také, co od porodu očekávat a budete mít menší strach z neznámého. A na cvičeních určená speciálně pro těhotné se seznámíte s dalšími nastávajícími maminkami, se kterými budete moci sdílet své každodenní starosti a strasti a společně si budete moci vyměňovat i nějaké tipy a triky.

Zdroj foto: Kzenon / Shutterstock.com

4.   Nebojte se vyptávat svého gynekologa

Až vyrazíte na další povinnou těhotenskou prohlídku ke svému gynekologovi, nebojte se ptát na vše, co vás napadne. Nenechávejte si otázky pro sebe. Máte z něčeho obavy, něco vás stresuje, prožíváte nepříjemné bolesti? Ať se jedná o cokoliv, nebojte se se svým gynekologem komunikovat.  Přeci jen je to vyškolený odborník a s jakýmkoliv problémem vám rád pomůže.

5.   Vyberte si porodnici

Samotný porod může trvat i několik hodin. Proto si dopředu rozmyslete, kde je chcete strávit a kde budete chtít porodit. Reference o porodnicích můžete získat od svých kamarádek a porozhlédněte se i na internetu. Pokud totiž na něčem záleží, tak na tom, abyste se při samotném porodu cítila v bezpečí, proto výběr porodnice rozhodně nepodceňujte.

6.   Na sále s partnerem, nebo raději sama?

Než nastane ten očekávaný den a vy na svět přivedete dítě, promyslete si, zda chcete, ať s vámi váš partner zázrak zrození nového života sdílí či nikoli. Toto rozhodnutí si musí každá rodička promyslet sama a není rozumné ji do něčemu tlačit nebo ji od toho odrazovat. Takže na sebe nenechte vyvíjet tlaky z okolí a sama si promyslete, zda o partnerovu přítomnost na sále stojíte či nikoliv. Vezměte v potaz takové faktory, jako například zda budete v klidu, když vás partner bude při porodu držet za ruku anebo nemáte na jeho společnost ani pomyšlení.

7.   Zabalte si tašku

Jelikož nevíte, kdy porod přijde a zda vám plodová voda praskne ve dvě odpoledne nebo ve dvě ráno, buďte připravená a mějte sbalenou tašku do porodnice již několik týdnů před plánovaným termínem. Až nastane hodina „h“, tašku pouze popadnete a s partnerem vyrazíte vstříc porodnici. Tím si ušetříte zbytečné nervy při hledání nezbytností a pravděpodobně i možnou hádku, která by při hledání nastala.

Pokud se na porod budete připravovat systematicky a efektivně, snižujete tím pravděpodobnost toho, že byste do porodnice přijela bez zavazadla nebo bez partnera. Ačkoliv před prvním porodem nevíte, do čeho jdete, na jeho konci vás čeká sladká odměna v podobě záplavy mateřské lásky, které prostoupí každý kousek vašeho těla.

 

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
  1. Kardinál Tukan říká

    Řízené dýchání je dávno vyvrácený blud.
    Stejně tak je zamlčeno, že o těhotnou může pečovat porodní asistentka, není zmíněna ANI JEDNOU, což je zarážející.
    Schází mnohem důležitější rada, totiž příprava na šestinedělí – ať už na péči o fyzickou a psychickou stránku, tak kojení, zásoby, pomoc s domácností apod. Žena nemusí být v šestinedělí sama samotinká a všechno zvládat jako dřív. To je mnohem důležitější vědět než pitominy o dýchání.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.