Plastová okna: jejich výhody, nevýhody i porovnání s dřevěnými okny

Rekonstruujete, přestavujete či stavíte od píky? To se určitě nevyhnete výběru oken. Proč si zvolit plastová okna, jaké jsou jejich hlavní výhody, a naopak i nevýhody oproti ostatním typům oken a podle čeho si vybrat ty správná?

Zdroj foto: sevasaves1 / Shutterstock.com

Po důkladném průzkumu jsme pro vás vše přehledně sepsali a vy se teď můžete ponořit do čtení a zjistit jak a podle čeho si vybrat ta nejlepší okna do vašeho domova. Dozvíte se, v čem mají plastová okna navrch oproti dřevěným, ale nezatajíme vám ani jejich nevýhody.

Izolace venkovního hluku

Bydlíte v rušném městě a toužíte po tom, aby vás ráno nebudil hluk tramvají a další městské hromadné dopravy, aut, lidí spěchajících do práce či hlasitý smích opozdilců, kteří teprve míří domů? Zásadní vlastností plastových oken je jejich stoprocentní hluková izolace. Hodí se proto do každého bytu či domu, který se nachází v rušné čtvrti nebo vedle hlasitých sousedů.

Snadná údržba

Dalším aspektem, který z plastových oken dělá skvělá okna, je jejich snadná údržba. Během čištění nemusíte používat žádné speciální přípravky. Úplně postačí látkový hadřík a obyčejná voda. S touto kombinací pomocníků na čištění půjde mytí plastových oken skoro samo. Což oceníte, neboť plastová okna přitahují více nečistot. A to doslova. Plastová okna totiž elektrostaticky působí na prach a další nečistoty, takže se špiní častěji než jiné typy oken.

Síla zasklení

Plastová okna se vyrábí buď ve variantě dvojskla nebo trojskla. Přičemž mnohem žádanější a u zákazníků oblíbenější jsou varianty se třemi skly. Proč? Zabrání totiž mnohem účinněji rosení skel, lépe izolují venkovní hluk a také mnohem lépe izolují vnitřní prostory a zaručují, že v zimních obdobích je v místnostech větší teplo.

Příznivá pořizovací cena

Ve prospěch plastovým oknům hraje i fakt, že jejich pořizovací cena je více než příznivá. Oproti dřevěným oknům vás přijdou na hubičku.

Neměnná barva rámů

Plastová okna s věkem nemění barvu. A to ani působením povětrnostních podmínek, slunečního záření či vlivem jiných přírodních činitelů. Plastová okna jsou dokonce opatřena speciální UV stabilizací, která je chrání před ultrafialovým zářením a okna si tak stále drží svou původní barvu rámů. V čemž se liší od dřevěných oken, která vlivem slunečních paprsků blednou a negativně na ně působí také vlhkost, proto je nutné u nich pravidelně obnovovat nátěr rámů. Dřevěná okna také časem zvětrávají, zejména tedy zasklívací hmoty.

Pozor na deformace

Ačkoliv se to o plastových oknech moc neví, jsou náchylná k statické deformaci. Jestliže jsou platová okna či plastové balkonové dveře umístěny na jižní straně domu, může u nich působením tepla dojít k nevratnému poškození, které může v některých případech vést až k nemožnosti s okny manipulovat. A bohužel, takovéto deformace způsobené vysokými teplotami nelze opravit a je nutné vyměnit celá okna.

Montáž je také důležitá

I kdybyste si pořídili ta nejkvalitnější okna na trhu, jejich vlastnosti mohou být negativně ovlivněny špatnou montáží. Proto buďte důslední i při výběru firmy, která vám okna bude instalovat. Při montáži plastových oken je používána polyuretanová pěna, která izoluje a zamezuje tepelným ztrátám z místnosti. Když už jsme u těch dodavatelů, rozhodně důrazně doporučujeme zakoupit si plastová okna třídy A – tedy ta nejkvalitnější dostupná na trhu.

Zdroj foto: Yuriy Golub / Shutterstock.com

Výběr z několika designů

Stalo se sice zvykem, že když se zateplují panelákové či rodinné domy a instalují se plastová okna, většinou se volí v bílé barvě. Ale není to jediná barva, kterou si můžete zvolit. Pokud bydlíte v domě a mnohem více by vám barevně ladily tóny dřeva, je rozhodně z čeho vybírat. Kromě světlých i tmavých barev dřeva, existují také odstíny šedé, modré a červené. Barevná škála plastových oken je zkrátka široká a sladíte ji jak s barvou vstupních dveří, tak třeba s barvou omítky.

Při volbě nových oken vezměte v potaz vaše finanční možnosti, vlastnosti, které chcete, aby okna splňovala, požadavky na jejich barevné provedení i náročnost na údržbu. Z pohledu nízké ceny, široké barevné palety, jednoduché údržby a skvělých hlukových a tepelných izolačních vlastností rozhodně vedou okna plastová. Pro majitele chaloupek a typických roubenek ovšem rozhodně doporučujeme okna dřevěná, protože ta mnohem více ladí s klasickými původními dřevěnými obydlími.

A mějte na paměti, že kvalitní okna a spolehlivý dodavatel je pouze polovina úspěchu, nepodceňujte ani montážní práce a dělníky, kteří vám okna nainstalují.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.